Mama Kabı Temizliği

Fel__2

Kuru mama kabınızı her gün yıkıyor musunuz? Ne kadar sürede bir yıkamak gerek?

21 CEVAP

TATA4242

Mama kabını şöyle kullanın daha basit oluyor,seramik kap alın 4 tane(2 mama için 2 su için),biri kirlenince diğerini yani temiz olanı önüne koyun,pis olanı boş olduğunuz bir zamanda o gün içinde yıkarsınız.Bu sayede daha pratik olur.Sürekli yedeğiniz olur.

Kubyusbaskent

Kedilerin dilleri özel olduğundan aslında bir çok kişi gerek duymuyor buna lakin parmak izi olmuş bir bardakdan su içmeyi bizde arzu etmeyeceğimiz için kizima bunu yapmak istemiyorum açıkçası. Özellikle suyunun içine bakıyorum ki bazen havadaki toz tortu minik sinek vb şeyler girebiliyor girebilir de. Özenli dikkatli olmaya çalışıyorum kendimce :) ben teşekkür ediyorum...

Ecerana

ben cam mama kabı kullanıyorum. hergün su kabını deterjan ile yıkayıp sıcak su ile iyice duruluyorum. mama kabını da hergün yıkamaya çalışıyorum ama bazen acelem oluyor sadece su kabını yıkayıp mama kabını da dolduruyorum yani mama kabını iki gün de bir yıkadığım oluyor. Tabi en sağlıklısı hergün mama ve su kabını iyice yıkayıp koymak. hatta suyunu da gün de bir kaç kez tazelemek en iyisi

Fel__2

Haklısınız suyunu bende günde aklıma geldikçe tazeliyorum mama kabını da her gün olmadı 2 günde bir yıkıyim en iyisi

srplzngl

Çiğ beslediğim için her öğün sonrası yani günde üç defa temiz içerikli bir deterjan ve çok sıcak suyla yıkıyorum. Günde bir defa da dezenfekte ediyorum. Elimin altında sprey şişeleri içerisinde hidrojen peroksit çözeltisi ve beyaz sirke bulunduruyorum. Deterjanla yıkadıktan sonra ilk önce hidrojen peroksit çözeltisi sıkıp 10 dakika bekletiyorum. Duruladıktan sonra beyaz sirke sıkıp aynı şekilde 10 dakika bekletiyorum. Çamaşır suyu kadar dezenfekte ediyor.

Fel__2

Çiğ besliyorum derken resmen çiğ et yiyorlar mı gerçekten :) benimki de et yemiyo sanırım salam sosis çiğ de denedim pişmişte ama yüzüne bakmıyo

srplzngl

Bir tek et değil. kemik, yumurta, süt. Allah ne verdiyse :) Salam, sosis’in faydası olmaz zaten ama çiğ beslenmeyi öğrendikten sonra parça et ve kemik çiğnemekten inanılmaz keyif alıyorlar.

Fel__2

Benimki yumurta yoğurt peynir delisi ben de her gün illa birinden veriyorum hep kuru kuru beslenmesin diye :)

srplzngl

detaysız yazmışım. çiğ yumurta ve çiğ keçi sütünü kastetmiştim.

kuru mamayla besleniyorsa illaki ekstra bir şeyler vermek lazım. o mamalar içten içe harap ediyor hayvanları.

Fel__2

Evet haklısınız bende öyle düşünüyorum kedinin kuru mama yemesi bana insanın kraker yemesi gibi geliyo. Ama birçok insan da kedimi sadece kuru mamayla besliyorum diyo. O kedilere daha çok üzülüyorum. Ben yine günde illa kuru mamaya ek bir şey veriyorum.

Kubyusbaskent

Ben hergun yıkıyorum sirkeli su ile sonra sirke kokusu sinmesin diye iyice arıtiyorum. Tabi bazen aksıyor aksamiyor değil de dikkat ediyorum. Ayrıca ay da bir kaynatiyorum... Mama kabı plastik olduğu için kabı degistirice temizliği 3 günde bir olabilir diye düşünüyorum. Tabi her mama koyduğumuzda peçete ile iyice temizlemek şartıyla... Bu konularda biraz detayciyim herkez böyle olmayabilir abartılı buladabilir. Siz nasıl uygun görüyorsanız temizliğini ona göre yaparsınız. Mama kabının nerede olduğuna ayrıca onemli...

Kubyusbaskent

Ben hergun yıkıyorum sirkeli su ile sonra sirke kokusu sinmesin diye iyice arıtiyorum. Tabi bazen aksıyor aksamiyor değil de dikkat ediyorum. Ayrıca ay da bir kaynatiyorum... Mama kabı plastik olduğu için kabı degistirice temizliği 3 günde bir olabilir diye düşünüyorum. Tabi her mama koyduğumuzda peçete ile iyice temizlemek şartıyla... Bu konularda biraz detayciyim herkez böyle olmayabilir abartılı buladabilir. Siz nasıl uygun görüyorsanız temizliğini ona göre yaparsınız. Mama kabının nerede olduğuna ayrıca onemli...

Fel__2

Mama Kabı salonda duruyor cam kap kullanıyorum bende 3 4 günde bir yıkıyorum aklıma takıldı her gün yıkamam gerekir mi diye, teşekkür ederim

srplzngl

aklıma estikçe de kaynatıyorum.

LadyAndCat

Her kedinin gereksinimi ve biyolojisi farklıdır. Onlar zaten neyi isteyip istemediklerini bize belli ediyorlar.
Fel_2’nin kedişkosu
yumurta, peynir ve sütçü:))
Benimkiler de öyle.
Başka bir kedim hiç bunları yemezdi
Ben yumurtayı haşlanmış veriyorum