İdrar Yolu Sorunlu Kediler İçin Mama

karamelek19

Arkadaşlar idrar yolu tıkanan kediler için tahıllı mamalar mı tercih edilmeli? Şuan veterinerlerin sattığı bir mamayı kullanıyoruz sadece urinary mama değil ama üriner sistemi destekleyici bir mama ve tahıllı. Yani yüksek protein alması mı tetikliyor tıkanmayı? Çünkü protein ve üre yüksek çıkmıştı tahlillerimizde.

18 CEVAP

Sselin1

Idrardaki degerlerin yüksek cikmasinin bir sebebi de sivi miktarinin az olmasi. Kuru mama agirlikli beslenince de bunun düzelmesi pek mumkun degil. Temizlenmeyen böbreklerde biriken mineraller taş olarak bize dönüyor. Kediniz dusük proteinli kuru mama kullanmali dusukten kastim en az %30 ama günde en az yarim konserve yaş mama yemeli bazen 1. Bu sekilde protein ihtiyacini alacak zaten ama gerekli olan siviyi da alacak dengelenecek. Bu sekilde beslendikten sonra tekrar tahlil yaptirin. Ve burdaki hic kimse veteriner kadar bilemez bu konuyu baska bir veterinere daha danisin. Tek veterinere bagimli kalmayin cogu elindeki mamayi satma derdinde. Bu arada böbrek sorunlari farkli olabiliyir tikanmadan kastiniz struvit taşlarimi olusmus idrar yollarinda hangi mamayi kullaniyorsunuz. Ne kadar süre kullanmaniz önerdi? Struvit tasi varsa normal bir mama kullanilmaz zaten yas mama olarak bile özel diyet mamalari tercih etmekte fayda var.

Sselin1

  1. Ay once olduysa zaten tekrar tahlil yapmaniz gerekir. Ama verdigi mamanin hicbir ozelligi yok. Bu mamayi kullansaniz bile her gün yarim konserve yaş mama verin. Hazir olmak zorunda degil evde kendinizde haslayabilirsiniz. Yas mamlarda yuksek oranda su var zaten kedinizin böbreklerinde taş oluşmasini engelleyecektir. Emin olun böbrek taşlarinin olusmasinin en büyük sebebi kuru mama. Yani sürekli kuru mama vererek kendi elimizle hasta ediyoruz onlari. Umarim en yakin zamanda düzgun bir veteriner bulurusunuz. Kediniz tekrar bu aciyi yasamaz cok gecmis olsun.

Sedanurdrl

öncelikle çok geçmiş olsun 1 yıl önce bende bu durumla karşılaştım kuru mamayı tamamen kesin imkanınız varsa yaş mama yada ev yapımı mama kullanın su miktarı yüksek olsun takviye olarak 7 günlük kotervin kullanabilirsiniz günde 2 ml olarak ve ek olarak kızılcık suyu ama hazır satılan kızılcık suyu değil kendiniz alıp suyunu yapacaksınız ben çok faydasını gördüm idrarı asitleştirme özelliği var tabi önce kotervin kullanın buda bitkisel bir ürün sonrasında devamında kızılcık kullanın hem enfeksiyona karşı hemde kum oluşumunu önlüyor

Sedanurdrl

evet proteinde yüksek çıkmıştı kızılcık suyunu 3 gün boyunca 4 ml civarında 2 ml sabah 2 ml akşam olmak üzere verebilirsiniz 2 gün ara verin tekrar aynı işlemi yapın. Kuru mamayı kesip sebze ve et ağırlıklı besleyebilirsiniz

karamelek19

Hatta veteriner yoğurt, haşlanmış yumurta bile vermeyin demişti bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim

PandAiluroSena

yani çokta kapsamlı bir bilgim yok ama idrar yolu sorunlarını kuru mamalar tetiklemiyor mu zaten susuzluga sebep oldugu için, bol sıvı tüketmeli bu yüzden veterinerinize ev yapımı et yemeği verip veremeyeceginizi bir danışın sıvı ihtiyacını mamadan karşılayabilmek adına

karamelek19

Evet oda tetikliyor ama proteini yüksek tahıllı mamalar kullanmamız gerekiyor deyince daha az protein alması gerekiyormuş gibi geldi. Şimdi hem bu mamayla hemde elimden geldiğince yaş mamayla destekliyorum.

karamelek19

Evet struvit taşı oluşmuş ve verdiği mama uriner değil hills in veteriner maması sadece uriner sistem destekleyici. Urinary mama vermemesi aklımı karıştırdı ilçede doğru düzgün 2 veteriner var biri idrar yolu tıkanmasıyla gittiğimizde anesteziyle sonda takıyor bende böbreklerine daha çok zarar gelir diye korkuyorum diğeride bu veteriner biraz para seviyor ama en azından bayıltmadan sonda takıyor. Yaş mamaya gelincede çok vermenize gerek yok dedi ben haftada 1 vermeye çalışıyorum yarısını bir gün yarısını ertesi gün

Sselin1

Tam olarak hangi mama hills c/d veya s/d degil mi. ? Bu arada siz böbregindeki taşlari temizlettiniz mi?

Sselin1

Yani sonda mi taktirdiniz demek istedim

karamelek19

Evet sonda taktılar ilk gittiğimizde. Hayır o mamalar değil hills vet essentıals ama mama üzerinde tam isim yazmıyor 5 etkili diyor ph dengeleyici tüy kilo destekli diş sağlığı destekli ve üriner sistemi destekleyici

Sselin1

Bildigimiz hills mama vermis yani. Ben kedimde böyle bir sorun yaşamadim ama boyle durumlarda ozellikle sonda gerektirecek kadar ilerlemisse kesinlikle belli bir süre idrari asitlestiren mamalar kullanilmali diye bilyorum. Yoksa erimeyen taşlar tekrar idrar yollarini tikayacaktir. Bir de yas mama yemesin demis cildirmamak elde degil. Kedilerin böbreginde o taşlarin birikmesinin sebebi yeteri kadar sivi almadigi icin böbreginin temizlememesi zaten. Günde yarim konserve yaş mama verin. Bir sekilde daha deneyimli veterinerlere danismaya calisin. Hatta tedavi sürecinde veterinere danisarak idrar asitlestiren kuru mamalara ek olarak idrar asitlestiren yas mamalar da verin bu sekilde iylesme süreci hizlanacaktir. Kediniz sagligina kavustuktan sonra da yas mamayi kesmeyin.

karamelek19

Gerçekten öyle dedi kuru mamayla birlikte yaş mamada önerir misiniz dediğimde eliyle salla işareti yapıp çok istiyorsan bunu al diye normal mama verdi. Diğer veterinere danışmak aklıma geldi ama kan değerlerini ve ultrason görüntülerini bu gittiğimiz veteriner bildiği için danışamadım bize dediği proteini ve ürenin yükselmesiydi. Urinary mama kullanalım dediğimzaman da gerek yok dedi dediğiniz gibi yaş mama ve kedi çorbalarıyla daha çok destekleyeceğim. Başka veterinerden urinary yaş mama alsam protein açısından falan sorun olmaz değil mi? Bu arada mama idrar asitliyor mu bilmiyorum ama ph dengeleyici sanırım

Sselin1

Normal mama vermis size bütün mamalar ph dengeleyici ozellikte zaten. Tahlil sonucuna veya ultrason görüntüsünü alamaz misiniz. Baska vete göstermek icin. Simdi tahlil yapmis ultrason cekmis bir veteriner ilgilenmis yani neden normal mama vermis ozamn diye dusunuyor insan gercekten gerek görmedigi icin mi yoksa tekrar gelin diyemi? Eger sonuclara ulasamazsiniz baska vete gidip durumdan bahsedin belki tekrar tahlil yapmadan size mama onerebilir gerekirse tekrar yaptirin. Cunku bu hastalin sonu böbrek yetmezligi ihmal etmeyin.

karamelek19

Bende ondan korkuyorum :( günde 5 defa fala 10 cc şırıngayla su veriyorum ama bu kadarla olacak bir şey değil tabiki yinede ne bu kadar bile olsa bir yarar diye düşünüp veriyorum. 2 ay önce falan olduğu için bu durum sonuçları alabilir miyim bilmiyorum ama başka veterinere danışacağım