Scottish Fold Meraklılarına;

Aysenmstura

Sırf kulağı kıvrık olunca size daha tatlı geldiği için hayvanların ömür boyu acı çekmesine göz yummak......

34 CEVAP

Aysenmstura

Bu yazıyı scottishle dik kulak eşleşirse yavrular hasta olmaz diyenler için paylaşmak istedim

LadyAndCat

Bir de şu hayvanların bir eşya gibi alınıp satılmasını durdurabilsek:))
“Cins Kedi” saçmalığından vazgeçse artık insanlar. Zaten bir kere KEDİ satın almak ne demek sokakları kedi dolu şehirlerimizde?!
Kediler kıvrık kulaklı , gri renkli filan olunca sahiplerine hava atabilecekleri imkân doğuyor.
DİYALOG AYNEN BU:
Ben : İki kedim var.
X kişi: Aaa cinsleri ne?
Ben: Smokin.
X : O nasıl oluyor hiçte duymadım...
Ben: Normal kedi diyelim.
X: Yaaa hımmm ben de cins sanmıştım. Bizde de var AMA CİNS.
Bizimkisi British, Scottish....

kayrae

yaşam alanlarını yok eden direkt olarak siz ya da ben gibi insanlar değil. betonlaşmayı engelleyemediğimiz için kontrolsüzce çoğalmalarını engellemeye çalışıyoruz. çünkü kontrolsüzce çoğalmaları demek yolda yürürken bir sürü korkunç şekilde ölmüş hayvanla karşılaşmamız demek. bu hayvanlar mutsuz yaşayıp korkunç ölmeyi hak ediyorlar mı? evet dünya iğrenç bir yere doğru gidiyor. artık üzerinde ne insan yaşayabilir ne hayvan. onlara doğal ortamlarını verme ihtimalimiz yok. bu yüzden tek çözüm sahiplenme ve kısırlaştırma. belki de maalesef demeliyim.

orta doğudaki kontrolsüz çoğalmanın sonuçlarını da görüyoruz. maddi durumu berbat ama 10 çocuklu ebeveynlerin kız çocuklarını para için ergenliğe girer girmez evlendirdiğini, oğlanların küçük yaşta para kazanmaya çalıştığını da biliyoruz. insanların durumuyla karşılaştırmak gerekiyorsa bu şekilde karşılaştırabiliyoruz. onların çocukları heder oluyor, sokak kedilerininki de ölüyor. dünyanın elinde olsa beş kuruş parası olmayan ailelerin kontrolsüz çoğalması da engellenmek istenen bir şey. biz de isteriz hayvanlar, özellikle kedi ve köpekler doğal ortamında olsun, doğal bir ortamları olsun. ama dünyanın halini siz de görüyorsunu, böyle bir ihtimal yok. bu yüzden bize düşen mutsuz yaşayıp korkunç ölecek hayvanlara acı yaşatmadan var olan kedileri kısırlaştırmak ve onlara iyi bakmak, sahip çıkmak, canları sokakta tehlikede olduğu için sahiplenmek. biz hayvanları kısırlaştırarak çoğalma adı altında ölümleri azaltmaya çalışıyoruz. ayrıca ne kadar kısırlaştırırsak kısırlaştıralım soylarını tüketme ihtimalimiz yok şu anda.

TATA4242

Aynı şekilde genellikle bahsedilmeyen,neden bahsedilmediğini bir türlü anlamadığım ve özellikle cins kediler üzerinde durulmasını,çözemediğim.Tüm satılan ve satın alınan, evcil olarak lanse edilen.İnsanın para kazanma arzusu için,kafeslerde,akvaryumlarda,çatılarda,balkonda veya evin herhangi bir yerinde baktığımız veya sokakdan (yada x yerden fark etmez)aldığımız bir canlıyı,koruma amaçlı ve sevgi için kapattığımızı söylediğimiz,aslında vicdanımızı rahatlatmak için bu şekilde düşündüğümüz,Türkiyede yavaş yavaş tüm yaşam alanlarını yok ettiğimiz ve Dünyayı istila ettiğimiz gerçeğini hiç birşey değiştirmiyor.İnsan ve hayvanın iki ortak özelliği,nesli nin devamı için güvenli olan yerde kalır.Şimdi onlar bize güvenmişken,bizim onlara kurtuluş diye vaadettiğimiz şey gerçekden kısırlaştırma mı?Yada her geçen gün artan insan nufusu 8 milyara dayanmışken,onlar niye kısırlaştırılmıyor,bizim yuvalarını ellerinden aldığımız,nice hayvan ya öldürülüyor yada "onların iyiliği için"başlığı altında kısırlaştırlıyor.Aslında kendi iyiliğimiz söz konusu,bunuda en iyi özetleyen Çin lideri Mao ve serçelerin öldürülmesi olayı,doğa intikamını acı bir şekilde alıyor.Her yıl sürekli dünya genelinde,doğal afetlerin yanında,insanoğlu geçmişde yaptığı hataları birbir ödüyor.Doğayı katletmemiz ve şimdide bunun acısını,sokakda yaşamaya mecbur bırakılmış hayvanlardan alırsak,başımıza ne gibi belalar gelcek,ben kestiremiyorum.Bunlar gerçekden çözüm değil,bundan 50 yıl sonra kuşlar tek tek gökyüzünden düştüğü zaman yada balıklar aynı şekilde kirlilikden, sahilde intihar ettiği zaman,gine bunu hayvanlara mı bağlayacağız?Bu kirlilikden dolayı kuşlarda hastalık bulaşıcı hastalık çıktığında,hepsini teker teker katledecek miyiz?Evet sorun gerçekden biziz.Şimdi beni çok yanlış anlayacaksınız.Olsun anlatabilmişimdir,belki aslında bunun gibi yüzlerce sayfa yazabilirim.Nereden geldiğimizi ve nasıl bir geleceğe doğru gittiğimizle alakalı olarak,önümüzde buğulu bir cam veya bir puslu bir hava yok.Gayet net bir tablo var.

sarmanbirkedi

Başlığı açan kişilere teşekkürler ama bence bu örümcek kafalilar yine böyle düşünmeye devam ederler çünkü örümcek kafali hepsi

Aysenmstura

BAZI veterinerler evet bütün scottishler hasta demiyor malesef. Ama gene olarak scottish kediler çok ağır ve sakin oluyorlar. Diğer kedilerin enerjikliğiyle koşup zıplamalarıyla kıyaslarsanız zaten durum ortada oluyor. YouTube da biri british biri scottish kedisi olan bir kanal var. Orda da dikkat ettim british kedi koşturup oynarken scottish kedi hep ağır ağır takılıyor. Bence bu ağırlık karakteristik değil sağlıksal bir problem. Çünkü british ile tek farkları kulakları.

Aysenmstura

Lütfen bu başlık altında da kavga çıkmasın. Gerek yok. Sadece bilgilendirme amacıyla paylaştım. Çoğu insan yanlış bildiği için.

Mirtip

Dramatik bir gerçek. İnsanların estetik kaygılarına alet olmuş zavallı kediler. Gözümüzün önünde daima bir vicdan azabı gibiler, yazık.

kayrae

size ya da yavrunuza yönelik bir şey söylemedim. ileride böyle olması engellenebilir demiş hekiminiz. benim paylaştığım fotoğraftaki durum melez ya da safkan scottishlerde doğuştan yaygın bir durum. scottishlerin çoğalmasının doğru olmadığının altını çizmek istedim. hemen savunmacı bir ruh haline girmenize gerek yok. sonuçta size saldırmadım. kavganın lüzumu yok, lütfen.

Kubyusbaskent

Merhabalar... Yazılanları okudum bizimde kızımız scotish bu konu ile ilgili hastaliklari en az sizler kadar araştırdım. Yaşına girince güzeller güzelim operasyonunu geciricek. Cins veya değil ayrıştırmak bile bana yanlış geliyor doğrusu. Bunun izahı da (çiftleştirme istediği) sapkinca geliyor hangi canlıya sahipseniz. Eminim ki burada olan herkez butun kalbiyle sahip oldukları bı yavruları çok çok seviyor ayırt etmeden. Bu post için teşekkür ederim. Çünkü burada sadece scotish kedisi sahibiymis gibi görünüyor ve amacimizin sadece cins kedileri çiftleştirme için edinilmiş bı eşya cisim mis gibi lanse ediliyor. Şahsım adına ne kadar açık oldum bilemem lakin yanınızda olan yoldasinizin hayatıni gasp edemezsiniz diye düşünüyor bu tarz şeylere çanak tutan kişilerin kalbine merhamet diliyorum...

TATA4242

Arkadaşımız kısaca diyor ki;
Evet ben scottish sahibiyim ama çiftleştirmek için yada bundan gelir elde etmek almadım ve burada her cins kedi sahibi,buradan kazanç sağlayan insanlar olarak görülüyor.Biz böyle değiliz,ben kedimi zamanı gelince kısırlaştıracam ve onun iyiliği için,maddi ve manevi yönden tüm desteğimi sağlayacağım.Son olarak diyor ki;Hastalıkta ve sağlıkta, iyi günde ve kötü günde, yoksullukta ve bollukta, ölüm bizi ayırana kadar seni (kedimi)seveceğime yemin ederim.
Ve kendisine bu güzel sözleri için teşekkür ediyorum.

minnoskoss_123

Böyle bir konu açmış olduğunuz için size teşekkür ediyorum. Her Scottish sahibi bilinçsiz değil fakat sırf kedim cins olsun diye Scottish sahiplenenler (satın alanlar) da var. Scottish sahiplerini ve insanları bu konuda bilinçlendirmek en iyisi.

sarmanbirkedi

Hatta kemik ve eklem ağrıları yüzünden dediğiniz gibi çok hareketsizler ya bu yüzden onlara biblo kedi de deniyor.

minnoskoss_123

Burada kimse cins kedi sahiplenmeyin, Scottish sahiplenmeyin demiyor. O hayvanların suçu ne onların da en az sokak hayvanları kadar yuvaya ihtiyacı ve hakkı var. Cins kedi olmak, Scottish ya da sokak kedisi, köpeği olmayı onlar seçmiyor. Tabii ki Scottish sahiplenin ama farklı bir amaç için (çiftleştirmek, satmak, hava olsun diye sahiplenmek) sahiplenmeyin.

ygiz_mrtt

@sarmanbirkedi şimdi seninle ne derdim olduğunu anlamışsındır umarımz, forum burası FORUM kahvehane değil edepsizce cevap yazacaksan tek amacın muhtemelen rozet kazanmak veya insanlara sallamak.