Tavuk Alerjisi

Cansumuezza

Arkadaşlar kedimin sırtı 3-4 gündür kaşınıyor ve tüyü döküldü o bölgedeki. veterinere götürdüm mantar değil dedi antibiyotik iğne vurdu o bölge sulu diye. Whiskas kuru mama ve yaş mama yedi olduğu sırada o alerji yapti diye düşündüm. Şuan Kendi mamasını yiyor ama tavuğa alerjisi mi çıktı acaba diye düşündüm kendimce.Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz? Bide Nd ördekli mamamiz var onu açacağım tavuk alerjisi varsa ördekli mamada alerji yapar mi sizce?

26 CEVAP

anjelik123

Belki bi kaç günlük yediği whiskas da yapmış olabilir siz kendi mamanızdan devam edin kullandığınız mamalar iyi çünkü

dilanuzun

Whiskas kullanmanız bile başlı başına bir sebeptir kedinizin sağlığının bozulması için.
Whiskas uzak durmanız gereken markaların başında geliyor.

anjelik123

Tavuklu mamadan olabilir bazı kedilerde tüy dökümüne neden oluyor bende yaşadım ama bu kadar döküntü olmamıştı şimdi proplan delicate hindili kullanıyorum tüy döküyor ama öncekine göre baya bi azaldı

Cansumuezza

Umarım öyledir :(

Kuzucansu44

Benim kedimin de tavuk alerjisi var. Ördekli mama birşey yapmaz diye düşünüyorum. Bende Nd nin balıklısını kullanıyorum. Whiskastan da olmuş olabilir. Benim kedimde tavuklu bir mama yediği zaman kaşınıyor ve biyerleri şişiyor. Daha önce tavuklu mama yerken sıkıntı olmadıysa alerjisi yoktur diye düşünüyorum

lwb

Diğer forumunuza yazmışım görmediniz sanırım

tavuktan ziyade kalitesiz protein alımı böyle reaksiyonlara sebep olabiliyor
ayrıca evde tavuk alerjisi var mı yok mu diye deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz, direkt tavuğa bağlamak doğru olmaz

Cansumuezza

Bilgisi olanlae yardımcı olursa sevinirim. Masraf sorun değil ama her veteriner kafasına göre bişey diyip yanlış tedavi yapinca ben çıldırıyorum.

Cansumuezza

Whiskas kullanmıyorum zaten evdekiler iki gün boyunca vermişler 3-4 kez onu belirttim

Cansumuezza

Normalde İnstcnt ve Nd dönüşümlü yiyor

Cansumuezza

2 yaşını geçecek bu zamana kadar hiç böyle bi alerji yoktu birden bire bu hassasiyet oluşabilir mi

Cansumuezza

Guncel**

Cansumuezza

Yok hayır tavuğu çok sever hatta bugüne kadar çoğunlukla tavuklu yedi.Ama aniden alerji ortaya çıkabilir diye okudum bir yerlerde o yüzden sormak istedim

Cansumuezza

Güncel,*

lwb

haşlanmış tavuk ve kaliteli tavuklu bir yaş mama verirseniz vücudu reaksiyon gösterirse tekrar anlarsınız ama zannetmiyorum büyük ihtimal mamadan dolayı olmuştur

Sselin1

Evet alerji sonradan oluşabilir. Bir süre farkli bir mama vermeden tek tip mama verip kedinizin iyleşmesini bekleyin. 1-2 ay. Bu surecte alerjik mama da deneyebilirsiniz. Daha sonra tek tek alerji yaptigindan süphelendiginiz besinleri verebilirsiniz. Onlarda da eger hemen bir reaksiyon gostermezse en az 1 ay denemeniz gerekiyor. Cunku vucudunun ne zaman tepki verecegi belli olmaz. Yedigi gibi de kasinti olusabilir yada 1-2 hafta sonra vucut tepki verebilir.