Bahçede Bağlı Şekilde Köpek Bakmak Doğru Mudur?

ByLanc

Merhaba dedemin bir bahçesi var oraya köpek almak istediğini söyledi bende bakmak için çok hevesliyim ancak korktuğum şey köpek bağlı olarak bahçede bunalıma girer mi ya da bağlı kalmak onun canını sıkar mı? onunla her gün en az bir saat yürüyüş yapıp bakımını üstlenmeye hazırım ancak günlük 2 saat görüşmemiz onun için yeterli olur mu emin olamıyorum ne dersiniz?

16 CEVAP

lwb

ben doğru bulmuyorum, hakettiklerini düşünmüyorum,geçenlerde bir yerde bedensel gelişim ve psikolojik sağlığı açısından da zararlı olduğunu okumuştum.
bahçede bakılcaksa ona özel bi alan yapılıp içinde serbest gezmesini öneririm.

LadyAndCat

Ne kedi ne de köpek bir odada , balkonda , çatıda , bahçede olmuyor. Günde 1-2 saat ilgilenirim ile olmuyor çünkü bu hayvanlar biz insanlar gibi SOSYAL ve EV-CİL.
EV-Cİ. Onlar da bir aile istiyor, sevmek , sevilmek. Kanepede tv izleyip pineklemek istiyor. Çocuklarla oynamak istiyor.
İnsan Anne - Babasıyla oyunlar oynamak ilgilenilmek istiyor.
Yani genel olarak söylüyorum bir bahçesi , çatısı , balkonu olanlara...
“Bende bahçe var, çatı var, balkon var.Salarım oraya orda yaşar.” Demek işe yaramıyor. Onlar bir aile istiyor, sevilmek , sahiplenmek , ilgi istiyor. Sonra o kediler kaçıyor veya ölüme atlıyorlar balkondan...
Köpeklerde de davranış bozuklukları oluyor. Ruh sağlıkları bozuluyor ve sahipleri baş edemiyor ve ya terk ediyor ya da sahiplendirmeye çalışıyor zavallı hayvanları !
O hayvanları yalnızlığa, ölüme, sefil bir hayata ve depresyona terk etmeye hiçbir İNSANIN hakkı yok !!!
Onların da bir canı var.
Onlar sizi seviyorlar ölümüne ve diz terkedince açlık grevi yapıp ölenler bile var üzüntüden...
Anlayın onu/onları terk etmek ne demek...

radagast

bunun tartışması olmaz.

Kendiniz, bu saatten sonraki hayatınızda yaklaşık 5 metre çapta biryerde durmaya çalışın. günde sadece 2 kere en fazla da 1 saat dışarı çıkıp gezebiliyorsunuz, kulağa nasıl geliyor?

Anonymus552223

Hayvanin bu sekilde mutlu olabilecegini dusunmek bile sacma. Gulsahka, yaşiyordur belki ama nasil yaşam, konuşamayan derdini anlatamayan hayvana boyle bir yaşami reva görmek insan olarak dusunebilen bir canliya yakışmiyor. Gunun belli bolumunde bagli olur yine anlarim.
Kaldi ki hergun 2 saat gidemeyebilirsiniz de.. her turlu hal oluyor hergun cikamayabilirsiniz. Ciksaniz da 2 saat ayiramayabilirsiniz o zamanlar ne olacak? Gunduz salik gece bagli falan olsun en azindan. Ve barinaktan kopek alin.

Zukoo

Evde bakamıyorsanız bahçenize güvenlikli bir çit oluşturun ve hayvan bağlı olmadan rahatça gezebilsin. Siz gerçekten günün 24 saatten oluştuğunyn farkında mısınız? 2 saat o hayvana yeter mi sizce? Bahçede bakılması güvenlikliyse sorun değil bence ama bağlı olması büyük bir sorun. En basitinden başka köpekler hayvana zarar vermek için bahçeye girdiğinde o hayvan kendini koruyamaz bile. Dediğim gibi en uygunu çit yapmak ve hayvanın özgürce bahçede dolaşmasını sağlamak. Onun dışında da günde en az 3 saat daha uzun yürüyüşler gerekiyor. Herkes hayvan sever bunda sorun yok ama idare edecek şekilde bakabilirim diyorsanız ve ısrarla sahiplenicem diyorsanız bu hayvan sevgisi değil bencillik oluyor.

Katya06

2 saat yeterli değil. Günlük en az 3 kere ben bol bol serbest bırakılmalı diye düşünüyorum. En az 1er saat.

Katya06

Ayrıca bir köpek ortalama 15 sene yaşar. Dolayısıyla 15 senelik ömüre günde 2 saat onu sahiplenmekten çok ceza gibi.

Cansumuezza

Dedenin köpeğine sordun mu acaba tüm ömrünü öyle mi geçirmek isterdi ! İnsanı deli edersiniz ya

Siyammm

Eziyet

Gokgokgok

Aslında biraz empati yaparakta karar verebilirdiniz. hayvanı bağlayarak bir bahçede tutmanızı doğru bulmuyorum, eğer alacaksanız hayvana iyi bakmanız lazım yani öyle bağlı tutarak hayvanın sağlıklı olacağınıda düşünmüyorum umarım güzel boşta gezebileceği bir alan yapıp alırsınız.

blue_hpood

doğru değil. sadece iki saat görmeniz de geceleri bahçede yalnız kalması da değil. gündüzleri onunla ilgilenmelisiniz, gerekli egzersizi yapmalısınız. bekçi köpeğiyse eğitimini doğru vermelisiniz, bunlar zor işler. doğru eğitebilmek şart.
aileden birisi olmalı, geceleri evde kalmalı.

GamzeUmucu

Lütfen ama lütfen sadece bu şartlar altında bir hayvan sahiplenebiliyorsan lütfen sahiplenmeyin..
Eğer,güvenli bir alan oluşturursanız ve günde en az 3 kere dışarıya çıkıp gün içinde yeterince ilgilenirim oyun oynarım diyorsanız o zaman sahiplenin lütfen... Biraz empati kurun 24 saatlik gün içinde sadece 2 saat gezip geri kalan günü bağlı geçirmek nasıl bir duygu?

Busemischa

Bence baglı kalabılır ama günlük 2saat ona vakıt ayırman gerek parka salarsın kendısı kosar oynar barınaktan sahıplenmek en iyisi

Gulsahka

bence uygun olur. valla benim dedemin köpeği de bağlı ve hatta hiç gezdirmiyor gayette güzel yaşıyor kaç senedir. ama şöyle bir sorun var cinsine bağlı. Onu araştırmak lazım.

Gulsahka

ay ne linç yapmışsınız djjdjdjdjd bağlı diye konuşmadığımızı nereden biliyorsunuz??? herhalde köpek evden uzakta bağlı değil kapının önünde arkadaşlar. gerçekten herkesin ortamı sizin gibi sanıyorsunuz. köpek gayette mutlu. yediğini önüne yemediğini arkasına koyuyoruz. köy olduğu için de her zaman yanındayız yanında duruyoruz. ayrıca çözüp de salıyoruz. herkes kendine baksın. oldu o zaman salalım da istediği yere gitsin sonra da insanlar şikayetçi olsun biz de onları mahkemeye verelim hayvan düşmanı diye kavga edelim düşman olalım kdjdjd duyar kasmayın boşuna çok istiyorsanız alın siz çözüp çitli bahçenizde bakın köpeğe öyle sevaba girin ya da eve alın hem günaha girin hem de sevaba.