Kedimi Tasmaya Nasıl Alıştırabilirim?Tasma Kullanmalı Mıyım?

fatmatina

Merhabalar kedim henüz 3 aylık geçenlerde zilli boyun tasmalarından alıp takmak istedim hatta kolaylık olsun diye kolay açılır kapanır tasmalardan aldım ama tasmayı taktığım an deliye döndü zil ses çıkardıkça etrafta koşturmaya bocalamaya başladı bende kendine zarar verir diye hemen çıkardım bu işlemi bir kaç defa tekrarladım alışır mı diye ama her seferinde aynı tepkiyi verdi ve en sonunda pes ettim sizce bu tasmalardan takmalı mıyım yoksa vazgeçmeli miyim? ilk kez bakıyorum o yüzden tecrübesizim zilli tasma daha doğrusu herhangi bir tasma gerekli mi değil mi ondan bile emin değilim sizce ne yapmalıyım?