Korona Virüsü (Bakın)

sarmanbirkedi

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz üzere dört bir yanımız virüslü ülkelerle dolu ve virüsün Türkiye'ye gelmesi de an meselesi. Ayrıca ülkemizin kriz yönetiminde ve böyle olaylarda ne kadar başarılı olduğu maalesef ortada. Ayrıca depremde kiralarin 3-4 katına çıkarıldığını hepimiz biliyoruz şu an 2 liralık maske 50 liraya satılıyor yani etraf fırsatçı kaynıyor. Şimdi asıl sorum, Allah muhafaza ülkemizde virüs olursa gerek yerli mamalar gerekse ithal mamaların fiyatının kat kat artacağını rahat bir şekilde tahmin edebiliyorum. Acaba şimdiden olabildiğince kendi kedimiz ve sokaktakiler için yaş ve kuru mama stokladınız mı, böyle bir şey düşünüyor musunuz , veya başka bir öneriniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

36 CEVAP

TATA4242

Fiyatların bu şekilde artması virüs ile alakalı,değil yerli mama,şuan ithal mamaya bile güvenmiyorum ve virüsün doğal yol ile değil, biyolojik silah olarak çıktığını düşünüyorum,tıpkı ebola gibi.

lwb

Bu kadar büyütülcek bir şey yok, medya algısı.
Gripten her sene ölen insanların sayısı zaten yüksek, tabi ki bu daha hızlı ve biraz daha tehlikeli ama dediğim gibi medya algısı yüksek.
Ayrıca immun sistemi düşük olanlar daha çok yenik düşüyor, yaşlılar ve bebekler gibi, kurtulan sayısı da oldukça fazla.
Geçen bir kitapta okudum, her jenerasyon yeni bir ölümcül hastalık çıkıyor (?) zaten, ebola,kuş gribi,domuz gribi vs vs vs şimdi de bu.

TATA4242

Tekrar söylüyorum,elbette mamalar ile alakalı olarak Çin'in bu şekilde bir duruma girmesi,tüm piyasayı etkiler.Diğer ülkeleri etkilemesi bizide etkilemesi demektir.Çünkü Çin bir dünya ihracat ve ithalat ülkesidir.Bu virüsün Çinde çıkması tesadüf değildir,bu durumdan sıkılan ve Avrupa Ülkelerinin her zamanki gibi,pazar paylarını ve bununla bağlantılı olarak ekonomilerini dahada güçlendirmeye çalışması gözlenecektir.Dünyanın en büyük ihracatçısı Çin, 2019 yılında 2 trilyon 500 milyar dolarlık ihracat yaptı. Bazı kalemlerin eklenmediği bu rakam aslında 2 trilyon 900 milyar doları buluyor. Çin, 2 trilyon dolarlık da ithalat yaptı... Yani Çin, küresel ölçekte 5 trilyon dolarlık bir pazar. Koskoca bir dev yani.Kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım ve bu virüs şuan borsayıda aşırı derecede sıkıntıya sokmuş durumda,insanlar hisselerini satıyor,ortaklığı devam ettirebilme riskini alamıyorlar ve bu ani satışlarda,tüm ekonomiyi etkiliyor.Dünyaca ünlü bir çok marka,bu virüs sebebiyle binlerce işletmesini yani satış noktasını kapatmış durumda,yani dünyada sadece Çin değil,sayısız şekilde kuruluş etkilendi.Sofraya ilk konan,bu ani değişimden yararlanacaktır ve ürün pazarlarındaki birincilik el değiştirecektir.

sarmanbirkedi

Maske alacak paramız varsa...

BalliBadem

Mama fiyatları yerli de ithal de artar mı ne kadar artar ay stok mu yapalım bilemedim yine stres oldum

lwb

Sosyal medyada da dolaşan bir sürü fake videolar ve sahte haberler var, itibar etmeyin

EZK

O benim aklıma da geldi. Zaten fiyatlar arttıkça arttı. İlla ki aratacaktir. Stoklamadim ama stoklamak lazım.. İnşallah gelmez.. :((

TATA4242

İsyan sebebi olmaması için,tıpkı İran gibi her ülkede bu dağıtılacak.İnsan dediğim gibi bir durumda gine kendinde sorun aramayacak ve bu sorunları başkalarına yükleyecektir.Günah keçisi lazım sonuçda.

sarmanbirkedi

Ben de düşündükçe stres oluyorum bu yüzden paylaşmak istedim zaten

Tamamen lwb gibi düşünüyorum. Eğer ki ithal mamalarda fiyatlar yükselmeye devam ederse yerli mamalara yönelirim, eğer ki çok büyük bir kriz olursa da (ki sanmıyorum) bir süre ev yapımı beslerim.

BalliBadem

İthal yükselirse fırsattan istifade yerli de yükselir

sarmanbirkedi

Ne alakası var demissiniz. *********dan örnek verelim . Sizce ülkemize bulassa ve izmir karantinaya alınsa ne olur? Tabi ki de lider pet food yani reflex fiyatları uçurur.

Mirtip

Sadece mama değil, Türkiye ithalat yapamazsa zaten felç olur, neredeyse aç kalırız. O zaman da başımızın çaresine bakarız.

TATA4242

@lwb soru sormuşsun evet dolarla gine ilgili ama şuan dolar veya euro uçuk durumda değil,evet bir artış söz konusu ama birinci sebep gine Korona virüsü ve pazar değişimi, kurun bu şekilde artması,özellikle yeni liman arayışı ve yeni yatırımların diğer ülkelere kayması,ginede uzun vadede, en kazançlı çıkacak olan Amerika yani dolar olacak.Borsada zarara giren biri olarak,yarama tuz basmayın,birde son olarak keşke İtalyaya gitmeseydi,bu gidişle bakalım ileriyi kestirmek şuan için çok kolay değil.Salgın ne kadar sürerse o denli,değişim yaşanır.İleride bu salgının failleri bulunmak istenecek,yani Çin'in birine hesap sorması gerekecek,dünya çok farklı bir hal alıyor.

dilaraxx

virüs tehlikeli olmasına tehlikeli ama medya inanılmaz derecede abartıyor. stok yapmayı düşünmüyorum.ki diyelim o tür bişey oldu ev yapımı mama ile beslerim.