5 Aylık Kedimi Kısırlastırmayı Düşünüyorum

Mrtkaytan

5 aylık kedimi 1ay sonra kısırlastırmayı düşünüyorum ama suan bu ay 1 aylık mama mı alsam yoks 3kg mu? Kısırlastırıdktan sonra 1-12 aylık mama kullanabilir miyim

11 CEVAP

Bence kısırlaştırmak için biraz daha büyümesini bekleyin 3 kilo olsun en az. Kısırlaştırdıktan sonra da bir süre daha yavru kedi maması kullanmanız sıkıntı olmaz.

Merhaba
Kediler 1 yaşına geldiklerinde eğer herhangi bir hastalığı var ise kısırlaştırılmalı siz daha minicik yavru bir kediyi neden kısırlaştırmak istiyorsunuz ?

Anonymus552223

Yavru kedi mamasi kullanmaya devam edebilirsiniz bitene kadar ama 6 ay biraz kucuk degil mi? Kilosu tutuyorsa oluyor gerci

Mrtkaytan

2,500 kg İran kedisi.. kızgınlığ girmeden kısırlastırmak istiyoruz , bağışıklığı dusuk diğer dişi kedi hastalıklarına yakalasın istemiyorum :(

Mrtkaytan

Çok teşekkür ederim.. veterinerde aynı şekilde dedi biraz kilo alıp kısırlastırınca yavru mama yemesinde sıkıntı yok bir süre

ygiz_mrtt

Kısırlaştırma yanlısı bir insan olsam da bu hemen kısırlaştırma peşinde olmak hayvana eziyet. Biraz büyümesini bekleyin diğer canların yuva bulmasında önleri açılsın derken kendi kedinizi kaybedersiniz. Kedinin fiziki gelişiminin tamamlanmasını bekleyin insanlarda 20 li yaşlardan sonra vücut kalıcı şeklini alır ya onun gibi bekleyin. En erken 8-10 aylık olduğu zaman uygun olur o da kedinin hırçınlaşması çekilemeyecek seviyede olduğunda. 2-6 ay arasındaki kediler daha yavruluk dönemlerinde 7-8 ayda cinsel erişkinlik dönemine girmeye başlıyor 8-10. Ay arasında tam şekilleniyor bu da en uygun kısırlaştırma zamanı. Saçma bir örnek ama erken kısırlaştırma 14 yaşlarında daha yeni vücudunu tanıyan bir çocuğu kısırlaştırmak gibi (tabi kedi yaşı çabucak ilerliyor).

Mrtkaytan

Hiç kızgınlığa girmeden kısırlastrma yapılması gerektiğini veteriner hekimlerin söyledi 3-4 veterinerle görüştük 6aydsn sonra 3kg civarı olunca yapılacak. Kısırlastırma yapılınca dişi kedilerde hastalık oranları daha az oluyor o yüzden.

Merhaba bana 10 aylık olmadan kısırlaştırma yapılamaz dendi bende 10 aylık olmasını bekliyorum ve uygun kiloda olması lazım

SerkanO

Bu kısırlaştırmayla ilgili herkes farklı şeyler söylüyor. Bazı veterinerler 1 yaş derken, bazıları 6 ay diyebiliyor. Aradaki fark çok bence.

Ben de bir kere kızgınlığa girdikten Sonra kısırlaştıracağım. Umarım 7-8 aylık olur.

5 aylık yavru bir kediyi nasıl kısırlaştırmayı düşünürsünüz????yavru o daha

Mrtkaytan

Çok teşekkür ederim