Kedi Aknesi Gecmiyor

PandAiluroSena

Yaklasik bir bucuk hafta once kedimin cenesinde ufak tefek siyahliklar farkettim ve kedi aknesi oldugunu anladim. Hemen klorheksidin iceren bir agiz gargarasi alip gunde bir defa once ilik suya organik elma sirkesi sonra bu gargarayla akneleri temizleyip dezenfekte ettim ama en ufak bir iyilesme belirtisi dahi gozlemleyemedim, aksine agiz kenarlarina ve ust dudak kenarlarina bulasmaya baslamis ve derisi iyice acilmis. Ilk farkettigim zamanki haliyle su anki halinin fotograflarini atiyorum. Bu beladan nasil kurtuluruz? Daha ciddi rahatsizliklara yol acar mi? Veterinere goturmeli miyim? Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.

18 CEVAP

Cansumuezza

Bizde uğraştık bununla maalesef beyaz kedilerde oluyor sıklıkla. Ağız gargarası ile silmeklen vazgeçmeyin ve paslanmaz çelik kaplara geçin bizimki böyle geçti ama siz tabi veterinere danışın

yasminackz

Benimde kedimde olmuştu onlar plastik mama kabı kullanmaktan oluyor ben her gün sabah akşam ılık çay ile siliyordum geçiyordu ama bu kadar şiddetli değildi paslanmaz Çelik kullanıyorum hiç sorun yaşamadım

bskkrky

Hipoalerjenik mama kullanabilirsiniz veterinerinize danışarak

calymath

Gargara ve dezenfektan iyidir.Temizliğe devam edin. Tek yolu uygun bir şampuanla yıkamak yada klor bazlı bir şeyle dezenfekte etmek.
Aynı kara lekeler kuyruk bölgesinde de meydana gelir.

BalliBadem

Sulandırmadan sirkeyi sürün güzelce akneleride olabildiğince çıkarın bizde akneden muzdaribiz hiç bu kadar çok olmadı ve böyle kontrol altına alıyorum ben şu an nokta kadar var ki ben hergün de temizlemiyorum aknelendikçe siz akneler gidince sulandırılmış sirkeyle günlük silerseniz çok iyi olur

PandAiluroSena

@ballibadem bu fotograflardaki gibi degil artik hayvanin derisi komple kirmizi ve bu kadar siyah nokta yok bir suru kabuk var sildikce kanamaya basliyor cenesi. O kadar dezenfekte etmeme ragmen gerileyecegine cok daha beter oldu ben ona sasiriyorum. Eger bu sekilde devam ederse bir fotograf daha aticam yeni bir konu acip gormeniz icin ve veterinere gidicem cunku artik baska bi hastalik mi acaba diye pinpiriklenmeye basladim

lwb

Yorumların hepsi,önerilen şeyler, aknenin ufak çaplı olduğunda kullanılan ve geçirebilicek şeyler. Sizin kedinizde baya ilerlemiş durumda, böyle durumlarda veteriner antibiyotik kullanabilir ve kendi vericeği aknelere karşı olan bir dezenfektan kullanabilirsiniz,bunun geçmesinin tek yolu hekime gözükmek. Ayrıca dönem dönem kedilerimizin bağışıklığı oynayabiliyor özellikle bu soğuk havalarda düşmesi olası. Hekimle görüşerek bağışıklık güçlendirici kullanabilirsiniz kedilerinize

PandAiluroSena

@srplzngl evet eminim pistigi icin kaybolan besin degerlerini ve nelerin eklenmesi gerektigini arastirip takviye olarak ekliyorum en iyi kuru mamadan dahi daha saglikli bir mama olduguna emin olabilirsiniz. Evde 4-5 ay once sahiplendigim erkek kedim var ve kizginlik doneminde oldugu icin evdeki butun kedilere saldiriyor. Bu hasta olan kediminde (Panda) pesinden kosturduguna denk geldim ve Panda benden baska her insana ve her kediye agresif olan bi hayvan. Muhtemelen stres tetikledi ya da cenesine verdigim mamadan bulasti ve temizlemedi bilemiyorum. Veterinere goturucem bir hafta icinde o zaman ogreniriz, buraya da yazarim zaten. Cevaplar ve oneriler icin herkese tesekkurler.

pongul

Bio PetActive Kedi Ve Köpekler İçin Ağız Bakım Solüsyonu- bundan alıp pamuğa döküp orayı düzenli silin. içindeki clorhexidine maddesi kedi aknesine birebir.

NidaE

Betnovate sac solusyonu var inanilmaz ise yariyor ama kullaniminda cok dikkat etmek yalamasina izin vermemek az miktarda kullanmak gerekiyor her seyi deneyip sadece bunda fayda bulabildim gunde bir pamukla bir iki damla surmeniz yeterli

Leyl003

Fotoğraflara göre akne durumu ileri safhada.. vet. den destek almalısınız.. kedim de de akne var ama çok az.. kontrol altında tutabiliyorum.. sirkeli sıcak su ve pamukla temizliyorum.. akneler siyah siyah geliyor pamuğa.. ama sizinkisi için bence veteriner gerekli.. çok geçmiş olsun iyi olur inş..

PandAiluroSena

Asla plastik mama kabi kullanmiyorum, mama kabi paslanmaz celik su kabi da cam. Evde kendim yaptigim bol etli tahilsiz yas mamayla besliyorum, kuru mama bazen hic bazen de sirf cani istiyor diye veriyorum. Disari cikan bir kedi degil, bagisikligi da her zaman cok cok saglam olmustur ama ilk defa bu denli illet bir hastalik goruyorum. Ama keyfi gayet yerinde, sanki o degilde ben hastayim icim gidiyor bir sey olacak diye valla.Hayvanin cenesi kanamaya basladi, kipkirmizi ve cukur cukur gibi olmus derisi. Terramycin aldim sirkeli suyla temizledikten sonra onu surdum bu aksam. Bir kac gun daha boyle artarak devam ederse veterinere gidicem artik mecbur

srplzngl

Nasıl bir mama hazırlıyorsunuz? Tam ve dengeli olduğuna emin misiniz?

bskkrky

Aynısı arkadaşımın başına geldi en iyi mamaları kullanmasına rağmen alerji yapmış daha kötü durumdaydı. Hipoalerjenik mama ve boyunluk kullanarak düzeltti

@PandAiluroSena merhaba son durum nedir? Geçti mi sikayetiniz. Benim minigimde de cikti bu hastalik.