Kedim Çok Zayıf

GlsmKrpk

Kedim 7 aylık . 4 kilo ama çok zayıf . Kemikleri ele gelir derecede, derisi sarkıyor. Oyuncu , tuvalet sıkıntısı yok .
Günlük 100gr mama veriyorum ilaveten her akşam yaş mama yiyor 85gr. Buna rağmen zayıf. Bu durum normal mi yoksa veterinere götürmeli miyim ? (Veterinere götürüp strese sokmak istemiyorum ) Bu konuda yardımcı olacak var mı ?

12 CEVAP

lwb

benim kedim de kısırlaştırma öncesi bu kadardı, kısır olduktan sonra kilo aldı.
en sağlıklısını yapıyorsunuz, her gün yaş mama yemeli, kaliteliyse yaş mamanız (schesir,gimcat,nd gibi) süper ama diş bakımına da özen gösterin.
kısır değil muhtemelen,kısır olduktan sonra bu şekilde beslemeye devam ederseniz farkı görürsünüz, ayrıca daha genç bir kedi ve hareketli olduğu için yediğini kolayca yakar, yemesinde içmesinde oyun oynamasında ve kakasında bir problem yoksa sıkıntı yoktur

GlsmKrpk

@lwb cevabınız için teşekkürler. Bazı veterinerler kilosu az olunca kısırlaştırma yapmıyor . Bizimki çelimsiz Alllahtan kızgınlık dönemine girmedi . ( O aşamada iştahtan kesiliyorlarmış,hali ne olurdu bilmem )
Yaş mamayı naturea ve schesir ya da gimcat tercih ediyoruz. Diş bakımı demişsiniz benim kedi 2 dk kucağımda durmuyor çok hareketli bir de ısırma huyu da var imkanı yok o bakımı yaptırmaz bana :)
@TATA4242 geri dönüşünüz için sizede teşekkür ederim .
İçimi rahatlattınız . Boyu uzun , meraklı ve oyuncu bir kedi . Yalnız belirtmeyi unuttum ara ara kusuyor . Mesele 2 gün önce kusmuştu bugün yine kustu. Mamaları bütün bütün gözüküyordu su gibi kusmuyor . İlk kedim deneyimsizim . Veterinere götürmeli miyim yoksa hepsi normal mi acaba

ZehraBulutt

Kedinizin boyu çok uzun o yüzden zayıf gözüküyor, kısırlaştırdıktan sonra daha toplu olur. Hızlı yiyince bütün kusarlar mamayı endişe edilecek bir şey değil. Son olarak kısırlaştırma için de kilosu uygun 2,5 -3 kilo olması yetiyor kısırlaştırma için.

Bellasmom

Sanırım benim kedim çok minyon çünkü 8 aylık ve yaklaşık 3kg olmasına rağmen hiç zayıf durmuyor hatta göbeği var diyebiliriz :) o yüzden kedinizin yaşına göre ve (resimlerde boyu uzun gözüküyor) boyuna göre ben de zayıf olduğunu düşünmüyorum.

TATA4242

Bence normal gözüküyor,daha 7 aylık ve ideal kiloda.Erkek olduğu için 6 kiloya kadarda çıkabilir.7 aylığa kadar bu kiloya ulaştı ise,erkek kedilerin daha geç olgunlaştığı,hormonlar,kısırlaşrırma gibi faktörler üzerine konulur ise kısa sürede 6 kiloya ulaşır ve zayıf gelmesi boyu ile akalı olabilir,bütün kedilerin boy ölçüleri bir değil.Bazılarına boyuna göre kilo fazla gelebilir iken bazılarına ideal şekilde veya zayıf gelebiliyor.Eğer kedinizin boyu uzun ise 5 kg bile çok farklı gözükmeyecektir ve bu sağlıklsız olduğu anlamına gelmiyor.Zayıf kedi = sağlıklı kedi,sağlıklı olan kedi,vaktini oyunla ve uğraşıcak şeyler ile geçirir.

LadyAndCat

GlsmKrpk
Kediniz smokin cinsi tıpkı benimkiler gibi:))
Bu benim gözlemlediğim bir şey:
Smokin kediler daha uzun oluyorlar.
Bu yüzden kilolu değil zayıf görünüyorlar.
7 aylık ve 4 kiloysa gayet iyi demektir:)) daha büyüyor çocuk.
Daha büyüyecek endişelenmeyin.

Anonymus552223

Aynen smokin kediler boyle gorunuyor. Biraz daha atletik oluyorlar galiba. Benimki de boyleydi. 4 kiloysa normal, daha da kilo alir ilerde

TATA4242

Açıkcası sık sık kusması normal değil,çok yediği için kusabilir ama 100 gram veriyorum demişsiniz,eğer tek öğünde vermiyorsanız,kusmaması lazım.Kuru mama veya yaş mamadan birinin içeriğindeki maddeye karşı,alerjisi olabilir.Ülser rahatsızlığı olabilir.Bu durumda kuru mama kusmaması lazım ama ginede söyliyim (gastrit) parazitlerden kaynaklıda olabilir.Mama sindirilmeden daha fazla mama veriliyor olabilir,eğer 100 gram mamayı 2 veya 3 öğüne bölüyorsanız,mamasını hızlı yediği için kusmaz.Eğer kuru mama ve yaş mama karıştırılarak veya üst üste veriliyorsa,bundan kaynaklıda kusabilir.Kuru mamayı iki öğünde,yaş mamayı öğünlerin arasında verin.Birde son olarak bir kedinin kusması ve sık aralıklarla bunu yapması ciddi bir problemdir,eğer vet.hekime götürürseniz,çok daha iyi olur.

GlsmKrpk

Herkese çok teşekkür ederim . Tam rahatlamıştım kusma kısmı için endişelendim şimdi. Mamasını tek öğün veriyorum gidip gelip yiyor .
Vet. götürmek şart oldu :(

LadyAndCat

Her kedinin boyutları farklı oluyor.
Kimi kedi var gerçekten minyon ve kısa bu durumda daha az kiloda olması normal.
Minyon bir dişi kedi 4 kiloysa fazla kiloludur. Göbüşü muhtemelen vardır.
Uzun boylu bir erkeğin 5 kg olması da gayet normal olabilir. Zayıf durabilir ama aslında değil:))
Benim kedilerim de smokin ve uzunlar.

mmhureyre

kusması yaladığı tüyleri atamadığından olabilir. bnm bir kedim sabaha karşı o tüyleri kusardı, anti hairball macun verdim bir ara uzun süre kusmaları durdu, artık vermiyorum bile yine de kusmuyor artık. bu arada çok iyi bakıyorsun kedine. bn hergün yaş mama felan veremiyorum kedilerime, haftada bir verirdim eskiden, şimdi onu bile yapmıyom. ama yoğurt felan veriyom, bi de kuru mamalarını eskiye göre bi tık daha kaliteli alıyom. senin verdiğin mama markaları da kaliteli markalar, bn herzaman bu kadar kaliteli marka da almıyorum açıkçası. dişi kedim çok zayıftı benim, doğum yap emzir ona da zor tabi, kısırlaştırdıktan sonra ilk kez 3 kiloyu geçti. çok mutluyum, ufak tefek bir tekir karakızım bu arada. van kedisi oğullarım beş kiloyu geçince bi ara diet yaptık beş kiloyu çok geçmemelilermiş diabet riski olurmuş

LadyAndCat

Şimdi gördüm :@
Kediniz kusuyorsa veteriner hekime gösterin...