Brit Care Kullananlar

Catloveerr

Kediniz severek yiyor mu? Tüy dökümüne ve dışkıya nasıl etki etti? Matisse kullanıyoruz kedim çok seviyor fakat bu mamaya başladıktan sonra tüyde kepeklenme oluştu. Başka mama arayışı içerisindeyim. Çok güzel çeşitleri var fakat yağ ve protein oranları yüksek. Kısır bir kedinin mamasının içerisindeki yağ oranı en fazla kaç olmalı bilen yazarsa sevinirim.

30 CEVAP

TATA4242

Aslında ülkemizde en iyi mamalardan biri Farmina ondan şaşmayın yeterli,Avrupada Cimiao model ürünleride mevcut ama bizde yok.Mutlaka gerçek et içerdiğine emin olun.Çok pahalı olmayan Nd,Acana,İnstinct mevcut.Yani 7 kg Brit care markasında o ücreti ödeyeceğime Pumpkin almak daha mantıklı veya düşük tahıllı Nd.Bunlar arasında matissede olabilir ama (gluten ve pirinç olmasıyla önermiyorum)sizin kediniz hassas bir kedi bunu söylemeliyim ve et (yazmalı)içeren(kaynak ve oran yazan)özellikle yüksek karbonhidrat içermeyen ve tahılsız ürünleri tercih edin.

Sselin1

Bu kedinizin kilosuna bagli. Zayif bir kediyse %20 yag oraninda bir mamayi bile verebilirsiniz. Hatta ben deri ve tüy sagligina da iyi gelecegini düşünüyorum. Kedi icin gerekli olan protein ve yag çünkü. Ama kilo alma egilimi var derseniz %15-16 yag orani olan bir mamayi tercih edebilirsiniz kediniz kiloluysa %10-11 genelde kisir kedi mamalari bu degere sahiptir. Ben kisir kedilerime 2 yil boyunca kisir mamasi vermedim bir sorunda yasamadim. Yag oranindan kismak yerine hareket etmelirini saglamak daha saglikli. Ben ödül mamasi verirken bile uzaga atip kovalamalarini sagliyorum.

Sselin1

Evet kedim erkek. Yagli mama idrar yollarinda taş yapmaz kediniz ideal bir kiloda ise korkmaniza hic gerek yok. Önceden de yazmistm idrar yollarinda sorun yasayan cogu kedi kısır mamasi kullaniyor zaten. Önemli olan kedinin yeterli oranda sivi almasi yani yaş mama ve su tüketimi. Tata aşıri detaya indigi icin anlamamaniz normal :)) gercekten asiri derecede analiz ve degerlendirme yapiyor. Mamanin icerigini bu denli inceleyen baska kimse oldugunu düşünmyorum :) buarada susuz et demek kurutulmus et demek n&d dahil olmak uzere bircok mama kurutulmus et iceriyor. Taze etle ayni besinsel degere sahip dahil hesaplama yaparken bunu da göz önünde bulunduralim :) ayrica Mamayi da bu kadar gömmeyelim:) bir cok cesidi %50 et iceriyor bunun bir kismi taze bir kismi kurutulmus. ayni sekilde n&d dusuk tahilli da %60 oraninda taze ve kurutulmus et iceriyor brit care pirinc icerebilir ama n&d de bugday yulaf iceriyor. Tabiki n&d dusuk tahilli icerik olarak daha iyi. Ama aralarinda da bir ucurum yok acikcasi. eger n&d kediye iyi gelmediyse veya fiyat olarak fazla geldiyse brit care cok iyi bir alternatif. Buarada brit care'in sunny ve lily cesitlerini bu söylediklerimin disinda tutuyorum onlar hassas bünyeli kedilere göre oldugu icin protein kaynagi et degil un şeklinde.

Sselin1

Aslinda matisse kilosu 22 lira oldugu zamanlar tam bir fiyat performans ürünüydu ben de dahil cogu kisi oyuzden öneriyordu. Icinde hic et olmayan mamalar vermektense daha iyi bir secenekti. Yani genelde bütcesi kisitli olanlar icin alinabilcek en iyi mamaydi. Ama simdi kilosu 28 lira olmus.

Sselin1

Bu arada ben brit carein missy ve cocco cesitlerini denemistim zorla yediler. Diski konusunu pek hatrlamiyorum kisa süre kullanabildm ama ishal olmadilar yani :) bunlar kediden kediye degisir tabi bazi kediler cok seviyormus

TATA4242

Brit care markasını önermiyorum,içeriğinde piriç var ve karbonhidrat oranı sebebiyle kalori oranlarıda epey yüksek.Karbonhidrat oranları dememin sebebi,verdiği et olmayan içerikdeki(sözde et)ürünlerine bakdığımda,oranların azlığını görüyorum,bu kadar fazla kalori olması imkansız.Et yerine,yemek yazmaları veya susuz ördek vb.yazmaları hoş değil (et yazmıyor)
Hipoalerjenik
Ördek & Somonlu Cocco
4 200 kcal/kg
Kuzu & Somonlu Lilly
4 100 kcal/kg.

Ördekli olan,25 oran yani 7 kg da 1.75 kg ördek eti var.Tavuk olan 10,yani 700 gram
Tavuk 700 gram =1638 kalori
Ördek 1750 gram=3955 kalori
Toplam =5593
Kg başı 4200 kalori içerdiği yazılmış,7 kgda toplam =29400 kalori demek.
23807 eti(sözde et)çıkardığımızda bu kadar oran kalıyor.Bu sebeple alırken iyi düşünmek lazım.
Tüy sorunu yaşayan arkadaşlara tavsiyem gerçek et içeren ürünlerden vazgeçmesinler ve bu denli yüksek kalorili,içeriği ile örtüşmeyen ürünlerden uzak dursunlar.Evet tüylere iyi gelebilir,hayvanlarda,aloe vera,lavanta,biberiye,omega 3,demir,biotin takviyeleri ile tüy dökülmesini zaten düzeltebilirsiniz.Genelde mama markalarının büyük çoğunluğu içeriği için değil,tüy sağlığı sebebiyle alınıyor.Firmalarda bunu çok iyi kullanıyor.Tüy sağlığı için,içeriğinde yazan veya yazmayan bir çok şey koyarken,diğerlerini es geçerek,iyi kazançlar elde ediyorlar.

Natkarat

Benim kedimde kısır ve yağ oranı %20. Özellikle kısır kedi için mama çıkaran markaların %10-12 bandından. Kilo kontrolünü sağladığınız sürece yağ oranının %20 bandında olması sorun olmaz.

Catloveerr

Farminanın içerik olarak en iyilerinden olduğunu biliyorum ama maalesef tüylere iyi gelmiyor. N&d tüy dökümü yapıyor diyen çok var ve bu yıl da fiyatlar yükseldi onu almam zor. Matisse de arkadaşımın ve abimin kedisinde çok tüy dökümü yapıyor, bizimkinde de döküyor ama aşırı diyemem. Keşke buna da bir çözüm bulsalar da kullansak. Brit care kanım ısındı kedim severse ondan devam edeceğim teşekkür ederim. :)

Sselin1

Tahilli mamalar yüksek karbonhidrat icerir ve bu yüzden kullanmayin diyor. Kedilerin en cok ihtiyac duydugu protein ve yagdir. Bazi cins kediler böbrek sorunlarina yaktin oluyor buyuzden yüksek protein iyi gelmeyebilir demistim ama gercekten böbrek sorunu olan bir kediyse. Kedinizin beslenme düzenini sagladiktan sonra tahlil yaptirip degerlerine baktirin ona göre degisiklik yaparsiniz. Ayrica veterinere glukozamin kondroitin takviyesi konusunda danisin scotish foldlarda eklem rahatsizli olabildigi icin bunu önemli bir takviye. Ve son olarak kedinizin böbrek rahatsizligi olsun veya olmasin sürekli kuru mama ile beslenen bir kediyse yüksek protein böbregi yoracaktir bu kuru mama icin gecerli ama. simdi tata muhalif olacaktir :)

TATA4242

@Sselin1 neden muhalif olim canım,normalde Nd filanda yapıcaktımda işim çıktı,sonra bir daha aynı keyfi bulamadım.Başka bir zamana.Sizin yorumlarınız kadar güzel eleştiri yapan görmedim :)Teşekkür ederim,yanlış bir kelâm ettiysemde özür dilerim.

TATA4242

Bu gidişle mama
Dolar ve euro alım-satımı
Borsa endeks rekoru
Gibi olucak.Kimi alıp hemen satıcak,kimi değerlenmesi için bekletcek.Kimiside ortaklaşa gircekler :):)

TATA4242

İçerisind pirinç içermeyen tek ürünleri bunlar.

Catloveerr

@tata4242 açıkçası dediklerinizden hiçbi şey anlamadım o kadar derinlemesine bilmiyorum

TATA4242

Anlayan çıkar,burada dursun,lazım olur :)
Her şeyin derinlemesine inmek lazım,normal şartlarda kedilerde kullanılan mamaların insan içinde yenilebilir olması gerekiyor.Vitamin veya ek takviye gıdalarında aynı şekilde.Bu tarz bir kaç mama markası ve ek takviye markalarından bazısı hariç,çoğunda böyle bir ibare yada resmi sitelerinde bilgi yok.

TATA4242

Et yazsa iyide,et yazmıyor ki,o kadar gömmedim canım :)Somon yazıp bırakıyorlar,et yazmak bu kadar mı zor.Burası benim için soru işareti :):)