Yine... Öksürük Ve Veteriner

Ekineroglu

Merhaba, bu biraz iç dökme gibi olacak... Son günlerde kafam çok karışık... zamanında bir sürü soru başlığı açtım bu konuda. Kedim Manuk, sürekli öksürüyordu. Veterinere gittik ve usuttugunu söylediler. Bu sırada mantar oldu, tedaviye başladık. Tekrar gittiğimizde ciğerinin iyi olduğu söylenildi ama Manuk iyi değildi. Mevsimseldir dediler, mantara krem yazdılar. Mantar geçti bu sefer cildi karardı mantar yüzünden. Başka bir veterinere gittim ciğeri iyi dediler (Sadece dinliyorlar röntgen tahlil falan bir şey yok) mantara ecosin yazdılar. Yine geçmedi, şu an sitede sorduğum yanıt sayesinde yeni bir tedaviye başladım. Mantarı kafamda çözmüşken, öksürükler, nefes alamamalar çoğaldı. Uyurken ağzı açık uyuyor, horluyor, hızlıca nefes alıyor. Değişik olan bu saydığım (mantar dışında) olan bütün belirtilerin en hafif versiyonu diğer kedimde ortaya çıkmaya başladı. Yarın burada ki bir veteriner önerisi sayesinde tekrar Manuğu götüreceğiz. (Mina, hafif olduğu için şu an ilk Manuğu götürmek istedim ve maddi durumum birine el verdi) açıkçası ben korkuyorum. Ben mi yanlış yapıyorum neden hep böyleler bilemiyorum. Bakım konusunda Manuk benim için daha önemli. Mina yı önemsemediğimden değil. Mina yı ben sokakta ölmek üzereyken buldum eğer ben almasaydım ölecekti. Ona şu an yaşayabileceği bir hayat gerçekleştiriyorum. Ama Manuk, onu ben özel olarak bir ilanda görüp aldım. 8 aydır birlikteyiz onları asla bırakmak istemiyorum. Ama belki Manuğu ben almasaydım daha sağlıklı olurdu diye düşünüyorum. Belki fazla duygusal bakıyorum olaya ama ne yapacağımı bilemiyorum. Tedavilerini yaptıracağım ( öyle ya da böyle maddi durumum o kadar iyi değil bu zamanlarda şu an let go dan kitaplarımı falan satıyorum güzelcene tedavi olsunlar Diye dkkdkdkdkd) Sorun para değil aslında, öyle ya da böyle para hallediliyor. Ama mesela yaşım daha büyüyene kadar onlara alacağım en kaliteli mama matisse olacak daha yukarısına çıkamayacağım. Sığmadı devamını yoruma yazacağım...

14 CEVAP

Anonymus915830

Betül hanım o kadar güzel anlatmış ki her kelimesine katılıyorum. Benim kızım da 2 aylıkken çok felaket bir mantar hastalığı geçirdi hem kendisi yaşıyordu bu hastalığı hem de bana bulaşmıştı. Ne mama yiyordu ne su içiyordu, morali çok bozuk ve çok stresliydi. Aynı zamanda hiçbir mantar tedavisine de cevap vermedi benim kızımda. Denemediğim tedavi, krem, şampuan, aşı kalmadı diyebilirim. 2 aylık haliyle en kötü ihtimalle 700-800 gr olması gereken kedi 350 grama kadar düşmüştü. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki gerçektende Betül hanımın da yazdığı gibi benim kızımda kardeşleri arasında en son doğan ve en çelimsiz olanıydı en küçükleri oydu. Bağışıklığı çok düşüktü ve hala da öyle ne kullanırsam kullanayım, en ufak bir şeyden hemen etkilenir. Ama oğlum hiç öyle değildir ne hasta olur, ne ishal olur, mantar bile bulaşmadı çok enteresan bir şekilde. Onunda tam aksine bağışıklığı çok kuvvetli. Bu maalesef bizim elimizde olan bir şey değil doğuştan gelen etkenlerde var, ki inanın ben hiç ama hiçbir şeylerini eksik etmem her şeyin en iyisini alırım gerekirse kendimden kısarım sizin de dediğiniz gibi. Buna rağmen bunları yaşadım. Bu sizin bakamamanızla ilgili bir şey değil, ayrıca kedilerinize ne kadar bağlı olduğunuz kelimelerinizden bile belli oluyor. Umudunuzu kaybetmeyin siz moralinizi bozarsanız negatiflikten kedilerinizde etkilenir, olabildiğince pozitif olmaya çalışın. Veterinerlere hiçbir zaman %100 güvenmeyin, içinize sinmeyin bir şey yaparlarsa açın ağzınızı susmayın sorun soruşturun, onlar sizi değil siz onları yönlendirin. Memnun değilseniz değiştirin tek veterinere bağlı kalmayın alabildiğiniz kadar veteriner görüşü alın ve pozitif kalın, iyi geceler :)

ZehraBulutt

Yazdıklarınızdan kedilerinizi ne kadar sevdiğiniz belli oluyor, onlar için elinizden geleni yapıyorsunuz, hasta olmaları sizin suçunuz değil ki. Sakın sahiplendirme gibi şeyler düşünmeyin, onlara sizden daha iyi bakacak biri olduğunu sanmıyorum, iyi bakmak sadece pahalı mama almakla olmaz, ki kullandığınız mama da kötü bir mama değil. Negatif düşünceleri aklınızdan çıkarın ve kendinizi suçlamayın lütfen.

Bence sahiplendirmeyi düşünmeyin, ben de kedime gözüm gibi bakıyordum ama mantar oldu. Ben ona iyi bakamadığım için mi oldu peki? Hayır. Bazı kediler dünyaya genel manada bağışıklıklar daha düşük olarak gelirler. Ne yaparsan yap bunu sen düzeltemezsin. Ne kadar takviye kullanrısan kullan ne kadar vitamin verirsen ver ne kadar harcsms yaparsan yap bazen 2 dakika soğuk alır ve 3-4 ay hasta olur geçiremezsin. Tıpkı biz insanlar gibi. Bazılarımız bir gribi 2 günde atlatırken bazılarımız 1 ayda zor atlatırı. Bu tamamen onların ve bizim vücudumuza, bağışıklık sistememize bağlıdır. Yavruluğunda belki en son doğan en küçük doğan ya da en az süt alabilen yavru oydu bunu bilemeyiz ne siz ne de biz. Çünkü böyle şeyler olabiliyor. 5 yavrudan 1i hep daha az süt alır annesinden diğer kardeşlerinden bir tık daha minyon olur gibi. Bu da bağışıklık sistemini etkiler. Yani sizin Manu’nunda bağışıklık sistemi zayıf diyebiliriz. Ayrıca anladığım kadarıyla veterinerleinizde çok detaylı bir şekilde bakmamış. Öksürüğün sebebine ciğeri dinleyerek %100 teşhis konamaz daha detaylı bir muayene gerekirse göğüs filmi isteyin. Veterinerinize bırakmayın olması gerekenleri siz üsteleyin. Mesela bazı kedilerin astımı oluyor belki sizün kedinizinde astımı var. Astımı olan kediler öksürür tıksırır ve astımı tetikleyen şeyler ortadan kalkmadan bu semptomlar geçmez. Fakat dediğinize göre diğer kedinizde de öksürük başlamış. Bu da kedi gribini öne sürüyor. Bulaşıcı demek ki. Bence bırakmayı düşünmeyin. Onlar sizi seçmiş onların sahibi ve hayatı sizsniz. Onları bıraktığınızda yaşayacakları stresi düşünün belki o stres yüzünden daha çok hasta olacaklar, o zaman daha çok üzülmez misiniz? Sizi çok iyi anlıyorum benim kedim daha 1 aylıkken mantar olmuştu herkes ölecek gözüyle bakıyordu, mantarla birlikte ishalde oldu tedavilere cevap vermedi ama ben hiçbir zaman ilgimi sevgimi eksik etmedim yeri geldi elimle ağla ağlaya yemek yedirdim benimle birlikte iyileşti hem beni hem kendini iyileştirdi ben inanıyorum Manu’da Mina’da iyi olacaklar❤️

Ekineroglu

Cevabınızı o kadar korka korka okudum ki... Böyle rahatçana yazmışım ama birden evet bakamıyorsun sahiplendir yazdığınızı düşündüm sanırım beynim dururdu. Korka korka okudum cevabınızı ama içimi rahatlattınız en çok da kendinizden örnek vermeniz. Bu aralar kendimi en kötü kedi annesi gibi hissediyorum da... Gecemi güzellerştirdiğiniz bana güç verdiğiniz için teşekkür ederim. Bakalım yarın ki veterinerimiz neler diyecek...

Katya06

Sevgili Betül Hanım, öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Manuk ne güzel bir isimdir :) Kedinizden bahsederken öyle güzel öyle içten anlatmışsınız ki kalbime dokundunuz.. Tatlı kedi Manukun başından geçenleri okurken düşündüm ki sadece biraz bağışıklığı düşmüş ve birkaç hastalık geçirmiş. Hangimizin kedisi geçirmiyor ki.. Ancak onlara son derece iyi baktığınızdan emin olun. Bu sitede bu gözler neler gördü! Kedisini ısrarla çiftleştirenler, camdan aşağı düşürenler, makina gibi yavru isteyenler, neler neler.. Oysaki bunlardan çok farklı bir insan var şuanda karşımızda. Kedim için kitaplarımı satıyorum diyor bu benim gözümde öyle güzel bir davranış ki okurken duygulandım.. Siz kedinize gayet iyi bakıyorsunuz ve aranızdaki sevgi bağı çok güçlü. Minik savaşçı Manuk ve Mila dilerim ki iyileşir, aranızdaki sevgi bağı kopmadan beraber yaşamaya devam edersiniz :) Lütfen sahiplendirmeyin.. Onları sizin kadar sevecek ve sizin gibi iyi bakacak kimse yoktur eminim ki..

Katya06

Bu arada isminiz Betül değilmiş sanırım. Bir soru sormaya girdim bir konuya bakıp duygulanıp geri çıktım. Aklım karışmış kusuruma bakmayın. :)

Ekineroglu

By kediler benim hayatım oldu, sürekli her şeyimde onları düşünüyorum. En son ne zaman kendim istediğim için bir gezmeye gittiğimi hatırlamıyorum ya da internetten kendim için aldığım bir şeyi. Para konusunda kedileri bırakmak için bahane uydurmuyorum yani bunları olumsuz olarak söylemiyorum onların hayatımda ki yerini "hayatımı" anlatıyorum. Yani neden sinemaya o kadar para vereceğime 10 litre kum almayayım ki? Nereye bağlayacağımı şaşırdım... Ama bu gece benim için çok zor bir gece duygusal olmadan bir karar vermek istiyorum. Kediler, kedilerim bana çok iyi geliyor onlarsız olamam. Ama belki de ben onlara gelmiyorum. Manuk benimle 8 aydır bunun 4 ayı hastadır. Düzgün bakamıyorumdur belki. Şu an ki durumu tedavi ettireceğim ama ondan sonrası için bir karar almak istiyorum. Çevrem olaya duygusal bakıyor olabilir burada en objektif siz olduğunuz için buraya yazıyorum. Kedilerimi tedavi ettirdikten sonra sahiplendirmeli miyim? Bunu ben istemem yapamam ama en sonunda alışırım ya. Belki de bu hastalıkların tep sebebi benimdir iyi bakamamdır belki daha iyi bakacak birileri olur. Ne yapacağımı bilmiyorum gece gece kafam iyice doldu ve uyuyamayacağım gibi geliyor. Lütfen bu duruma objektif bakın siz bu durumda olsanız ne yapardınız ( şu koca yazıda full saçmalamış olabilirim cidden kafam pek yerinde değil??) Onlar için en iyisi ne? Pes etmeli miyim? Biraz uzun ve boş bir yazı oldu sanırım okuduysanız teşekkür ederim... Ve dediklerinizi gerçekten ciddiye alacağım onlar için en iyisini yapmak zorundayim.

@iremincx ağzınıza sağlık tebrik ediyor ve vet konusunda sonuna kadar katılıyorum size, tek bir veterinere bağlı kalmayın. Ticari endişeler sebebiyle yanlış şeylere yönlendirebiliyorlar. Tamamen güveneceğiniz bir hekim bulana kadar veteriner değiştirmkten korkmayın. Ne kadar çok farklı fikir o kadar çabuk sonuca ulaştırır......

Htcozlp

Aynı durumaydım neredeyse bir ay öncesine kadar..Fakat ben sınırları zorladigim halde 1 aylık kediyi eve aldıramamıştım.Sahiplendirmek zorunda kalmıştım.Belki görmüşsünüzdür,4 kattan düşürüldü,kalçası çatladı vsvs..Kediyi zar zor bulup aldım.bu sefer bırakmaya niyetim yoktu.Tedaviye başladık.. Kemiğin kaynasmasi icin bekledik..Fakat masraflarini az cok tahmin ediyorsunuz.En iyisini yapmak için o kadar uğraştım ki.Maddi manevi yorulduğum an burada LadyAndCat ile konuştum, sahiplendirmeli miyim,başka bir yerde iyi olur mu diye ona danıştım.Sağolsun bana çok güzel tavsiyeler verdi :) ve ben de vazgeçtim.Belki daha iyi durumu olan biri daha güzel güzel bakar ,maddi olarak..Fakat benim gibi gözünden sakınır mı? Sanmıyorum. her şey düzeldi, kalcasindaki kemikler kaynaştı yürümesi düzeldi derken şimdi de hastalandı..Fakat ben şuan onu verseydim belki de verdiğim insanlar 3 4 gun veterinere gidip gelmek belki muayeneye bile götürmeyecekti? yani az çok durumlarımız aynı,ama bence bırakmayın.O sizin çocuğunuz ,hastalandığı için böyle şeyler düşündünüz ama siz elinizden geleni yapıyorsunuz bence.Onun için çabalamanız, sınırları zorlamanız çok güzel bir şey.Ve bence bunu herkes yapamaz..

Ekineroglu

Mutlu haberler ile geldiiim

Ekineroglu

Bu veteriner kesinlikle daha iyi ilgilendi, boğaz dan röntgen çekilmiş (yasak yüzünden annem götürdü) ve boğaz enfeksiyonuymuş aylardır boşuna ilaç boşuna para veriyormuşum şurubu ikisi içinde kullanacağım bir de ne olduğunu bilmediğim deri altı bir iğne yazmış

Anonymus915830

@Ekineroglu çok sevindim sebebinin bulunmasına. Her veteriner hekim farklı işte bazıları gerçekten umursamaz oluyor, bazıları kendi evcil hayvanıymış gibi ilgileniyor ki olması gereken de bu. Veteriner hekimlik benim gözümde kutsal mesleklerden biri hakkıyla yapanları gördükçe mutlu oluyorum. Manuk için de çok mutlu oldum inanıyorum bir an önce iyileşecek ❤️

Ekineroglu

Güzel bir sabaha uyanmak... Gerçekten bana güç olduğunuz için teşekkür ederim. Haklısınız atlatabiliriz.... Bugün veteriner günümüz haberdar edeceğim bakalım bugün neler olacak... Cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Ekineroglu

Hayal ediyorum da ikisini birden sahiplendirmem bir eve pek olası değil. Zaten pek sahiplenmek isteyen de çıkmaz ikisi de yavru değil bu aralar herkes yavru sahiplenmek istediği için... Mina yı ben sokaktan aldıktan sonra manuğu neredeyse annesi gibi görmeye başladı. Mesela manuk mina yı bir gece de kabul etti. Resimden de anlaşıldığı gibi birbirlerini çok seviyorum her şeyim Seni çok seviyorlar. Onları ayırmam onlar için en zor olandır belki de....