Veteriner Karma Aşıyı 28 Gün Arayla Olacak Demiş

SenanurKsl

Merhaba arkadaşımın iki erkek kedisi var yaklaşık 1 2 hafta önce bi veterinere ilk karma aşılarını yaptırmış. Normalde ben bir hafta ya da 15 gün arayla 2. Aşılarının yapıldığını biliyorum bizde de öyle oldu. Ama bu veteriner 28 gün sonra vurunacaklar demiş sizce bu doğru mu ?

15 CEVAP

bademthecatt

15 gün olmalı diye biliyorum bende bizim öyle yapılmıştk

TugbaAytekin

Bizde gecen sene ilk yaptirdigimizda iki doz halinde 2 hafta arayla olmustu

SenanurKsl

Yani demek istediğim karma aşı ilk kez yapıldığında ilk ve ikinci karma aşı arasında kaç gün olmalı

2 hafta 28 gün değil

Kevserhaksever

En geç 21 gün diye biliyorum bende ondan sonra etkisi olmazmış
Yani bizin veterinerimiz öyle dedi.

srplzngl

Yavru kedi 6. haftasının civarındayken başlanır. 12 haftalık olana kadar 3-4 haftada bir aşılanır.
16. haftadan sonra başlandıysa, ilk dozdan 3-4 hafta sonra ikincisi verilir.
2 hafta çok kısa bir süre. Hiç böyle yapıldığını görmedim.

srplzngl

12 değil 16 haftalık olana kadar. Yanlış yazmışım

srplzngl

Yakın zamanda her biri farklı kliniklerde olmak üzere üç kedi aşılattım. Üçü de 3-4 hafta arayla yapıldı.

ZehraBulutt

Bizim veterinerimiz 3 hafta arayla yapıyor.

Mrtkaytan

2hafta olmalı arası

0zgegok88

İlk aşının korumalığı yüzde 70lerde kalıyor diye biliyorum. Aşının korumalığının yüzde 70e ulaşabilmesi yani tepe noktasına ulaşabilmesi için 21 gün gereklidir. 21. Günün sonunda tepe noktasına ulaşmış antikorlara 2. Karma yapıldığında korumalık %99.9’a ulaşır. Eğer 21. Günün öncesinde vurulan bir karma aşı olursa yüzde 70e gelmeden 2. Karma aşı vurulduğu için koruma oranı yüzde 95 seviyelerinde kalabilir. Kedim yok, golden retriever köpeğim var ama bize bu şekilde, açıklamada bulunmuştu veterinerimiz. Hatta korumanın kesin olması için 3. Karmayı bile gerek duymuştu.

Anonymus552223

En az iki aylikken vurulmali , daha kucukler bunu kaldiramayabilir. Hatta cok zayifsa biraz daha beklemek lazim. 2 hafta sonra da digerini vuruyor. Veterinerime cok guveniyorum onun dedigi dogrusu bence:D

Karma aşının minik dostunuzun bağışıklık sistemini zor durumda bırakmaması adına 18-21gün sonra yapılması normaldir.
Kullanılan aşının markasına göre bu süre değişebilir ancak piyasadaki bir çok karma 21 günü baz alır. Karnesine yapıştırılan karma aşının markasına bakarak internetten araştırabilir veya üretici firma ile irtibata geçebilirsiniz.

zlhseker

15 gün dendi bize de

NidaE

Biz de karma1 losemi1 karma2 losemi2 birer hafta arayla yaptirdik iki doz arasi ikiser hafta ama kuduz icin beklememizi önerdi ağır gelmemesi için 2 bucuk aydan itibaren basladik şimdi ayni sistem yeni bebegimiz icin de uygulayacağız