Nd Tüy Sorunu.

bihtercik

Kızım kısır ve uzun süredir nd mama yiyor.
Son zamanlarda tüyleri baya sertleşti ve sürekli olarak dökülüyor.
Tavukludan balıklı yetişkin nd ye geçtik yine bu sorunu önleyemedim.
(Malt ve vitamin kullandık)
Tavuksuz ve tüy sağlığı için Pro Plan Derma Plus Somonlu Tüy Yumağı Önleyici mamayı gördüm.
Mama kısır değil acaba bu bir sorun yaratır mı?
Aranızda kullanan var mı?

44 CEVAP

Sselin1

Sevindim düzelmesine :) ozaman güzel icerikli baska mamalar deneyebilirsiniz acikcasi n&d mama tüy dökülmesine pek iyi gelmiyor. Fitmin purity mamaya bakabilirsiniz. Acana orijen instinc hic önermiyorum bütceyi aşiyorlar sanrm. Benim bilgdim uygun fiyatli ve guzel icerikli baska mama pek yok. Brit care var onu da her kedi begenmiyor sunny ve lily iceriklerini eleyip diger cesitlerine bakabilirsiniz %50 oraninda et iceriyor. Tester isteyip kediniz sevecek mi diye deneyebilirsin :)

bihtercik

mama kaliteli diye her kediye iyi gelecek şartı yok nd de bunlardan biri işte :(

TATA4242

Açıkcası sana söyliğim bende Nd,Matisse(farmina olduğu için güvenmiştim,içeriği berbat,defalarca anlattım,ilk ve son alışım)mama kullanıyorum.Normalde tüy dökülmesi bu kadar değil,bu dökmenin en fazla 10/1 i ya döker ya dökmez.Dediğim gibi oda en fazla.Profile tıklayın,sorduğum sorularda görebilirsiniz.Ndden Proplana geçmek ne kadar doğru bilemiyorum,içerik olarak sürekli yerdiğim bir mama ve bazı arkadaşlar sağolsun isteyerek yada istemeyerek bana katkıda bulundu özellikle(LadyAndCat)görsel desteği hoş oldu,o kadar araştırma yaptım,her ne hikmet ise fotoğraf ile detaylandırmak aklıma gelmemişti.Yurt dışı ücretlerinden zaten ne kadar kalitesiz olduğunu anlarsınız.O yüzden tüy dökülmesi sebebiyle bu tarz mamalara geçmeyi ben doğru bulmuyorum.Vet.hekime götürürseniz,çoğu mamayı değiştirin bak şunu öneriyorum diye reçeteyi yapıştırıyorlar.Hayır ne tahlil var ne bişey kime göre neye göre,buraya bir soru işareti koyuyorum?
@Bcanaydn arkadaşımızın "Engin bilgi önerilerinizi bekliyorum"başlığının altına uyguladığım ve olumlu sonuç aldığım şeyleri söyledim.Tesadüfen denk geldim,kedim yanlışlıkla bir iş ile uğraşırken yedi,ne olcak acaba derken faydalı şeyleri buldum.Aloevera bile tüylere iyi gelen bir bileşen ve kedilere zararı yok.Parazit damlası gibi enseye uygulanabilir.Dün o görüntüden sonra denediğim ve etkisini gördüğüm Araştırmak çok önemli,daha bilmediğim çok şey var.Kedilerde kullanılabilen ve deneyemeye vaktim olmayan.Yazdıklarım sadece uyguladıklarım.Aslında 1 ay boyunca işim dolasıyla bunları uygulayamamam,çok iyi bir örnek oldu her işde bir hayır var.Evdekiler yarım yamalak iş yaptıklarından böyle bir hal almıştı.

bihtercik

yazdıklarınızdan bir şey anladıysam....
:D

Sselin1

Bihtercik göz üstünde dökülme vardi sanirim o bölge düzelmedi mi? Eger duzelmediyse protein alerjisi olabilir. Istersen advance somonlu sensetive mamayi dene en azindan pro plan gibi koruyucu gdo misir vs icermiyor. Daha sonra yine yüksek et icerigine sahip baska mamalarda denersin belki n&d mama kaynaklidir acikcasi alerjik problemlerin kaynagini bulmak zor bircok mama ve protein kaynagi denemek gerekiyor umarm dogru mamayi bulursun

bihtercik

@Sselin1
tüyler düzeldi :)
aslında ben abartmışım o kadar açıklık yoktu.

bihtercik

brit tester istedim 2 ay oldu gelmiyor :D
valla ben artık bu kuru mama konusunda öyle yoruldum ki en sonunda kendim yiyip öyle vereceğim kızıma jfjskkff

TATA4242

Onu yapman içinde Acana veya Orijen alman lazım,bildiğim kadarı ile onları insan yiyebiliyordu,öylede epey pahalıya denk gelir be :):):)":

Sselin1

Catlover onu bende anlamadim. Aloe vera kediler icin zehirli diyorlar. Ama schesirin aloe verali kedi mamasi var %5 oraninda aloe vera iceriyor. Zehirli olsa mamanin icinde işi ne. ? Bilen birileri aciklar belki

Natkarat

Ben tamamen mamaya atıfta bulunamam ama öncesinde ben de nd kullanıyordum. Mevsim değişikliği, kızgınlık vs çok faktör olunca tüy dökülmemiz oldukça artmıştı. Yaklaşık 2.5 belki daha uzun süredir acana wil prairie kullanıyorum. Mama değişiminin 3. haftası itibariyle tüy dökülmemiz oldukça azaldı. Pijamayla bile sevmeye korkacak kadar olan dökülmemiz son buldu diyebilirim. Sadece mama kaynaklı düşünmememin sebebi kısırlaştırılmışta olması ama emsallerine kıyasla ciddi mana da az tüy döküyor. Diğer çeşitlerini henüz denemedim ama hem fiyatı daha ekonomik hem de tüy konusunda çok memnun olduğum için bir süre değiştirmeyi düşünmüyorum. Tek sıkıntı mamayı kabında bekletmek pek mümkün değil. Çünkü koyduğum gibi bizim obur hebele hübele tamamını bitiriyor.

bihtercik

cevabınızın son kısmını anlayamadım.

bihtercik

hekimimiz virbac ve royal canin önerdi ama fiyat ve içerik olarak maalesef rezalet.
ne yedireceğim ben bu çocuğuma :(

TATA4242

Ek olarak Kısır kedi mamaları ile diğer mamaların oranlarına baktığım ovvv bu ne böyle tarzı olduğum bir durum hiç olmadı,mineraller kalsiyum fosfor magnezyum oranları çoğunda aynı yada küçük farklar var.Buda aslında satış stratejisi,zaten bakıldığında Acana ve Orijen gibi mamalar böyle birşey çıkarmaya ihtiyaç bile duymadığı görülebilir.Kısır kedi mamalarının özellikle karbonhidrat miktarı yüksek yağ düşük.Hatta proteinde diğerlerine göre epey düşük.Yani aynı fiyata daha çok karbonhidrat ve az yağ içeren ürünü,halk arasında iteleme diye tabir edilen şekilde,bize iyidir diye veriyorlar.Satılan bu mamalar kedinizin kilo almamasını sağlar,ekstra bir özelliği yok.Normal bir mamayı ise %25 oranında azaltarak kullanırsanız, örnek vericek olursam,gün başına yada öğün başına 100 gram yerine en fazla 75 gram vermeniz.Bu şekilde kilo kontrolünü sağlarsınız.

TATA4242

:):):" heycanıma verin mama söz konusu oldu mu,kimse benim düştüğüm hatalara düşmesin diye,çırpınıyorum.

bihtercik

öneri vermediniz ama sadece benimle aynı düşüncede olduğunuzu belirttiniz.
ben çözüm arıyorum :/