Türkiye'de Whıskas

britishoglum

Arkadaşlar merhaba. Yabancı arkadaşlarımın çoğu kedisine Whiskas veriyor. Ben hiç kullanmadım bu mamayı ama Türkiye'de neredeyse bu mamayı hiç kimse sevmiyor. Yurtdışında bu mama çok tercih edilirken Türkiye'de neden böyle? Merak ediyorum

28 CEVAP

Alaracatlover

Bunun genel nedebi (bence) çoğu yabancının içeriğe bakmayıp marketten alışveriş ederken almaları

Anonymus552223

Gerci hayvan deneyi yapiyor diyolar, 100 lira da olsa almam yani

srplzngl

o seviyor bu sevmiyor meselesi değil. kedinizin ne yemesi ne yememesi gerektiğini bilmek sizin sorumluluğunuzda.

ve evet mars, hill’s ve türevlerine ödediğiniz para başka hayvanların canına mâl oluyor. tabii aynı zamanda sizin hayvanınızın da ömrünü tüketiyor.

TATA4242

Yerin dibine sokulan mama değil,en çok alınan mamalar,Pelagos,Tropikal,Hermospet gibi firmaların alt segmentdeki ürünleri.Avrupada insanlar Purina,Whiskas,Royal Canin gibi ürünleri ucuz olduğundan alıyor.Yani bizde Pawpaw,Jungle gibiler,sadece markalar.Bizim sürekli dediğimiz şey ise,niye whiskas,ucuz mu?Elbette değil,aynı özelliklerde et içeren mama bile bulanabilirken,içerik bilgisini bile doğru düzgün yapmayan bir mamayı ve içinde onca gereksiz gıda barındıran ürünü almak,akla ve mantığa sığmıyor.Yani elin oğlu Purina markasını,marketten bizdeki Goody gibi alıyor ve kullanıyor.Biz ise onca para döküp,bu marka diye,kedinize Goody vermeyin,diyoruz.Paranız cebinizde kalsın,çöpe atmayın diyoruz.Kediniz hastalanınca cebinizde para olsun,parasız kimse bakmaz diyoruz.Proplan mama alıpda,bu ürüne gereksiz bunca para döken biri,soru kısmına,vet.hekime götürmeyip,acil yardım yazmasın diyoruz.Bakın benim şahıslarla işim yoktur.Ben herkesin iyiliğini isterim.Cebinizde 500 tl varsa hepsini mamaya vermeyin,aynı kiloda Proplan yerine et içeren Matisse,Mystic veya Klicker seçin.Acil bir durumda,cebinizde para bulunsun.Yoksa banane kim ne almış ne yapmış.

srplzngl

@ladyandcat

fikirlere saygım sonsuz ama bu “fikir” meselesi değil. bir kedinin yemesi ve yememesi gereken şeyler okuyup eden insan için gayet açıktır. bu yüzden evet, whiskas ve türevlerini satın alan insanların tamamında sorun var. ister italyan olsun ister amerikan. kendi sağlığına dahi dikkat etmeyen, yediğini içtiğini ve yedirdiğini içirdiğini sorgulamayanlar var. çünkü bilmiyorlar, araştırmıyorlar, öğrenmiyorlar. hadi kedi biyolojisini geçtim, diyelim ki içerik çok iyi , kuru mama denilen şeylerin tamamı da kedilerin temel gıdası olmaya uygun falan filan, peki whiskas yiyen hayvanların yaşadığı hastalıklar n’olucak? okuyoruz sürekli internette. yok kedimin böbreğine bir şey oldu, yok kedimin idrar yolları tıkandı. bunlar hep whiskas hakkında duyduklarımız.
bu denetleyici kurumlara ve markaların etiketlere yazdıklarına da güveniyordunuz önceki yazdıklarınızdan hatırladığım kadarıyla. bu yüzden buyrun link:

https://truthaboutpetfood.com/dehydrated-garbage-and-other-absurd-legal-feed-ingredients/

sarmanbirkedi

Alternatif tipla sadece kendinizi oldurursunuz. Baş ağrısı,grip,karin agrisini gecirebilirsiniz. Ama daha büyük hastalıkları bilmem ne otu bilmem ne kürü bilmem ne otuyla tedavi edemezsiniz. Alternatif tip diye bir bilim yoktur olamaz

sarmanbirkedi

Yurt dışında derken hangi ülkede? Bir de mars petin ( ayni zamanda rc ureticisi) hiçbir maması güzel değil yani o paraya çok daha iyileri varken whiskas bence devede kulak.

sekerfare21

Yabancı sitelerdeki değerlendirmelere ve yazılara baktım ama öven görmedim. Yurtdışında da en az buradaki kadar yerilmiş.
Ben de kızıma iyi mama-kötü mama ayrımını bilmediğim ilk üç ay Whiskas verdim. Daha sonra daha iyi bir mamaya geçtim ve arada kesinlikle gözle görülür bir fark var. Kedim eskiden kendim için hazırladığım yemeklere de bulaşırdı, ne kadar yese de doymazdı ama artık ne benim yemeklerime karışıyor ne de düzensiz yiyor. Tüylerinde de yumuşama var aynı şekilde gözlerinde de bir parlaklık var artık.
Kısacası iyi mama-kötü mama ayrımının abartılmadığını düşünüyorum.

sekerfare21

Benim de bahsettiğim buydu. İçeriğe bakılması gerektiğini bilmediğimden ve iyi reklam yaptığı için adını herkese duyurmayı başardığından Whiskas kullandım ben de bir süre.

Anonymus552223

Yurtdisinda muhtemelen her markette var ve aşiri ucuz. Bu yuzden kullaniyorlardir. Burda da 15 kilosu 100 tl falan olsa alirdim

srplzngl

burada listelenen atıklar mamaya girse bile denetleyici kurumun onayından geçebiliyor ve tabii ki de içerik listesinde yer almıyor. bu demek oluyor ki whiskas’ın paketinde yazanla içindeki bir olmak zorunda değil. devlet kurumu ya bunu onaylayan. %7 oranında organik pirinç ekleseler kedi mamasına, bu kurumlar paketin üzerine “organik kedi maması” yazabilirsiniz diyor.

TATA4242

İnsan ilerliyor derler,yani evrimleştiğini söylüyorlar,benim ise tek gördüğüm,tüm evrenin gerilediğidir.
Eskiden
İnsan ömrü uzundu
İnsan sağlıklı ve mutluydu
İnsan çok daha büyüktü
Şimdi
İnsan ömrü kısa
İnsan sağlıksız ve mutsuz
İnsan çok daha küçük :)

Yani baktığınızda,ancak gerileme var :)
Buna gelişmek,ilerlemek diyoruz ya,ben ona üzülüyorum!
Dünyaya üzülüyorum ve dedelerime hak veriyorum.

Eskiler mi güzeldi? Eskiden mi güzeldik?

Hem eskiler güzeldi hemde eskiden güzeldik.

TATA4242

Ben gerçekden,doğal ürünlere ön yargı ile yaklaşanları hala anlamıyorum.Yemin ediyorum,sizin için üzülüyorum.Çin bunu hastanelerde uyguluyor,verilerle şu kadar başarı sağladım diyor ve hala doğal ürünlere değer verilmiyor.Arkadaşım senin o güvendiğin,kimyasal ürünlerin yapılmasını sağlayan doğal ürünler.Bilim adamları dediğin canlılar,birşeyi yokdan var etmiyor.Pardon bilim insanları :):)Bir yandan sizin için üzüldüm,bir yandanda kahkaha atıyorum.

sarmanbirkedi

Tatava yapma

TATA4242

KKA eğitimini sana vermek lazım.