Kedi Mamaları Ve Dişleri.

Katya06

Merhaba. Kedimin arka dişlerinde tartarlar oluşmaya başlamış :(( Fırçalıyorum. Şuan herhangi bir macun veya yağ kullanmıyorum çünkü önce fırçayı tanımasını ve sevmesini istiyorum. Kullandığınız mamaların ve kedilerinizin diş durumlarını yazar mısınız? Bu konuda mamalar arasında bir karşılaştırma yapalım.. Mamaları hep besin değeri ve f/p açısından karşılaştırdık. Bu konuda yeterince konu ve bilgi sahibi olduk sanıyorum. :) Birde mamaları dişlerdeki duruma göre karşılaştırmak istiyorum. Elinizle kedinizin arka dişlerini kontrol edip bana yazarsanız çok sevinirim.. Bu problemi ilerlemeden çözmek istiyorum :)

22 CEVAP

sarmanbirkedi

Az önce bakmaya çalıştım ama izin vermedi ağzını açmadı salak. Umarim bir sıkıntı yoktur.

bihtercik

kedi macunlarının içerisinde çok fazla katkı maddesi var onun yerine en doğalı hindistan cevizi yağı bence.
hayır yetişkinlerin kullandığı fırçalar olmaz,çünkü büyük ve sert olur.
kediler hassas varlıklar, yine aynı şekilden bimden 2 tlye çocuk fırçası alabilirsiniz.

ZehraBulutt

Elimle kedimin arka dişlerini kontrol etmeye çalıştım, şu an işaret parmağımın ilk boğumu yok :)

Şaka bir yana benim de büyük kedimin diş ve diş etlerinde problem var, izin verdiği kadar fırçalamaya çalışıyorum, maalesef bu diş problemleri biraz da yapısal oluyor. Dişleri temizleyen özel kuru mamalar var biz kullandığımızda etkisini görmüştük.

Katya06

Benim ablamda advance kullanır yıllardır. Dişleri çok sağlıklı 2 kedisininde. Proplanla alakalı bir durum olduğunu düşünmüyorum bence tamamen yaş mamalarımız ile alakalı :(

anjelik123

İki yavrumda da bir sıkıntı yok dediğiniz gibi baktım biraz kızdı ama baktım :) Proplan kullanıyoruz

bihtercik

günlük olarak yaş mama verdiğim için ben 2 günde bir hindistan cevizi yağı ile fırçalıyorum dişlerini.
şuan bir sararma yok biz de.

bihtercik

bime 1 ay önce gelmişti oradan aldım.
markası zade hindistan cevizi yağı.
gayet memnunuz.
a-101de de var hekimce markası.
20 tl ikiside.

minky

Az önce inceledim.Ağzında sorun yok.Mması Brit Premium

minky

Birde BonaCibo kuzulu kullanıyor komşumuz dişleri düzgünmüş onunkininde.

sarmanbirkedi

Nasıl anlıyoruz sıkıntı olduğunu?

Katya06

Diş etlerinde kızarıklık ve dişlerinde tartar diş taşı oluşumu oluyor. İnsanlarda olduğu gibi sarımsı yapıda. Bunlar ilerlediği zaman veterinerde temizletmek gerekiyor. O aşamaya gelmesini hiç istemiyorum:((

Katya06

Benimkinde neden oluyor :(( artık hazır yaş mamayı bıraktım evde hazırlıyorum. Bizimde önler süper ama arkalarda sıkıntı var inşallah ilerlemez:(

Ben şimdiye kadar hiç kedimin dişlerini fırçalamadım dişlerinde sararma falan yok ama yakında bende başlıycam, hindistan c. yağını nerden temin ediyorsunuz ? Hangi marka bilgi verirseniz sevinirim

Teşekkür ederim diş fırçası normal insanların kullandığı diş fırçaları olur diye düşünüyorum

Kuzucansu44

Benimde 3 kedim var. Yavru kedimin dişlerini daha fırçalamaya başlamadım ama yetişkin kedileriminkini 8 aylıktan beri fırçalıyorum. Benim kedilerimin dişlerinde bir sorun yoktu ama ben yinede düzenli fırçaladım. Haftada 1 veya 2 kere fırçalıyorum. Fırça ve macun yardımı ile yapıyorum. Hindistan cevizi hiç kullanmadım ama duymuştum