Aldığınız Malt'ların İçeriğine Mutlaka Bakın

GlsmKrpk

Bazı malt'ların içeriğinde kolza yağı görüp int. bakıyım dedim ve açıkçası gözüm korktu .
Fareler üstünde yapılan deneyde ömürleri kısalmış , çiftlik hayvanları yoğun kullanım sonucu zehirlenmiş hatta insanlar bile zehirlenmiş sonra ürün yasaklanmış lakin genetiği değiştirilip yine kullanılmaya başlanmış .
Ayrıca fayda ve zararlarını yazınca zarar kısmında çıkan bir yazıyı kopyalamak istiyorum. (Malt ve vitamin alırken içeriğine bakın mutlaka bu yağın genetiği değişsede şahsen içeriği kolza olan ürünü almak istemem. Ürüne konulan oran ne olursa olsun )

Kolza Yağı Zararları Nelerdir?
Kalp hastalıkları üzerine olumsuz etkisi bulunan kolza yağı, aşırı tüketildiğinde kansızlık, kabızlık, görme hasarı, aşırı duyarlılık gibi yan etkilere neden olur. Böbreklerde ve böbrek üstü bezlerde kalıcı hasara neden olması da kolza yağı zararları arasındadır.

Bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkilere sahip olan kolza yağı içeriğinde yer alan erüsik asit nedeniyle aşırı tüketiminde dolaşım ve sinir sisteminde hasarlar oluşabilir. En büyük tehlikelerinden biri ise akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmasıdır.

Kolza yağının zararlarının temelinde yatan nedenlerden biri ise içeriğinde yer alan trans yağ miktarıdır. Margarinlerde kolza yağı kullanılması trans yağdan kaynaklanan riskleri daha da arttırmaktadır.

Sonuç olarak kolza yağı faydaları olmasına karşın zararları olan ve faydaları ile zararları birbirini nötrleyen akıl karıştırıcı bir yağ türüdür. Kullanımı riskli bir yağ çeşidi olan kolza yağı içeriğinde yer alan zehirli maddeler nedeniyle dikkatli tüketilmesi gerekir.

29 CEVAP

srplzngl

tüylerin dışkıyla atılımını desteklemek için bile saçma sapan paketli gıdaların tercih edilişine mânâ veremiyorum. en iyisinin bile içerisinde en basitinden mısır yan ürünü bulunuyor. o maltlar yerine kullanılanilabilecek bir sürü doğal alternatif var. ilki tabii ki de doğru beslemek. doğru besleyince zaten tüyler kolayca atılıyor, başka takviyeye ihtiyaç bile kalmıyor. ikincisi hindistan cevizi yağı. antibiyotik özelliği de olduğu için mikrobiyoma zarar vermemek açısından çok az miktarlarda kullanmak lazım. üçüncüsü de ghee. hazır almak şart değil evde de yapılabilir. hayvansal bir gıda olduğundan dolayı kediler için daha doğru. ben ihtiyaç halinde ghee kullanılması taraftarıyım.

ZehraBulutt

Bilgilendirme için teşekkürler, evde beaphar'ın maltı vardı, hemen baktım ama hayvansal ve bitkisel yağlar demiş detay belitrmemiş. Siz hangi markalarda denk geldiniz bu bahsettiğiniz yağa?

Bende beaphar kullanıyorum içime şüphe düştü

GlsmKrpk

Bazı markalar içeriğine detaylı değinmiyorlar. Yağ olarak ne kullanılıyor bilmiyoruz. Bende şüpheye düştüm

srplzngl

kusma devam etmiyor. zaten yağ vermenin amacı o. tüylerin vücutta ilerleyişini kolaylaştırmak. tabii ki diyetin de payı büyük. biyolojik olarak uygun bir diyetle beslerseniz GI sistemi optimum düzeyde çalışacağı için tüy kusma gibi sıkıntılar yaşamazsınız.

ZehraBulutt

Malt yerine hindistan cevizi yağı kullanılabiliyormuş, ben dişlerini fırçalarken kullanıyorum, düzenli kullanıp bir bakmak lazım engelleyecek mi tüy topaklarını.

GlsmKrpk

Hindistan cevizi yağı tüy topaklanmasını engelliyor mu yoksa tüy topağının atılımına yardım mı ediyor ?
Deneme sonuçlarınızı bekliyorum mutlaka paylaşın :)

Bizimkine 2 3 gün malt kullanmasak öksürmeye başlıyor tüy kusmak için

GlsmKrpk

Bilgilendirme için teşekkürler.
Ghee hiç duymamıştım .
Nasıl kullanıyorsunuz ?

srplzngl

rica ederim.
ghee dediğim bildiğimiz sadeyağ. ben keçi sütünden yapılmış olanı tercih ediyorum.
aklıma estikçe çeyrek çay kaşığı kadar ghee ya da hindistancevizi yağı yediriyorum. haftada 2 belki 3 defa oluyor genelde. aslında kısa tüylü kedilerime tüyleri atmaları için değil tadını sevdikleri için veriyorum. uzun tüylü kedim ilk geldiğinde tüy topağı kusmuştu. diyetini değiştirip ghee ve hindistancevizi yağına başladıktan sonra tekrar yaşanmadı. dışkılarını takip ediyorum, bütün tüyler orada.

srplzngl

sadece ilk kedi sahiplendiğimde malt almıştım. sonra pişman oldum, tüpün yarısında kullanmayı bıraktım. o zamandan beri full bu şekilde. hiç tekrar ihtiyaç duymadım. tüyleri atabilmek için çöp yemelerine gerek yok.

GlsmKrpk

Benimde kedim kısa tüylü ama dışkısında hiç tüy görmüyorum şu an 8 aylık.
Çok kusuyor yine hiç tüy görmedim acaba birikme mi oldu ondan mı kusuyor diye malt arayışına girmiştim kolza yağı ile karşılaştım ve araştırdım. İyi ki araştırmışım hindistan cevizi yağı kullanırım artık. Ghee sizin sayenizde öğrendim bir ara onu da yaparım .
Evde uğraşıp yapıyor musunuz yoksa satın mı alıyorsunuz ( çok soru sordun farkındayım ) :)

srplzngl

çok uğraştıran bir şey değil aslında. komşum yaptığında bana da biraz veriyor. lokal bir marka buldum yakın zamanda, ilk fırsatta onu almak istiyorum. organik, hatta mümkünse grass fed olması önemli. kediniz kilo almaya meyilli değilse ve tanısı konulmuş başka rahatsızlıkları yoksa bir yan etkisini görmezsiniz.

srplzngl

mısır yoksa katkı maddesi var illaki. hem bahsettiğim yağlar gimcat’in içindekilerden daha masum. sırf tüyler atılsın diye kedilerin vücuduna bu tarz ürünler sokmayı sağlıksız buluyorum.