Kaka Sorunu Delireceğiz

Merhaba arkadaşlar . Eve yeni bir kedi geldi 1 yaşında british shorthair dişi. Asla kum kabına kakasını yapmıyor.Tekir kedimizde hiçbir sorun yok kumunu beğeniyor ama yeni gelen bu kedi kakasını dışarı yapıyor. Çişini kum kabına yapıyor ara sıra ama yapsa bile kumla üzerini örtmüyor. Patileriyle asla kazdıramıyoruz kumu ve o sırada debeleniyor kaçıyor. Kakasını banyo fayanslarına ve duşakabine yapıyor.Kullandığımız kum ince taneli beyaz sabun kokulu lindocat kedi kumu.Bunun nedeni ne olabilir nasıl önleyeceğiz?Kaka temizlemekten tükendik artık

16 CEVAP

Sselin1

Kalin taneli dagilmama acisindan daha iyi ama topaklanma konusnda kesinlikle ince taneli. Kedileri ince taneliyi daha cok seviyor bir de :) kapali tuvalet önune de delikli paspas koyunca dagilma problemi bayagi azaliyor. Benim kalin taneli olarak kullanipta memnun kaldigim bir kum yok ne yazik ki. Belki baska arkadaşlar bir öneride bulunur. Bu arada kullandiginiz tuvalet kapali mi eger alan darsa rahat edemegi icin de disariya yapiyor olabilir.

Sselin1

Evet yeni bir tuvalet kabi alip deneyin ya da öncesinde bir kutuya kum koyun kediniz kullanmasin. Kendisine ozel kum olunca kullanir belki. Bir de parfümsüz kum kullanmanizi tavsiye ederim ya da daha hafif kokulu kumlar. Koku duyulari bizimkinden daha güclü. Parfumden de rahatsiz olabilir.

iameceevans

Eğer kumu çok fazla saçıyorsa kalın taneli alabilirsiniz ben ince taneli kum aldım pişmanım kalın taneliye tekrar geçeceğim kedim küçük olduğu için saçtırıyor ve sanki diğeri daha iyiydi

Zacun

Birde düzenli olarak temizlenmeyincede ortalara yapabiliyorlar..

Dişi kedi tekir kedinizden korkuyor olabilir. Ya da kısır değilse kızan zamanında da böyle dışarı yapabiliyorlar. Kum kapları banyoda mı?

iameceevans

Belki de tekir kedi ile aynı kaba yapmak istemiyordur

Zaten iki ayrı kum kabı var ama ikisi de birbirininkine yapıyor onu nasıl engelleyeceğim ki :( parfümsüz almayı denicem peki kalın taneli önerir misiniz?

ardaferda

Başka kedi ile ortam tuvalet kullanmak istemiyordur muhtemelen.Yeni bir tuvalet alın bence sorun çözülür

Sselin1

Kakasını nereye yapiyor eger sorun buysa surekli yaptigi yere koyarsaniz çözüm olabilir. Bir yavru kedimde boyle cozum olmustu. Ama her buldugu yere yapiyorsa sorunun bu oldgunu pek sanmam

Merhaba
2 kedi aynı kum kabını kullanıyorsa diğeri yapmaktan kaçınabilir. Yani diğer kedi tekir olan üstünlük kurmuştur. Mutlaka yeni bir kum kabı alıp ayrı bir odada tutup eve yeni gelen kediyi alıştırmalısınız. Bu bir depresyon belirtisi ayrıca veterinere danışıp anlatın lütfen.

Tuvaleti ayrı zaten ikisi de banyoda duruyor. tuvaletinin yerini değiştirmeyi denesek belki yapar . Sizce?

Her bulduğu yere yapmıyor belli iki noktaya yapıyor ya duşakabinin içi ya da banyoda lavabonun önü .Buralara kum kabını koyamayız ki :( zeynep hanım veterinere danışacağım artık haklısınız

Diğer kediden korkuyordur. Bir kaç gün diğer kediden ayrı tutup tuvaletini de olduğu odaya koyun. Kendini emniyette hissettiğinde kuma yapacaktır. Banyoda diğer kedi geldiğinde kaçacak yeri olmadığından tedirgin olup dışarı yapıyor olabilir.

Bir tane daha kum kabı koy ama o yeni gelen kedi yapsın içine ilk bailarda bu problemi çekmen normal kedin başka bir kediyle aynı kuma yapmak istemez ama zaman geçtikcesi birbirlerine alıştıkcası aynı kuma yapmaya başlıyorlar.

Evde iki kedi var üç ayrı kum kabı koyduk belki yapar diye , kuma çişini yapıyor kakasını yapmıyor hâlâ delireceğiz arkadaşlar :D