Hayvanlar Sadece Var Olmak İçin Mi Vardır? İnsanlık Denilen Şey Aptal Bir Ego Tatmini Sadece.

Kedim 4 gün önce günlük gezmesinden topallayarak geldi. Acılar içinde ve bacağı kırık olabilir. İlçede ya da yakın çevrede pet vet. yok. en az 2 saat yol...! Veterinerlerle görüşüyorum kırık varsa ücret minimum 1500 TL. Bu nasıl insanlık? Sadece hayvan oldukları için sağlıklarının bile kağıt parçalarından ibaret olması neyin nesi? Ailem veterinere gitmeyi kabul etmiyor. Veterinerler dünyanın bkunu istiyor. Ben sadece üniversiteyi bile henüz kazanamamış lanet olası biriyim. 5 kuruşum yok. Sonsuz sevgim 5 para etmiyor! Daha acısı tüm bu endişemi saplantı olarak kabul ediyorlar. "Hayvan işte, zaten ölecek 3-5 yıla ne fark eder ki? kırık bacakla yaşasın ne olacak ki?" ya da "Allah isteseydi hayvanların başına ona sahip çıkacak anne baba verirdi insanlar gibi. Hastalıkları da ölümleri de önemsiz." gibi saçma sapan yorumlar duyuyorum. ağlamaktan bir hal oldum. O kadar tiksiniyorum ki insanlıktan. Bu insan üstünlüğü zihniyetinden. Biz sadece ego tatmini için var olan parazitlerden ibaretiz. Hiçbirimizin bir kediden, balıktan, ağaçtaki yapraktan farkımız yok. kesin bu saçmalıkları. Rezilsiniz. hayatı paraya mahkum kılanlar da, para için caniliklere göz yumanlar da hepiniz kendinize insan diyen mahluklardan ibaretsiniz!

26 CEVAP

Bazılarınız Linç etmiş, bazılarınız savunmuş bazılarınız ılımlı davranmış ama lütfen bir saniye durun. Sert ve öfkeyle yazdığımı biliyorum üslubun da doğru olmadığının farkındayım ama o mesajı hıçkıra hıçkıra ağlarken ve öfkeden kudururken yazmıştım. Özür dilemeyeceğim, o nefret içerikli iki yorumun da haklı bir tarafı yok. Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde yaşıyorum. Haritada baksanız neresinde olduğunu bilmeyeceğiniz bir yer. Sivas da dahil Etrafındaki tüm İllere en az 2 saat uzaklıkta olan, 4500 kadar nüfusu olan bok kadar küçük imkansızlıklarla dolu bir ilçe. Ne köylerde ne ilçelerde kedime bakacak bir pet veterineri yok. Sadece baytar. Ve işin kötüsü baytarlar ineklerin doğumda kafasını kopartmakla ün salmış kör topal lakaplı adamlar. Ve kedim rahatsızlandığında aradığım veterinerlerin hepsi bana karşılayamayacağım ve umutsuzluğa düşeceğim kadar yüksek ücretler öneriyor. Buna rağmen kedimi hep orta kalitede bir mamayla besledim (ND, proplan gibi bir şey değil ama elimden bu geldi size göre bu da asıl insanlık suçudur) , düzenli olarak kontrol ettim, dış parazitleriyle mücadele ettim. Benim kedim erkek kedi, kısırlaştırılmış da değil. AA neden kısırlaştırmadın diye soranlara söyleyin kendi ekonomik özgürlüğüm yokken ailemi nasıl 300 liralık "gereksiz ve insafsızca" kabul edilen bir operasyon yaptırtsaydım. Zaten yapan da çıkmazdı. Kısırlaştırılmamış olan kedimi evde zaptedemiyorum. sürekli dışarı çıkmak ve gezmek istiyor. Ben de buranın küçük olmasının tek avantajını kullanıp onun günlük dışarı çıkmasına izin verdim. Hatalı mıydım tartışılır. Ama mahallemizin normalde araba uğramaz bir yer olduğunu söylemek istiyorum. Tek dezavantajı çok fazla kedi olmasıydı. 3 yıldır kedimleyim ve kedim bu süre boyunca dışarı gitti ve geldi başına bir şey gelmedi. Bu sefer şanssızdı, biri ya da bir hayvan bir şey yaptı ve geldi. Veterinerlerden korktuğumdan ya da nefret ettiğimden değil. Hatta Sayısalcı olsaydım düşünmeden seçeceğim bölüm olurdu. Benim öfkelendiğim "hayvanlara yaşaması da ölmesi de fark etmez gözüyle bakan, insanlığı daha değerli kılan" zihniyete sahip insanlar. Ve bir de sadece zenginler hayvan baksın diye düşünen ve üst düzey masraflara iten dış etkenler/kimseler. Bu ikinci maddenin çok faktörlü olduğunun da farkındayım. Siyasete kadar uzanıyor ucu. Karışık bir durum. Ama dediğim gibi elbette tüm insanlık suçlu değildir, bunu yazdığım ve incittiğim için özür diliyorum. O an çaresiz ve üzgündüm. Şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. "yarası olan gocunur" derler ya. Bana doğru yanlış muhakemesi yapanların da öyküsünü merak ettim. Bu kadar kesin ve sert bir yorum yapabiliyorlarsa ya kusursuz ya da gerçekten suçlu olmaları gerekir.

minnoskoss_123

Ya harbiden şu iki yorumu yazan kişiliklere hiçbirşey demek istemiyorum. Asıl sizinki nasıl insanlık? Arkadaş acısını paylaşmış siz burada linç ediyorsunuz. Affedersiniz ama bencil olan sizsiniz, vicdansız olan da. İnsanların acılarını dindirecek onlara akıl verecekken daha da derine indiriyorsunuz o yaraları. Ayrıca karşınızdaki insanlarla yok bunu yapacaksın, edeceksin diye emir vererek konuşamazsınız. Ne sizin ondan bir üstünlüğünüz var, ne onun. Evet kedi sağlık açısından salınmaz dışarı ama madem kedinin sağlığı ile bu kadar ilgileniyorsanız gidin düzgünce mantıklı önerilerde bulunun. Hayvanlar üzerinden insanlık konusunda duyar kasmayın. İnsanlığın nereye geldiği, kimlerin sayesinde bu noktada olduğu belli zaten. Kimse kimseye ahlak dersi veremez, kafasına göre insanı aşağılayarak rencide edemez. Ayrıca madem veterinersiniz, hayvanları bu kadar önemsiyorsunuz adam gibi öneriler verin, ahlak dersi değil.

winsti

Size sonuna kadar katılıyorum onlardan çok var her yerde kedi bulursun, kedi işte ölse ne olur diyenlere çok sinirleniyorum oda bir canlı ağzı var dili yok acınası haldeler tek istedikleri bir kap yemek ve sevgi ne istiyorlar bu hayvanlardan anlamıyorum çok üzücü. bu arada hayvanınızı belediyenin hayvan rehabilitasyon merkezleri var oraya götürün kırığı var mı ne durumda bir teşhis koyabilirler ağrı kesici vs yaparlar ağrılarını dindirirler kedinin sizin olduğunu söylerseniz sahipli kediye bakmıyoruz diyebilirler kendinizi iyice anlatırsanız yardımcı olurlar diye düşünüyorum, bazı özel veterinerlere lanet olsun tek derleri para...

Arkadaşlar köy yerinde de salmayacaksak kedilerimizi ne yapalım? Biz de köyde yaşıyoruz ben de kedimi bahçeye çıkartıyorum. Hatta kedi kapısı var hava güzelse genelde geceleri kendi gezer gelir, gündüzleri evin içinde uyur. Köy yerine gece başına ne gelebilir, zaten tek tük araba var geceleri ortalıkta hiçbir şey yok. Ki eğer apartmanda yaşasaydık da günde 1 saat kedimi tasmayla dışarı çıkarırdım. Dışarda başına bir şey gelebilir evet, ama evin içinde de gelebilir (yanlışlıkla üstüne basarız vs) Ama başına bir şey gelse ne olursa olsun direkt veterinere götürürdüm o ayrı mesele.

Anonymus552223

Linç etmeye de gerek yok tabi, ama butun insanliktan da nefret etmeyelim. Daha once hayvan bakmamis birisi ne olacak kedi işte diyebiliyor. Kizmadan empati yaparak insanlara derdimizi anlatmaliyiz yoksa hakli olsak da deli bu derler gecerler. Bazi kediler sokak delisi oluyor ortam da çok yogun bir yol vs degilse salmak belki kabul edilebilir. Şimdi ne yapilabilecegine odaklan. Belki lirik degildir, şişlik vs varsa iltihap kapmasin diye antibiyotik vermisti bizim veteriner. Hem veterinere goturunce hemen bakar bakmaz 1500 tl almayacaklar. Bir muayene etsin iyi bir veteriner onun kirik mi oldugunu anlar zaten. Durumunu guzel izah edersen muayeneden de para almaz. Verdigi ilaclarin parasini alir. Veterinerlerden bu kadar korkmayin, içine adim atmak da parayla degil.

minnoskoss_123

Belediye veterinerleri daha uygun fiyatlı oluyor. Maalesef ben de ailemle aynı sorunu yaşıyorum. Ayrıca bence de kedinizi sokağa salmanız doğru değil. Araba çarpabilir, köpekler parçalayabilir, insan olmayan yaratıklar yüzünden kedinizin başına birşey gelebilir. @GonulluVeteriner ve @Bloodofelves nickli kullanıcılar haklılar fakat bunu doğru bir dille ifade edememişler.

ZehraBulutt

Sophie umarım bir an önce üniversiteyi kazanır, mesleğinizi ve ekonomik özgürlüğünüzü elinize alırsınız. Böylece kediniz ve siz daha iyi bir yerde ve daha iyi şartlarda yaşarsınız.

Mugemuge06

Merhaba, geçmiş olsun öncelikle, çok haklısınız maalesef hayvan dostlarımızın sağlık ve mutluluğu paraya bağlı bu dünyada:( ben size bir fikir vermek istiyorum, aynı bizim olduğu gibi hayvanlara da yıllık 150 liraydı en son sorduğumda sağlık sigortası yaptırabiliyorsunuz. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama her kliniğin anlaşması olmaması yanında bir çoğunda sigorta anlaşması oluyor ve böyle kırık, kaza gibi tedavileri ücretsiz karşılıyor. Ama mesela allah korusun kanser gibi uzun tedavi süreci gerektiren konular kapsam dışıymış. Ben araştırmıştım, bir örnek şu linkte var;
https://www.aksigorta.com.tr/urunler/bireysel-urunler/diger-sigortalar/pati-sigortasi?gclid=Cj0KCQiAiNnuBRD3ARIsAM8KmludbnCus48jAZkKT835LRoDY51kaaO9fqbCzhRg1RgYLMR8tvDgIXQaAsl3EALw_wcB
Bulunduğunuz ilde sigorta anlaşması olan klinik olup olmadığına bakın lütfen, belki evden gelip alma hizmetini bile buradan karşılarlar bilemiyorum, umarım faydalı olmuştur bu bilgi size. Tekrar geçmiş olsun.

Anonymus552223

Para olsa da veteriner yok diyor cocuk. Iyi kotu bir bilince ulasmissin ucra bir kasabada, hayvanin en kisa zamanda iyilesir umarim.. elinden geldigince besle bak mama ver yapabilecegin baska birsey yok gibi simdilik, kendini uzme.

Harbiden bu neyin kafası? Kedi günlük gezisi nedir? Nasıl insansın asıl sen? Kediyi başıboş sokağa salacak kadar vicdansızsın! Hayvana yazık..Bir de insanlığa sövmüş. Madem okadar uzak veteriner o kadar pahalı kedine sahip çıkacaksın

Anonymus552223

Felsefi olarak da her canli tabiki yasamayi ve iyi muameleyi hakediyor ama çocuklarin bile 10 liralik ilac olmadigi için öldugu yerler olan dunyadan bahsediyoruz

NZI

Bende size katılıyorum. İnş kedinizin bacağı kırılmamıştır, inş veterinere götürmeden geçerde, çok endişe duymazsınız. ama sizde lütfen eğer kediniz dışarı çıkmak istiyorsa siz onunla çıkın ve ona bakın. Ve en iyisi bunu herkeze söylüyorum ki, en iyisi siz hayvanlarınızın veterinere için, para biriktirin normal kontrol değil, ama bacağı kırılırsa, hasta olursa, yada başka hastalıklar gibi. Ben sizin suçunuz demiyorum ama sadece daha dikkatli olun diyorum o kadar, lütfen bunu kötü algılamayın.

Benim yaşadığım yerde de inşaat vardı, inşaat tada birileri kalıyor. Oraya köepk yavru yapmıştı, küçücük köpekleri kuyruklarında tuta tuta dışarı bir yere götürdüler, ve bir daha hiç görmedim. İnş güzel bir yere götürmüşlerdir.

İnşallah kediniz kıza bir süre sonra iyileşir. Bide çok tatlı bir kediniz varmış. ☺️

Dalga mı geçiyorsunuz? Kedi bireysellikten hoşlanan bir hayvandır ve ortam uygunsa tabii ki dışarı çıkar gezer gelir. Niye sahibini suçluyorsunuz?
Çok geçmiş olsun..umarım iyileşir .

Zehrasnmz

Bana göre haksız olduğunuz taraflar da var haklı olduğunuz taraflar da. Ama bunları yargılamak benim haddime düşmez. Çünkü kimse mükemmel ya da tamamen iyi değildir. Her insanın içinde iyilik de vardır, kötülük de. Önemli olan iyi olan tarafımızı öne çıkarıp kötü tarflarımızı bastırıp kontrole almamızdır. Üniversiteyi kazanmadığınız için kendinizi aşayılamayın. Ben de şuan mezuna kaldım. Üniversiteye hazırlanıyorum. Ve şuna inanıyorum ki herkes istediği şeyi eninde sonunda elde eder. Kararlılık ve azim gereklidir. Tüm insanlığa ve veterinerlere olan nefretiniz anlık bir sinir krizi sonucu olduğunu düşünüyorum. Hepimiz böyle şeyler yaşıyoruz. Ben veterinerlik istiyorum. Ve amacım kurtarabildiğim kadar hayvan kurtarıp mutlu etmek. Ve dünyadaki çoğu kişinin böyle olduğunu düşünmek beni rahatlatıyor. İnsanlar böyle olmasalar bile. Kedinizin rahatsızlığına tüm kalbimle üzüldüm. Umarım bir çaresini bulabilirsiniz. Emin olduktan ve öncelikle kendinize değer verdikten sonra inanın her şeyi başarabilirsiniz. Ama özellikle şunu söylemek istiyorum. İnsanlardan hayvanlardan canlı cansız bu dünyada bulunan hiçbir şeyden umudunuzu kesmeyin. Her canlı 2. bi şansı hak eder. Umarım karşınıza bundan sonra iyi insanlar çıkar. Ve umarım en kötü gününüz bugün gibi olur. Sevgiyle ve umutla kalın. Kendinize ve sevdiklerinize iyi bakın. İyi günler diliyorum..

minnoskoss_123

@Zehrasnmz ben de veterinerlik istiyorum, yedinci sınıftayım:/ Başarılar.