Kedi Isırması?

Elifcanay

Arkadaşlar kedimizi tararken eşimin parmağından ısırdı, baya bi kan akıttık sonrada kolonya döktük, 3 aylık olduğu için kuduz aşısı vs yaptırmadık.. her hangi bi sıkıntı olur mu hastaneye gitmeye gerek varmı? Kedimizin cinsi persian

20 CEVAP

Alaracatlover

Kusura bakmayın fakat sesli güldüm.
Gerek yok eğer:
. 1 yaşından küçükse (ki küçük sanırsam)
. Evde ise

psabrk

Bende kedimi ilk aldığımda sürekli böyle düşünüp korkuyordum ama cidden korkmanıza gerek yok :) Bu arada iz kalmaması içinde Fito krem öneririm günde 2-3 defa sürün ve iz kalmasın tırnak ve ısırık yaralarının bir an önce geçmesini sağlıyor iz kalmıyor.

Siyammm

Kedinin kuduz olması için açık yaraya (bildiğiniz taze açık yara)
Kuduz hayvanın salyası bulaşmalı ev kendinizde olmaz kuduz yani :)

anjelik123

Evde bakıldığı için hiç bir sorun olmaz baticon sürün daha iyi gelir.

Siyammm

Ev kedisi için kuduz aşïsı gerekli çünkü otobüse uçağa almıyorlar,
Komśular ses fln şikayet etse kuduz aşısı varsa alamıyorlar sağlığı için gereksiz , birçok şey için gerekli

Siyammm

YAŞ UYGULAMA
6 – 8 Haftalık İç ve Dış Parazit
8 – 10 Haftalık Karma Aşı
9 – 11 Haftalık Lösemi Aşısı
10 – 12 Haftalık Karma Aşı
11 – 13 Haftalık Lösemi Aşısı Tekrar
12 – 14 Haftalık Kuduz Aşısı (3 aydan küçüklere yapılmaz)
Dış paraziti kediniz dïşarı çıkmadığından 3 ayda bir yaptırmanıza gerek yok veterinerler in söylediği gibi çiğ beslemiyorsanız iç dış 4- 5 ayda bir yeter diye düşünüyorum.
Otobüste uçakta şikayette kuduza bakıyorlar sadece

Siyammm

Veterineriniz bilgilendirmedimi aşı konusunda

Elifcanay

Benim yaşadığım yerde kedi köpekten anlayan pek bi vet yok, kendileri büyük başa ilgililer biraz. Gittiğimde onlarda detaylı bilgi veremedi bilmediklerinden dolayı. O yüzden buradan soruyorum çoğu şeyleri.. cevaplarınız içinde ayrıca çok teşekkür ediyorum..

LadyAndCat

Kuduz aşısını yaptırmak kânunen zorunlu ülkemizde!
Eksik olması durumu fark edilirse kedinizi elinizden bile alabilirler.
Tarım müdürlüklerinde çok az bir ücretle yapılıyor Kuduz Aşısı.
Kuduzun bizi ve onları koruduğunu söylememe gerek bile yok zaten.
Lösemi: Kan kanserine karşı korur.
Karma da yine bulaşıcı olan hastalıklara karşı koruyor.
Lösemi, Kuduz ve Karma Aşılarının hepsi de kedinizi bulaşıcı ve ölümcül hastalıklardan korur.
Ordaki veterineri de lütfen küçümsemeyin sonuçta aynı eğitimi alıyorlar...

Elifcanay

Kusura bakmayın diyenler “sizde kusura bakmayın ama ilk defaa kediiii sahiplendim, bilmiyor olabilirim. doğru düzgün cevaplar yazabilirdiniz.

Alaracatlover

Taylım o anlamda demedşm ama yamam yüzünden yanlış anlaşılmış yani kendi hayvanım eğer aşıları tam ise hiç tereddüt etmeden ısurdıpı yeri kolanya gibi birşeyle temizle aman mikrop kapmasın.

Raubeyaz

Bazen kuduz aşısını gereksiz buluyorum. Evde ki kedi kuduz olacak komik. Gelsin ısırsın beni de kuduz olayım, salyam filan akar.
Komik.

Alaracatlover

Ne demek olur böyle şeyler.
2 aylıkken iç dış parazit+genel kontrol (vetim hepsi için farklı tarih dedi.
Karma +genel kontrol
Lösemi +genel kontrol
Karma (tekrar) +genel kontrol
Lösemi (tekrar) (ben 2. Yaptırmayı düşünmüyorum)
+genel kontrol
Kuduz aşısı (1 yaşından önce yapmıyorlar)
(bazı vetler fivde yapıyorlar diye biliyorum)

Elifcanay

@ladyandcat her sorunuza yardımcı olurum ama lafımıda esirgemem , iğne gibi batırırım diyorsunuz anladığım kadarıyla. Sizin cevaplarınız beni nedense rahatsız ediyor her seferinde cevap veriyorsunuz ama iğnelemeden de geçmiyorsunuz! Ayrıca burdaki vetleri küçümsediğimi kim söylüyor? Nerden kapıldınız bu kanıya? Düzgün bir şekilde kedi-köpek hakkında pek bilgileri yok dedim, büyük başlarla ilgililer dedim. Tabi ki aynı eğitimi alıyorlar ama yıllardır kedi-köpek bakan veterineri mi tercih edersiniz yoksa yıllardır kedi-köpek bakmayan ve büyük başlara bakan veterinerlerimi tercih edersiniz? Bu lafımda yanlış olan yada küçümsediğimi gösteren birşey olduğunu düşünmüyorum.

Alaracatlover

İkinizde yanşış anladınız birbirinizi :)