Hayvan Mezarlığı Neden Yok?

calymath

Anket

bizim şehirde var
(11 oy)
bizim şehirde yok ama olmalı
(39 oy)
at çöpe gitsin,mezarlığıa ne gerek var?
(0 oy)
Toplam (50 oy)

'Bahçeli evim olsaydı' diye iç geçirilen dileği sıkça duymuş olabilirsiniz. Apartman dairesinde yaşayanlar eskiden ne kadar zengin olduklarını farkındalar. Çünkü 'bahçeli ev' hayal ediyorlar. Şansızdırlar, çünkü ölen hayvanını gömebilecekleri toprak bulamazlar. Muhtemelen çöpe ya da klozete atarlar.   Ölmüş balığını klozete atan var! Düşünsenize bir balığınız var ve balık sırf sizin için bütün gün ve gece boyu kavanoz kadar akvaryumda nöbet tutuyor. Sonra ölüyor ve sen onu ne yapıyorsun? Bütün zamanını senin için bekleyerek geçirmiş o balığın hiç mi hatırı yok?   Bahçeli evi olanlar şanslı. Apartman dikildiğinde 4 daireye birden sahip olacak. Ama elindekinin değerini bilemeyecek. Çünkü o son bahçeli eve sahip insanlardan. Henüz apartmanlar dikilmemişken bahçesine ölen kedisini gömebilecek. Ama apartmanlar dikilince o mezar bir harfiyat olacak. Apartmanda yaşayanların hatıraları maalesef kalıcı değil.   Mezar ölenle yakını arasında ebedi bağ kurar. Mezarlığa defnettiğiniz bir yakınınız varsa asla unutarak yaşamanızsınız. Hayvan için de bu böyledir. Ama klozete atılan balığı unutursunuz. Türkiye'de 14 milyon ev hayvanının olduğunu tahmin edildiği düşünülürse, mezar bu yüzden önemli. Her şehirde hayvan mezarlıkları yapılmalıdır.

28 CEVAP

bihtercik

haklı bir tespit.
ama türkiyede hayvanlara verilen değeri görüyoruz, her gün haberlerde cinayet,taciz,tecavüz vs...
şuan mezarlıktan ziyade daha önemlisine ihtiyacımız var.
"MERHAMET"
o olunca gerisi zaten gelir...

lwb

Bu üstünlük ego üstünlüğü değildir, aklının/gücünün farkında ol ve bunu iyiye kullan üstünlüğüdür. Biz onlardan üstünüz diye bu konuyu abartılı olarak görmek yanlış bir yerden yaklaşmak olur.
Aileden biri olarak tabi ki görülmenin yanlış bir tarafı olduğuna din açısından da yanlış bulmuyorum.
İstanbulda yaşıyorum, kaybettiğim hayvanları gömücek hiç bir yer olmadı,didik didik arayıp da beş karış yere gömdüm çoğu zaman.Bu yüzden hayvan mezarlığı gerçekten gereklidir.
Hiçkimse senelerce evinde baktığı bir canı çöpe atmak istemez.Büyük olur,küçük olur, şehirden şehire değişir bu nüfusa göre.

aycatt

Bursa'da var osmangazi belediyesinin

LadyAndCat

Valla ne diyeyim bilemedim.
İnsanın değeri var mı ki hayvanın değeri olsun?!
İnsanlar tacize, tecavüze, cinayete kurban gidiyor. İnsan insanın canını alıyor.. “insan” dediklerimiz bunu yapıyor.

sarmanbirkedi

Amaan siyammmin dediği gibi siz zaten mumyaliyorsunuz ne hacet mezara

BalliBadem

Yavaş yavaş bişeyler oluyor bu aralar otobüsle okula kütüphaneye fln giderken hayvanlara zarar vermiyelim 1 kap su koyalım diye 2 farklı afiş gördüm ama eskiden bu bile yoktu tabi başka şeyler konusundada afişler gördüm güzel

Bursada var evet ama sadece belediye gömüyor diye biliyorum, kişisel yapılabiliyor mu bilmiyorum. Benim kücük bebeğim orada klinikteki diğer vefat eden kediciklerle gönderilmişti ama

lwb

Yazıp sildiğim için anlam kargaşası olmuş, aileden biri olarak görmenin yanlış bir tarafı olduğunu düşünmüyorum dedim aslında

calymath

o zaman osman gazi güzel bir yer olmalı. Osman gazi belediyesini tebrik ederim.

Siyammm

Geçen gün sorunuzun altına arkadaşlar yazmıştı var diye . Hem siz ôlen kedinizi çöp olmasın diye mumyalıyormuşsunuz mezarı napacaksınız.

behcetaydinelli

Biz hayatını kaybeden yavru köpeğimiz için bahçemizin yakınındaki ormanlık alana gömmüştük. Ama mezarını derin kazmanızı tavsiye ederim zira domuz, çakal gibi leş yiyici hayvanlar tarafından mezarı bozulabilir. Bunun için ayrıca önlem almak gerekir.

Mirtip

Hayvanlar da tacize, tecavüze uğruyor, cinayete kurban gidiyor malesef. Kesinlikle hayvan mezarlığı olmalı. Nd mi iyi acana mı vermeliyim, sarı köpük kustu, az yedi, oynamadı, uyumadı, kumu tozutuyor diye üstlerine titrediğimiz, kakasında parazit gördüm, mantar oldu vs. diye uykumuzun kaçtığı can yoldaşlarını günü geldiğinde "çöpe atmak", en iyi ihtimalle alelade bir yere gömmek hiç iç rahatlatıcı değil.
@calymalth çok haklısınız yine.

calymath

@mirtip teşekkürler.

calymath

Acaba hayvan mezarlıkları yapılması için hayvan severlerle chans.org'da kampanya başlatılsa ne olurdu?

Mirtip

Hayvanların Allaha inanıp inanmadıklarını nereden biliyoruz acaba?
Kedilerin hepsini akrabam gibi görüyorum, evdeki kedimi bazen arkadaşım gibi, bazen çocuğum gibi, bazen tavşan gibi görüyorum:)