Orijen Mama Kilo Aldırır Mı Zayıflatır Mı? Kullananlar ?

onurtemiz

Orijen açık mama buldum. Kedime almak istiyorum ama tüy sorunumuz var. Tüy dökümü ortalamaya kediye göre bir tık fazla. Ayrıca kilo almasını istiyorum Veteriner doktor kilo alsın kitten mamalar kullanın dedi. Orijen genel olarak kilo aldırır mı ?

Bu arada ortalama fiyattan sağlıklı mamalar önerirseniz çok sevinirim lakin iki kriterimiz var: Tüy ve Kilo ( zayıflık yani )
Hangi markalar kedilerin tüylerini iyi gelir? İçerik olarak da zayıflatmaması lazım. Kilo almasak bile en azından aynı kalmalı.

16 CEVAP

lwb

Kısır olmayan, normal düzeyde ya da vetin önerdiği gibi kitten kullanabilirsiniz. Ayrıca günlük vericeğiniz kaliteli yaş mamalarla da destekleyebilirsiniz, kendi tecrübemden kedim yaş mama miktarını arttırınca kilo alıyor, mamamız nd kuzulu az tahıllı, yaş mama olarak da schesirin çeşitleri ya da gimcat veriyorum
Tüyleri için vetoskin öneririm, birçok yerde çok iyi geldiğini okudum.
Orjien olduğuna emin misiniz? İlk defa duyuyorum orjienin açık olduğunu

Catloveerr

Açık mamanın söyledikleri mama olduğunu bilemezsiniz hiçbir zaman. İşin içine hile giriyor önermem

LadyAndCat

Catloveerr, a katılıyorum. Açık mamanın içinde ne olduğunu bilmenizin imkânı yok.
Kimseye öneremiyorum.
Kedinizin cinsiyeti?
Yaşı? Kilosu ve kısırlık konusunda Bilgi verebilirseniz sevinirim...

lwb

Balıklı mama öneririm ayrıca

Sselin1

%43 protein, %18 yag oranina sahip. Yani kediniz zayiflamaz mamayi ölcülü vermeyin doyana kadar yesin bu sekilde kilo da alir. Lwb nin dedigi gibi yas mama ile de destekleyebilirsiniz. Balikli mama oldugu icin tüy dökümne iyi gelebilir. Olumsuz olarak kedinizin gida hassasiyeti varsa %43 protein ve et orani biraz agir gelebilir.

TATA4242

Bende açık mama önermiyorum,bunun yerine 17 kg üreticiler olan paketi alabilirsiniz.Saklama kabına koyduğunuzda,bayatlamaz.Ayrıca fiyat açısından daha avantajlı.Vet.hekimin dediği doğru bende bazen yavru maması veriyorum.Vitamin ve diğer özellikler açısından,daha besleyici.Bu yüzden tüy dökümü ve kilo problemlerini düzeltiyor.Eğer tavuğa karşı alerjisi yoksa Orijenin kitten maması kitten menüsü üzerinde bana kalırsa en iyi mama.İçeriği gayet zengin,hindi eti kullanması sebebi tahminim (kırmızı ete yakınlığından kaynaklı ve kolesterol ve yağ oranının düşük olması)Tavuk eti kullanmasıda güzel ama kitten mama içerisinde tavuk eti yerine tavuk kısmındaki et miktarıda, hindi eti olsaydı yada ayrı ayrı şekilde seçenek sunulsaydı daha güzel olurdu.Tüy dökümü hakkında bana kalırsa en iyi seçenek ise Orijen markasının balıklı mamaları.Diğer mamaları genelde domuz eti içerdiğinden tavsiye etmiyorum.Acana markasının Grasslands ürünüde içerik olarak zengin ve tavuk eti içermemesi iyi düşünülmüş,içerik olarak ise hindi,ördek,kuzu ve bazı balıkları içermesi açısından sürekli kullanılabilir bir mama olduğunu gösteriyor.Nd balıklı mamasıda zengin içeriğe sahip ve sağlıklı kilo aldırır.

Sselin1

Bu arada dogru hatirlamamisim yanlis bilgi olmasin düzeltiyim. %42 protein %20 yag Oranina sahip.

hcerenk

Açık mama ben de önermem ya. İçime sinmez alırken size de önermem doğrusu.
Farmina ile görüşmüştüm asla ama asla açık mama almayın kesinlikle içine karıştırıyorlardır demişlerdi. Bunu gidin illa bizim mamamızı alın diye demiyoruz, herhangi bir mama alırken lütfen açığını almayın diye uyardılar.
Kitten diye alırsın kitten değildir, kısır diye alırsın kısır değildir... Kedinin sindirimini, midesini ve yaşam kalitesini kötüleştirebilir.

onurtemiz

Arkadaşlar açık mamaya karşı çok fazla ön yargılısınız gözümün önünde paketler açıldı 1 kilo aldım (royal canin sensible) afiyetle de bizim oğlan yedi. Gene durumunda olumlu artış gördüm. Bildiğiniz orijinal markadan açtı paketi adam burası böyle.

Ek olarak ND doğumunda beri kullanıldı uzun süreler ama tüy dökümü fazla fazla oluyordu çok fazla iştahlı değil orta düzey yiyordu. Royal Canin British e geçtik afiyetle yedi. Tüy dökümü azaldı birazcık kilo alıp kafası daha top gibi oldu. Royal Canin çok iyi geldi gerçekten. ND içerisindeki fazla proteinden ötürü tüy dökümü yaptığını sanıyorum. Belki de bu yüzden kilo almıyordu, kim bilir?

Şuan bende ND döküyorum ve gerçekten çok fazla tüy döküyor mama değiştirmeyi düşünüyorum ama daha karar veremedim

ND kullanıyorum (klavye degistirmis)

onurtemiz

ND içerisindeki enerji miktarı gerçekten yüksek. Evet kaliteli mama ama her kediye hakikaten olmuyor. Ağır geldiği için tüy dökümü gibi yan etkiler oluyor.
Royal Canin fiyatları düşse alsam derdimiz bitse de malum büyüklerimiz sağ olsun dolar euro her şey pahalı yukarılarda.

Resmen oğlana mama bulamıyorum. Golosi alsam mı kafamın içinden geçiyor ama yok emin olamıyorum. Matisse yine ND ile aynı şirkete ait onu alsam o da döker mi tüy diye düşünüyorum.

Katılıyorum size bende hala karar veremedim

onurtemiz

Evet adamların elinde kalmış son kullanma tarihi vardı almayı düşünüyorum açmışlar paketi deneme amaçlı alanlar var. Orijen konusunda detaylı bilgiye ihtiyacım var yani tüy ve zayıflık hakkında

Sselin1

Bu arada orijen ile n&d tahilsiz ayni protein oranina sahip orijenin et orani daha fazla hatta. Ama n&d dusuk tahillinin degerleri daha dengeli. Tabi hangi cesidini kullandiginizda onemli tavuk hassasiyeti olan bir kediniz varsa yüksek tavuk iceren tüm mamalar tüy dökülmesi yapabilir orijen ve acananin tavuklu mamasi da ayni soruna yol acavaktir mesela.