Aldığınız Malt'ların İçeriğine Mutlaka Bakın

GlsmKrpk

Bazı malt'ların içeriğinde kolza yağı görüp int. bakıyım dedim ve açıkçası gözüm korktu .
Fareler üstünde yapılan deneyde ömürleri kısalmış , çiftlik hayvanları yoğun kullanım sonucu zehirlenmiş hatta insanlar bile zehirlenmiş sonra ürün yasaklanmış lakin genetiği değiştirilip yine kullanılmaya başlanmış .
Ayrıca fayda ve zararlarını yazınca zarar kısmında çıkan bir yazıyı kopyalamak istiyorum. (Malt ve vitamin alırken içeriğine bakın mutlaka bu yağın genetiği değişsede şahsen içeriği kolza olan ürünü almak istemem. Ürüne konulan oran ne olursa olsun )

Kolza Yağı Zararları Nelerdir?
Kalp hastalıkları üzerine olumsuz etkisi bulunan kolza yağı, aşırı tüketildiğinde kansızlık, kabızlık, görme hasarı, aşırı duyarlılık gibi yan etkilere neden olur. Böbreklerde ve böbrek üstü bezlerde kalıcı hasara neden olması da kolza yağı zararları arasındadır.

Bağışıklık sistemi üzerinde negatif etkilere sahip olan kolza yağı içeriğinde yer alan erüsik asit nedeniyle aşırı tüketiminde dolaşım ve sinir sisteminde hasarlar oluşabilir. En büyük tehlikelerinden biri ise akciğer kanserine yakalanma riskini arttırmasıdır.

Kolza yağının zararlarının temelinde yatan nedenlerden biri ise içeriğinde yer alan trans yağ miktarıdır. Margarinlerde kolza yağı kullanılması trans yağdan kaynaklanan riskleri daha da arttırmaktadır.

Sonuç olarak kolza yağı faydaları olmasına karşın zararları olan ve faydaları ile zararları birbirini nötrleyen akıl karıştırıcı bir yağ türüdür. Kullanımı riskli bir yağ çeşidi olan kolza yağı içeriğinde yer alan zehirli maddeler nedeniyle dikkatli tüketilmesi gerekir.