Yemek

Maviiruhluu

Kedime salam veriyordum fakat bunun onun icin iyi olmadigini soylediler, dogrumu? Dogruysa baska ne yedirebilirim yogurt ayran haslanmks tabuk ve kuru mama yiyor

12 CEVAP

Gsima

Kopyala yapıştır yapan arkadaş yüzünden mesaj bölümünü bulamadım :D Haftada en fazla iki kez S Boy yada normal boyun yarısı bir yumurtayı rafadan pişirip verebilirsin ayrıca özel tam tahıllı ekmeği su-laktozsuz süt karışımına doğrayıp verebilirsin yine çok az pirinçunu-kaşık ucuyla tereyağı-yarı yarıya süt su karışımlı mama yapabilirsin ayrı bi konu daha tavuk,tavuk suyu ve çoğu sebzeyide verebilirsin haşlayıp

rnt

Merhaba. İnsanların yedikleri yiyeceklerin evcil dostlarımıza verilmesi pek doğru bir beslenme şekli değil aslında. Ben de tavuk veriyordum bu hatayı yaptım başlarda.. Zamanla kemik, sindirim, diş hastalıklarına neden olacaktır. Buna salam ya da sosis de dahil. Tavuk tüy dökmesine neden olurken diğerleri de sindirimini etkiler ve yeterli vitaminle, kalsiyum almasını önler. Sağlıklı ve dengeli beslenmesi için mümkün olduğunca kuru mama ve konserve mamalardan vazgeçmeyin derim ben.

• Kedinize su yerine süt vermeyin. Süt hiç bir zaman suyun yerini tutmaz. Ayrıca anne sütü (doğal/yapay) haricinde 6 haftalık olana dek yavru kedilere sadece süt vermek onlarda kusmaya ve gelişim bozukluklarına neden olur.

• Kuru mama ile yaş mama arasında sağlık açısından bir tercih yapmak zordur. Her ikisi de sonuçta aynı kapıya çıksa da kuru mamaların aşırı tüketilme ihtimali yüksektir. Bu durumda kediler gereğinden fazla kilo alırlar. Ayrıca kuru mamalar kedilerin vücutlarındaki su miktarını da azalttığı için kedinin mutlaka bol su alması gerekir.

• Bazı kedi dostları kedilerine ilave vitamin katkısı yapmanın iyi bir şey olduğunu düşünürler ve ölçüyü kaçırmakta da beis duymazlar. Fazla olarak verilen vitamin türü katkı maddeleri fayda yerine zarara sebep olur. Ölçülü olmak en doğrusudur.

• Ağırlıklı olarak bir kediyi ciğerle beslemek yanlıştır. Böylesi tek yönlü bir beslenme kedilerde ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Ciğer A vitamini açısından çok zengin bir yiyecek olup aşırı tüketimi halinde kedilerin kemik yapılarında lezyonlara yol açar. Aşırı ciğerle beslenen kedilerin boyun bölgelerinde kemik sorunları baş gösterebilir.

• Aynı şekilde bir kediyi ağırlıklı olarak balıkla beslemek de dengesiz bir beslenme türüdür. Aşırı balık tüketimi iştah kaybına yol açar. Beden, hastalıklara direncini kaybetmeye başlar.

• Bir kediye sıkça çiğ yumurta vermek sanıldığının aksine iyi bir şey değildir. Çiğ yumurta biotini azaltır ve kedilerde kilo kaybına, alerjiye yol açar.

• Kedilere asla yumuşak küçük kemikler verilmemelidir. Ağız tavanını kolayca delerek öldürücü rahatsızlıklara neden olabilir.

• Kediler için ideal olan çeşitli yiyeceklerden oluşan bir beslenme programıdır. Beslenmede aşırıya kaçmak ya da belli bir besine bağlı kalmak dengesiz beslenmenin tehlikelerini beraberinde getirir.

• Doğumdan itibaren gıda alımı önemlidir. Yavru kedi 7 haftalık olana kadar anneden süt emer. 3-4 haftalık dönemde yavaş yavaş katı gıda almaya başlar. Kediler sütten kesildikten sonra enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler.

• Kedide uygun beslenme hayatının tüm döneminde çok önemlidir. Uygun olmadığı zaman oluşan hastalıklar ciddileşir. Kötü beslenme kedinin hayatının bütün dönemlerinde kendini gösterir. Bir kedi yavrusu doğduğunda ortalama 100 gr. gelmektedir. Eğer yavru kedi dah düşük ağırlıkta ise anne iyi besleyememiş demektir. Kedi yavrularına 4. haftadan itibaren anne sütüne ilave olarak kalori ihtiyacını karşılamak ve verilen protein miktarını artırmak için katı besinlerin oluşturduğu dışarıdan beslenmeye uygulanmalıdır. İyi beslenen kedi yavrusu haftada aşağı yukarı 200 gr. kilo alır. Kedi parlak canlı gözleri, kalın tüyleri ile sağlıklı görünür.

• Erkek kedi 9-12.nci aya kadar büyümeye devam eder. Bu zamanda 3.5-5 kg. arasında değişken ağırlıktadır. Dişilerde ağırlık kazancı 6. ayda yavaşlar ve 9. ayda dişi kedi ortalama 2,5-3,5 kg'a ulaşır. Günlük olarak et vermek kedi yavrusunun iyi gelişimi için gereklidir. Bunun devamlı olarak çiğ verilmesi önerilir.

• Balığın ise iyi pişmiş olması gerekir. Çünkü balık kafası ve iç organları ciddi bozukluklara yol açan bir antivitamin içerirler. Bu toksik madde pişirme ile bozulur. Et olarak günlere göre yağsız dana eti, tavuk eti (kemiksiz), balık vb. verilir. Günlük yiyeceklerinin yarısının protein (yani et) olması gerekir. Et kıyma şeklinde verilmektense kuşbaşı şeklinde verilmelidir.

• Kediler obur hayvanlar değillerdir. Yiyeceklerini çiğneme ve bunları parçalama zamanı bulurlar. Küçük parça halindeki etleri parçalamak için gösterdiği gayret dişlerinin sağlıklı olmasını sağlar. Kedi karaciğeri sever bununla birlikte haftada bir seferden fazla verilmemesi gerekir. Karaciğer önemli bir A vitamin kaynağıdır : Fazla vitamin A zararlıdır.

• Kediler tahıllardan enerji sağlarlar. Bunlar arasında yulaf ezmesi ve pirinç sayılabilir. Bunlar pişmiş veya pişmemiş taze sebzelerle karıştırılarak verilmelidir. Çiğ sebzeler iyi bir vitamin kaynağıdır. Bunlar arasında havuç, yeşil fasulye, pırasa,v.b sayılabilir.

• Eğer kedinizi sevindirmek istiyorsanız ona zaman zaman zeytin ve biraz kuşkonmaz veriniz. Kedi kuşkonmaza bayılır. Bütün bu gıdaları ilgi çekici kılmak için tabağına birkaç damla mısır yağı ve bir tutam bira mayası ilave ediniz.

• Gelişmesi boyunca yani bir yaşına kadar kediye günde bir kez süt verebilirsiniz. Kedi yavrularının süte çok ihtiyaçları vardır. Fakat ona inek sütü asla vermeyiniz. Çünkü inek sütü kedi için sindirimi güç ve dengesiz bir gıdadır. Kedilerde ayrıca ishal nedenidir. Kediye yağsız süt veya en iyisi süt tozundan ılık su ile süt hazırlayıp veriniz.

• Kediler yoğurt ve peynire de bayılırlar bunları da zaman zaman verebilirsiniz. Bu gıdalar aynı zamanda kemiksel gelişim içinde gereklidir. Kediye günlük öğün sayısı olarak 2 aylık kediye günde 4 kez, 5 aylık bir kediye 3 kez, ve ergin yaşa gelinceye kadar ve sonraki yaşantısında 2 kez yemek vermek gerekir.

• İçme suyu: Yaşam için çok önemli ve gerekli unsurlardan biridir. Daima kedinin kullanımına hazır bir kase su bulunmalıdır. Hiç bir zaman süt suyun yerini alamaz. Su düzenli olarak yenilenmelidir ve her zaman temiz olmalıdır. Kedilerde içilen su hayvanın yaşı ile artar. Kedinizin önünde sürekli günlük taze su bulundurmalısınız. Yediği kuru mama miktarının iki katı kadar su içebilir. Eğer konserve mama yiyorsa su ihtiyacı daha az olacaktır. Çünkü konserve mamaların %75'inden fazlası sudur. Kediler için hazırlanmış hazır yiyecekler vardır. Bu gıdalar uzmanlar tarafından hazırlanmış dengeli besinlerdir ve kedilere hiç bir problem olmaksızın verilebilir. Enerji, protein, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayan tam ve dengeli bir diyetle beslenmelidirler. Kediniz için doğru mamayı seçtiğinizden emin olun. Kedinizin durumuna göre olan (yavru veya erişkin,hamile) mamayı veriniz. Kedinizin kalsiyum, fosfor, çinko, vitamin A, vitamin D, tiamin, esansiyel yağ asitleri ve taurin ihtiyacı da önemlidir ve karşılanmalıdır. Yalnız uzun süre bekletilmiş ve buzdolabından henüz çıkmış konserve gıdaları vermeyin. Buzdolabından çıkan gıdalar ortam ısısına gelene kadar bekletilip, sonra verilmelidir. Kedilere dışarıdan bazı vitaminler ve esansiyel amino asitlerin zorunlu olarak verilmesi gerekir. Örneğin Vitamin A ... Çünkü kediler karotenden Vitamin A sentezleyemez. Eksikliği birtakım problemlere neden olursa fazlalığı da değişik hastalıklara neden olur. Onun için dengeli vermek gerekir.

Maviiruhluu

Teşekkür ederim, daha once haslanmis yumurta vermiştim fakat yememişti bir de dediğiniz gibi denerim sagolun

Maviiruhluu

Benimki de tabaktan yemiyor parmaklarimi yaliyor :))

Gsima

:) yaa canım benim.Yani kör olmasa bile kesin sindirim rahatsızlığı olucaktır ben çok iyi bir markanın üretimini ziyaret ettikten sonra kendim bile yemiyorum bayıla bayıla yediğim şeyi onlarda böyle bir şeyi hak etmiyor

Maviiruhluu

Aynen öyle :))

kedicik123

evet benimde bi tanıdım eskiden kedisene salam sucuk sosiveriyomuş hayvan sonunda karaciyer yalanmasıdan ölmüş :(

Maviiruhluu

Yavruyu aldığım bayan söylemişti yedir diye devam etseydim demek ki kötü olucaktı

Gsima

benim iki kardeş kedim var onlarda yumurtaya bayılıyor ama her ikiside yoğurdu ağzına sürmüyorlar :)

patkam

salam , sucuk sosis gibi yemekler zararlıdır.... ancak kedinize haşlanmış yumurta , yoğurt...v.b verebilirsiniz