1 Yaş Dan Önce Vitamin?

Kubyusbaskent

Merhabalar... Dün bir şok yaşadım kızımın veterinerine danışmak için tüy malti, vitamin,kemik gelişimi vb şeyler için takviyeye ne zaman başlamalıyım diye sordum. (Kedi malti kullanıyoruz) Veterinerimiz 1yasindan önce vitamin hatta kedi maltini bile onermedigini söyledi. Şimdi kızımdan önce bı pisim daha var. Venüse de aynı titizlikte yaklaşıyorum. Bunu hiç duymamıştım. Çok şükür bı sıkıntı da yaşamadım bunları yaparken. Bu konuyla alakali bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

13 CEVAP

Bence hiçbir alakası yok ben kedime 4 aylıktan beri malt + vitamin veriyorum kedi yoksa tüy kusuyor zorlanıyor mecbur

Kedime bebekliğinden beri malt kullanırım ve hiçbir sağlık sorunu yok. Siz ne vitamininden bahsediyorsunuz? Kediniz scottish fold, küçük yaştan itibaren glukozamin takviyesi kullanmansanız yaşayabileceğiniz bir sürü sağlık problemi var. Veterineriniz bu konuda bir şey söylemedi mi?

Kubyusbaskent

Kemik gelişimi, bağırsak düzenleyici, deri ve tüy bakımı vb... Gibi seyler

Kevserhaksever

Bende kedime 3 aylıktan beri vitamin son 2 aydır da malt veriyorum. Bence sorun olmaz. :)

lwb

mamasının vitamin değerleri iyiyse fazla vitamin yüklemek yarardan çok zarar olur (doğal bağışıklık güçlendirici takviyeler harici), ayrıca maltı verebilirsiniz benim gittiğim hekim de maltı önerir, özellikle tüy dökme zamanlarında sıklığını arttırmamı söyledi.

cagdan

benim vet tırnak ucu kadar sabah akşam nutrivit ver demişti. oğlum çok sevdiği için ayarı biraz kaçırdım normalden çok su içmeye başladı. gerçekten ya çook az ya da geç başlamak lazım.

Sut_lac

Benim kedim de 7 aylık vitamin ve malt önerdi veterineri üç aydır kullanıyorum. Bir zararı oldugunu düsünmüyorum. Her veteriner başka konuşuyor insanın aklını karıştırıyorlar gerçekten.

Kuzucansu44

Veterinerler 1 yaşından önce vermeyi uygun bulmuyorlar. Arkadaşım kedisine 5-6 aylıkken vermişti ve kedisi ilerki zamanlarda ciddi böbrek sorunları yaşadı. Üstelik ayni vitaminleri ben kedime 1 yaşından sonra verdim ve bir sorun oluşmadı. Sizin kedinizin de bir sorunu olur mu bilmem ama bundan sonra 1 yaşından itibaren verirseniz iyi olur. Kediniz kaç aylıktı bu arada?

Kubyusbaskent

7 aylık yalnız anlamadigim şey İzmir'deki Veterinerimiz 4 -5 cm veya 2-3 cm verin demişti. Bı sorun yaşamadık şuan böyle birşey öğrenince şok oldum. Danışmak istedim açıkçası. Veterinerimizden memnunum yalnız biraz rahat ????????‍♀️ gibi geliyor bana

Kubyusbaskent

Kızımızı biz 5 aylikken sahiplenmek zorunda kaldık bı ureticide kötü haldeydi ailesiyle. Sahiplendigimizde bircok tetkik yaptırdık. Çok şükür birşeyi yok. Ben şuan kedi malti kullanmıyorum. 7 ay olduğumuz için özellikle hekime sormak istedim bu ve birçok konu ile ilgili Veterinerimize soru yöneltmiştim. İlk defa cins bir kedi besledigimden daha hassas davranmaya çalışıyorum. Ayrıca eklem böbrek vb gibi hastalıklar 1yas sonrasında çıkacağını iddia ediyor hekimimiz. Ne kadar doğru bilemem lakin elimden gelenin en en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Kubyusbaskent

Yani bizde kusmasın diye malt veriyoruz. Mantığını anlayamadım...

Kubyusbaskent

Kevserhaksever :) yani bencede sorun olmaz

Lwb sanırım mamamiz iyi bundan dolayı önermedi yalnız kedi malti soru işareti olarak kaldı açıkçası :)

Cagdan bizim veteriner okadar rahat ki :) gerek yok yükleme yapmayalım vs vs tarzı şeylerle geldiği için ben daha çok neden niçin ilerde sorun olur o zaman ya geç olursa diye diye adamın beynini yiyorum :)

Gokberk39

Ben 3 aylıktan itibaren vitamin-malt kullanıyorum. Kötü yanını görmedim üstüne yararını gördüm. Üstelik veterinerimiz söylemişti kullanmanız, sağlığı açısından daha güzel olur diye.