Bir Mamada Taurin Miktarı Ne Kadar Olmalıdır?

Kedilerin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerden biri "taurin". Kedi mamalarında içerik kısmında yazıyor taurin oranları ama ideal kaç mg olması gerekiyor? Her mamada farklı bir değerle karşılaşıyorum. En az ne kadar olmalı veya ortalama

11 CEVAP

Taurin eksikliği olan bir kedi ciddi sağlık sorunları yaşayabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:
Körlük: Taurin eksikliği retina hücrelerinin işlevini durdurmasına ve ölmesine neden olur ve bu da görme bozukluğuna ve hatta körlüğe neden olur.
Kalp hastalığı: Yetersiz miktarda taurin, kalp kaslarının zayıflamasına, genellikle ölümcül olabilecek kalp yetmezliğine neden olur.
Üreme sorunları: Taurin eksikliği annelerde ve yavru kedilerde üreme ve büyüme sorunlarına neden olabilir. Hamilelik, laktasyon ve yavru kedi gelişiminde birçok soruna neden olabilir.

Kedilerde, taurin, sağlıklı kalp kası işlevi, görme, çoğalma ve sindirim için kritik olan safra tuzlarını oluşturmada yardımcı maddeler için inanılmaz derecede önemlidir. Çoğu diğer memeliler, diğer amino asitlerden sağlıklı seviyelerde taurin üretebilirler ve kediler de bunu yapabiliyorlarken, sağlıklı sayılabilecek yeterli miktarda taurin üretemezler.

Güzel bir soru bende merak ediyorum ve taurin kedilerde ne işe yarıyor?

velespityesil

From the results of two earlier investigations it appeared that the minimum daily taurine requirement was between 35 and 56 mg for an adult cat. The results of the present study show that a taurine intake of about 10 mg/kg bodyweight/day is sufficient to maintain adult cats in adequate taurine status.

The taurine requirement of the adult cat - ResearchGate, April2008

Bu konuda yapılmış yeni çalışma fazla yok baktığım kadarıyla. Bu makele 2008 yılına ait. Ama makale bilgisi kesin doğru bilgi anlamına gelmemekle birlikte genelde rakamlar aşağı yukarı bu şekilde. Yani kedinizin kilosu başına 10 mg taurin yeterli. 4 kiloluk bir kedi (yani benim kedim) 40 mg günlük taurin almalı. Kullandığım mamada 1980 mg/kg taurin var. Kedim bu mamadan günde yaklaşık 70 -100 gr arası yiyor. yani günde 138-198 mg taurin alıyor demektir. Umarım yanlış hesaplamamışımdır. Benim düşünceme göre mamadaki taurin miktarına aldanarak mama almamak en iyisi.

LadyAndCat

Velespityesil doğrusun kardeşim ben de internette bu ve benzer yazıları buldum:)
Üretilen her kuru mamadaki taurin oranı yeterli miktarda oluyor kısaca.
Doğal taurin kaynakları:
Hareketli kaslı organlardır.
Yürek, ciğer gibi.

Benim araştırdıklarımda da kilo başına 2000 küsür mg civarındaydı.

LadyAndCat

Son çalışmalar sonucu bu şekildedir:
Kedinin kilosu başına günlük olarak en az 10 mg olarak alınmalıdır.
Örneğin :
kediniz 2 kg ise günlük alınması gereken minimum taurin miktarı 20mg. Olmalıdır.
Günlük olarak 75-100 mg kadar günlük miktar ideal kabul edilir.
Kedi mamaları içindeki normal taurin miktarı: 700 mg ve yukarısı olarak kabul edilir.
Taurin miktarının fazlası diye bir şey yoktur çünkü Taurin et içindeki bir aminoasit asittir. Taurin fazlalığı diye bir şey mevcut değildir.

velespityesil

Sn.LadyAndCat; taurin konusunu tamamladıysak lizin konusuna geçmek en iyisi. Mama içeriklerinde genellikle ya miktarları yazmıyor ya da hiç belirtmiyorlar lizin durumunu.

Güncel

sarmanbirkedi

Bence en az 1500 mg/kg olmalı

Araştırdığım yerlerde hep kilo başına 1000 mg yeterli yazıyor ama ben daha fazla olması gerektiğine inanıyorum. En az 2000 civarı olmalı bence.