Artık Bıktım! Acil Öneri

hayvansever_

Merhaba, yaklaşık 9 aylık bir Ankara kedim var 3 aylıkken sokaktan kurtardım onu zaman nasıl geçti anlamadım. Sorun şu ki kedim fazla ısırıyor artık kendi oyunmu yapıyor bilmiyorum ama cidden bıkmış durumdayım. Başlarda çevredekiler yavrular hep yapar bunu zamanla geçer diyordu veteriner ise cinsi avcılığa yataktan falan dedi. Ama bunun kalıcı bir hal almasından çok korkuyorum. Bu konuyla ilgili tecrübesi fikri ya da bir yorumu oylar varsa lütfen paylaşsın çok sevinirim.

14 CEVAP

Ankara kedileri hep öyle cins olarak

ygiz_mrtt

Ankara kedileri ırkı gereği oyuncudur. Ona oyuncaklar vererek enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz.

behcetaydinelli

Kedinize en başlarda elinizle oyunlar yaptınız mı?

behcetaydinelli

Sizin elinizi oyuncak olarak görüp öyle yapıyor olabilir. Elinizi ısırdığında ona kızdığınızı belli edin ve oyuncaklarını verin ona. Elinizin oyuncak olmadığını anlasın.

bihtercik

catnipli oyuncaklar alın bence tüm hırsını ondan çıkartır ve size bulaşmaz.
denendi,onaylandııı

Zeke

Elinizi ısırdığında canınız çok yanmış gibi sesler çıkarınca o da bir şekilde bunun yanlış olduğunu anlıyor. Bir yerde okuyup yaramaz kedime denemişliğim var zamanında. %100 atmıyor o enerjisini ama işe yarıyor emin olun.
Kediler rutin canlılar, onu sabırla bir rutine oturtursanız düzelecektir.
Oyuncak fikirlerine katılıyorum

pinarcaya

Kedi oltasiyla falan oynatabilirsiniz.

Ipk

Küçükken elinizle oyun oynamasına izin verdiyseniz bu davranışı oyun olarak görüyorlar. Aynı durum benim kedimde de vardı. Kedi otu içerikli oyuncaklar, tırmanma tahtaları ya da diğer yeni oyuncaklar alarak farklı şeylere yönelmesini sağlayabilirsiniz. Davranışı devam ediyorsa uyarı tonunda birkaç kızarsanız bir şekilde bu davranışı azaltıyor. Tabii ki komut olarak öğrenmiyor. Burada sizin sabrınız da oldukça önemli.

Natkarat

Oyun oynatıp ardından mama verme rutinini bir süre uygularsanız unutmasına yardımcı olabilirsiniz. Birde hayır gibi tek tonda kullanacağınız komutlarınız olsun. İstemediğiniz davranışı sergilediği zaman komutu söyleyip oyunu kesip ona bakmadan uzaklaşın. Bir süre sonra öğrenecektir.

Asıl önemli konu muhtemelen kediniz kısır değil ve ergenlik durumları zirve yapmış. Kısırlaştırdıktan sonra bu huyları azalacaktır veya kalmayacaktır. :)

hayvansever_

Evet maalesef hep oyun oynattım elimle ona. Hayırı öğrendi hayır diyince kesiyor. Yorumlarınız için teşekürler

Birde genel ırk olarak sağır oluyorlar arkadaşımın kedisi var veterinere götürdük aynı şeylerden şikayetçiydi veteriner sağır olduğunu ve iletişim güçlüğü çektiğini söyledi bunun için sürekli göz teması kurarak iletişim yolu geliştirmeniz lazım

hayvansever_

yok Allaha şükür bizim ki sağır değil o konuda çok şanslıyız.

esrausta

Merhabalar, benimde 3 aylık kedim aynı şekilde sürekli elimizi ısırıyor ve hayır dan anlamıyor davranışı devam ediyor sanki vazgeçmeyecek gibi