Bonacibo/Mystic

felix_cat

Anket

BonaCibo
(12 oy)
MyStic
(30 oy)
Toplam (42 oy)

Sokak kedilerine bu 2 mamadan 1ini alacağım.2 side kg başı aynı fiyata geliyor.(bonacibo-mito beraber alınca kilosu aynı oluyor).Bonacibdaki eti yazayım

Ürünlerimizin üretiminde kullanılan hayvansal kaynaklı proteinler tavuk eti, kuzu eti ve balık eti kullanılarak elde edilmiş un ve püre olarak kullanılmaktadır. Hem hijyenik koşulların nedeni ile hem de mama üretim teknolojisi gereği ürün üretiminde taze et kullanımı yapılamamaktadır .Ülkemizde istenilen kalite ve standartta hayvansal kaynaklı hammadde bulunamaması sebebi ile hayvansal kaynaklı hammaddelerimiz Avrupa ülkelerinden temin edilmektedir. Balık unu ve balık yağı Karadeniz bölgemizde çıkan hamsilerden elde edilmektedir. Hammaddeler tüy, gıda, ayak ve kafa bölümleri ayrıldıktan sonra biz insanların tüketebildiği bölümler kullanılarak üretilmekte ve besinsel değerlerini kaybetmeden hijyenik şartlar sağlanması için ısıl işlemle üretilmektedir .

Bu durumda hangisini tercih etmeliyim?İkisindede et var sonuçta.

Ayrıca belirteyim sokakta hafif kilolu nir kedi var ona kısır mama mı alayım adult mu

eğer mystic alırsam ya sadece kısır yada sadece adult alacağım

23 CEVAP

Anonymus552223

Tata bunlarin hepsini yaziyon mu her seferinde yoksa kopyala yapistir mi

TATA4242

Üşenmeden yazıyorum :):)Sinirlenince sinirimi böyle atıyorum.

TATA4242

@bmcat
Çok ilginç ,kalite fiyat ile anlaşılmaz,öyle olsaydı,marka ürünlerin hepsini iyi kabul etmemiz gerekir.Mesela R.C Proplan Hill's Whiskas ve benzeri markalar özellikle True İnstinct markasını kaliteli kabul etmemiz gerekirdi.Hem marka ürün,(kimisine göre marka olması tek başına yeterli),hemde fiyatı almış başını gitmiş.Diğer bir bakış açısı ise,fiyatı bu kadar pahalı değil,bizim ülkedeki dolar,euro(döviz farkı)birde alım gücüne göre,bu ürünler pahalıdır.Kısaca fiyatlarının pahalı olması iyi olduğu anlamına gelmez.
Segment meselesi
olarak ;
Pakette gördüğünüz “premium” kelimesi sadece pahalı anlamına geliyor olabilir. Mama satın alırken dikkatli olun! FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), etiketinde “premium” veya “ultra premium” gibi havalı terimler kullanıldığında o mamanın, normal bir kedi mamasından daha iyi veya daha sağlıklı maddelerden üretilmesini şart koşan bir yasa olmadığını söylüyor. Bilinçsiz bir müşteriyseniz “premium” etiketli kötü bir mama alma ihtimaliniz yüksek.
Yani kısaca bu şekilde anlaşılamaz.Düşünün x marka (bilen bilir)Çinde ayakkabı ürettiriyor veya x marka dünyaca ünlü telefonu gine orada ürettiriyor.Ürün ucuz işcilik ve maliyetlerin azalması ile daha kârlı bir hale geliyor.Kendi ülkelerinde çok ucuz olan,yabancı diğer ülkelerde,alım gücüne göre ve para birimine göre gine çok uygun olarak satılan,bizim ülkede ise Ötv Kdv vb ek ücretler haricinde,döviz kuru,alım gücü gibi farklar düşünüldüğünde fiyatına birde bunlar eklenirse,yani ortaya çıkan bu ürün kaliteli bir ürün mü oluyor ve tüketicinin bu durumu,x ürünü nasıl sadece fiyatı sebebiyle kaliteli hale getiriyor.Apple markada Çinde üretiliyor,Xiaomi marka telefonlarda orada üretiliyor ve xiaomi markanın benzer özelliklerini söylemeye gerek yok.Neyse kısaca sadece marka veya fiyat ile karar vermeyin.İthal ürünlerin fiyatını euro ve dolar ne kadar vergiler nedir vb nedir.Ben bu ürünü niye alıyorum diye düşünün,sonra alın.Bmw arabalar bile, bizde bu kadar pahalı,orada öyle böyle değil.Birde şunu unutmayın,İthal ürünleri şu şekilde düşünmeyin.Bu adam Acana Grasslands modelini 60 dolara satıyor buda yaklaşık 410 tl demek.Ancak Kendisi diğer satıcıya ne kadara veriyor ne kadar kâr yapıyor bunu bilmek lazım.Yani 60 dolarlık ürünü 10 dolarada üretiyor olabilir.Diğer satıcılara 20 dolara veriyor olabilir.Biz ise İnternetden bakıyoruz ovvv 60 dolar,tamam bu ürün içinde et var diyoruz.Arkadaşım o satıcı üreticiden 60 dolara mı aldı,aracısı ıvır zıvırı yok mu bunun,neyse orayı geçeyim.Bazıları İthal ürünler bize yakından geliyor,aracı ücreti o kadar değil diyor.Aracıyı kamyon şöfürü zannetmeyin,markete ulaşıncaya kadar her aşama bir araçtır.Adam kalkıp kgsi 5 liraya alıp 5 tlye satmıyor.50 krye alıyor markete gelince x ürün kgsi 5 tl oluyor.Yani üreticide 25 krye üretiyor 50 krye veriyor.Yani herkes en az %100 kazanıyor. Zaten %100 kazanmasa bu işi babasının hayrına mı yapıcak,bu şekilde düşünün.Bu durum yerli ürünlerde bile böyledir,değilki ithal ürünler...

TATA4242

Tavuk unu
Kuzu unu
Balık unu
Her ülkede benzer şekilde üretilir ve kullanılır.Zaten bu sebeple,ortak işlem olarak Rendering sistemleri geçer.Zaten söylemek istediğim budur,Acana veya Brit Care (un)meal ibaresi görüp,Acana daha iyidir demek çok saçmadır.Yani nereden biliyoruz iyi olduğunu,fabrikadaki üretimi kendimiz mi yapıyoruz.Orasını geçtim et kaynaklarından un yapımı bellidir,kullanılan bellidir.Adam kalkıpda tavuk unu içerisine tüy atmaz,atarsa tüm ürünü bozmuş olur,niye böyle birşey yapsın.Yani kısaca makalelerdede kabul edilen Dünyada kabul görmüş Rendering sistemlerden bu ürünler geçiyor.İyi peki diyelimki yerli ürünler çok kötü,denetim filan yapılmıyor.O zaman neden Abd başda olmak üzere İnsan sağlığına zararlı bunca maddenin özellikle Fast Food ürünlerinin merkezi halindeler.Kanada denetimi çok iyi derler ama neden Abd ve Kanada Gdolu ürünlerin üretim merkezlerindendir.Peki madem Türkiye'de bunca denetimsizlik var orada hiç yok,Türkiye'de gdolu üretim yapılmaz iken gdolu ürünler izne tabii ediliyor.Madem Türkiye çok kötü,Belçika gibi yerlerde sırf fazla süt (günde yanlış değilsem 70 litre)versin diye özel ırklar çıkarılıyor ve Gdolu beslenip,yaşam ömürleri birkaç yıl ile sınırlı kalıyor ve bu kadarda yaşayamayan,Belçika Mavisi gibi ırklar 3 bacaklı kalıp,onca kendi ağırlığı taşıyamadığı,ötenazi yapılıyor.Acana veya Orijenin veya x markanın pahalı olmasının sebeplerinden biri markadır veya sizin deyiminiz ile piyasada daha pahalı olmasının sebebi budur.En önemli sebep bu olmakla beraber,tavuk unu içeren x ürün ile Acana tavuk unu aynıdır,ancak diğer içerikleri farklıdır,zaten bu sebepler ile diğerlerinden farklı etikete sahiptir.Doğal yazısı Organik yazısı mesela Ethoxyquin içermiyor yazısı (çok önemlidir)doğal olarak korunduğunu söylemesi vb.küçük gibi görünen ama büyük olan ayrıntılardır.Bir diğer örnek ise,AAFCO ve FEDİAF üyesi olup olmadığı ve üretiminin buna uygun olup olmadığıdır.Mesela Abd menşeili olupda aafco üyesi olmayan bir ürün daha az tercih edilirken,AAFCO'nun üyesi olan daha çok tercih edilir.Diğer bir önemli nokta Abd dışındaki ülkelerde Fediaf üyesi ve buna uygun üretim fiyatı arttırır.Protein oranı,yağ oranı gibi analiz değerleri fiyatı arttırır,mesela Acana ve Orijende verdiği değerleri yazan başka bir marka görmedim.Örnek verirsem,içindeki aminoasitleri bile yazıyorlar.Yani bunlar analiz edilen değerler ve büyük bir maliyet demek ve diğer söylediğim veya söylemediğim onlarca ayrıntı fiyatlarını bu noktaya getirir.Yani buradan tavuk unu yazıyor bu tavuğun löp eti aa kuzu unu yazıyor bu löp etinden yapılan un veya diğerlerine göre çok kaliteli un dememek lazım.Yani kısaca bu fiyat farkı buradan kaynaklanmıyor.Açıkcası bir üründe AAFCO VEYA FEDİAF üyesi yada üretimi olduğuna bile bakmıyorum ve güvenmiyorum.FDA dediğimiz kurumun onay verdiği koruyucuları kimyasalları ve İnsanlar için onay verdiklerini incelerseniz anlarsınız.Zaten şuanki durumları bile gözler önünde.

fredda

bence mystic al ama içeriğinde nohut olduğundan gaz yaptığını söyleyenler vardı, bonacibo içerik olarak yeterli değilmiş.

felix_cat

bonacibonun yeterli olmama sebebi et olmadığını sanılması ama et var halbuki

bbeyzvv

et değil ET UNU var ikisi ayrı şeyler mystic de et var mystic adult alın

bbeyzvv

hayır et unu farklı bi olay
bakteri de oluşmaz

felix_cat

normalde içerik olarak mystic daha iyi ama kasım ayından beri ********* kullandığım için pek emin olamadım.o zaman mystic kısır ya da adult sade alırım.teşekkürler

bmcat

ikisini de deneyebilirsiniz pek fark etmez et veya içerik konusuna çok takılmaya gerek yok bence. Biri çok iyi diğeri çok kötü birinde et var diğerinde yok değil çünkü. Ekonomik mamalar en nihayetinde içerikleri de ona göre ama çok ucuz mamalara kıyasla daha iyi. Sokak kedilerine BonaCibo kullanıyorum ben de, Mystic de olabilir.

Et unu AAFCO tanımına göre kan, kıl, toynak, boynuz, mide ve bağırsak dışında memeli dokularından; tüyler, kafalar, ayaklar hariç kümes hayvanlarının parçalarından veya bütün karkaslarından veya bunların bir kombinasyonundan türetilen üründür.

Kurutulup öğütülmüş kemikli et ve/veya et ürünleri kısaca. Her mama da bir şekilde var içerikte kurutulmuş tavuk yazdığında da bu anlama gelebilir. Kurutulmuş et ile et unu temel olarak aynı şeydir iyi de olabilir ama elbette ucuz mamalarda daha düşük kaliteli kısımlardan elde edilebilir. kalitesine göre değişiyor yani.Önemli olan kaliteli içerikler kullanılması sadece et ile ve içerikte yazılanlarla da bitmiyor. Firmalar da ürünlerini çoğunlukla içeriğine göre bir segmente konumlandırıyor zaten tek kriter olmasa da fiyattan da anlayabiliriz biraz.

Anonymus552223

Bakteri olusmaz hicbir sekilde, o riski ortadan kaldiriyorlar uretimde. Tombik kediye de normal mama verin sokakta obez olmaz zaten

minky

Bu arada belirteyim içerik olarak mystic her ne kadar çok daha ileride olsa da analiz değerleri bonacibo gibi değil.Hemen yazayım;

BonaCibo Adult Chicken Analitik Bileşenler
Protein % 36,00
Yağ İçeriği % 16,00
Ham Kül % 8,00
Ham Selüloz % 2,50
Omega 6 % 3,70
Omega 3 % 0,75
Beslenmeye Bağlı İlaveler
Vitamin A 25000,00 IU/Kg
Vitamin D3 1500,00 IU/Kg
Vitamin E 150,00 mg/Kg
Vitamin C 25,00 mg/Kg
Taurine 2200,00 mg/Kg
Niyasin 50,00 mg/Kg
Bakır (Sülfat olarak) 18,00 mg/Kg
Çinko (Sülfat olarak) 95,00 mg/Kg
Çinko (Şelat olarak) 20,00 mg/Kg
Manganez (Sülfat olarak) 30,00 mg/Kg
Selenyum (Selenit olarak) 0,30 mg/Kg

MyStic Tavuklu

Besin Değerleri
Protein %32
Yağ %16
Ham Kül %5
Ham Selüloz %4
Nem %8
Omega 6 3.70
Omega 3 0.75
Selenyum 0.24 mg/kg
Organik Selenyum 0.24 mg/g
Magnezyum 0.065
Çinko 120 mg/kg
Fosfor 1
Sodyum 0.3
Potasyum 0.85
Vit A 25.000 IU/kg
Vit D 1500 IU/kg
Vit E 150 mg/kg
Vit C 25 mg/kg
Taurin 1800 mg/kg

Yani görüldüğü gibi bonacibo bu konuda daha profesyonel.MyStic'in de içeriği çok iyi.2 mamanın ortası yok :(

fredda

o zaman bonacibo al madem, zaten sokak kedilerinin bayıldığını söylemişlerdi.

felix_cat

iyide mystice eti eklerken un haline gelmiyor mu zaten

felix_cat

Türkiye’de bir ilk olan ‘’FMIS’’ taze etin mama içerisine enjekte edilmesiyle geliştirilmiş birsistemidir. Bu sistemde etler; soğuk zincir bozulmayacak şekilde fabrikaya gelir, taze et hiçbir katkı maddesi olmadan moleküllerine parçalanarak kendi formatında homojen sıvı bir kıvamına getirilir. Mama extruderde hamur kıvamındayken, taze et extuder içine püskürtülür. Bu sayede taze et mamanın içine ve dışına homojen bir şekilde dağılır.

Bu sistem sayesinde taze etin sindirilebilirlik oranı %99’a çıkar. Taze etin verdiği lezzet, mama taneciklerinin içine ve dışına homojen olarak dağılır. Evcil dostlarımızın ilgisini çeken taze et kokusu mama taneciğinin içini ve dışını sarar.

FMIS (Taze et enjeksiyon sistemi) evcil hayvanların beslenmesinde verimlilik kriteri olan sindirilebilirliği en üst noktaya taşıdığı ve mamanın lezzetini belirgin bir şekilde arttırdığı için ortaya çıkan ürünü rakipsiz yapmaktadır.

Bu şekiilde bakteri falan oluşmaz ddeğil mi?