Konumuz Royal Canin

Kedimiriltisi

Kısır bir kedim var. Bebekliğinden kısırlaştırana kadar royal canin kitten tüketti. Aşırı kilo problemi yahut başka bir sağlık sorunu, ağız diş problemimiz olmadı. Ben veterinere hiç danışmadan onun bunun lafıyla kendi bilinçsizliğimle kızımın mamasını değiştirdim. Brit care isimli mamayı verdim ardından matisse onun da ardından nd vermeyi denedim ama yemedi vs. Tabi bu değişimler pat diye olmadı. Zamanla kademe kademe. Çocuğum hem fütursuzca kilo aldı hem de kakası aşırı derecede kokmakla beraber ishal oldu, günde 5-6 kere cıvık kaka yaptı yani. Beraberinde de sürekli mama başında. Bu demekmiş ki kedi mamadan hiçbir verim alamıyor girdiği gibi çıkıyor. Veterinerime çok güveniyorum ve asla maddi bir amaç gütmediğini biliyorum bu konuda gonlum rahat. Ki adam bu isin okulunu okumus her seyden once. Bana dedigi su, royal canin, hills, nd gibi mamalar uluslararasi denetlenen firmalar, yanlis yapma sanslari yok dedi. Dunyanin her yerinde insanlar kedilerini bu mamalarla besliyor dedi. Brit, mystic vs bunlrla kiyaslanamaz bile dedi. Kisir kedilerde mama secimi cok Onemli dedi. Kisir kedilerin %80inde bobrek tasi problemleriyle karsilasiyoruz hemen hemen hepsi de mama kaynakli dedi. Royal canin neutered young female(genc kisir disi/erkek kedilere ayrilmis) mamasini onerdi. Sadece veterinerlerde satiliyor. Bana dedi ki al bir dene, cok cok uygun fiyata verdi bir bucuk kilosunu. Ayrica royal canin kullananlarda bobrek tasi problemime neredeyse hic rastlamiyoruz dedi. Neyse, cocugumun 2 haftada kakasi normale dondu. Surekli mama basinda degil. Diyecegim o ki hicbirimiz uzman degiliz ve mama degisimi asla Veterinere danismadan yapmayalim(gercekten guvendigimiz bir veterinere) ve denetlenmeyen mamaları almayalım.

118 CEVAP

TATA4242

O arkadaşa tek bir soru soracağım Proplan filanda demiştir muhtemelen veya Hills dediği için oradan yola çıkayım,Hills,Purina ve R.C gibi markaların karbonhidrat miktarının fazlalığı ve içindeki tahıl oranı sizce fazla değil mi diye sor?
Eğer yok fazla değil derse koşarak uzaklaş.Bir kedi mamasında kedilerin %5 ila %10 arası karbonhidrat miktarı düşünülürse en fazla iki katı nişasta sindirimi olan bir kedinin mamasındaki karbonhidrat miktarının %20 yi geçmemesi gerekir.Hills dediği markada bu oranların hepsi geçmiş,diğer markalarda aynı şekilde geçmiş.Peki o yerden yere vurduğu Brit Care ve Mystic o dediklerinden çok daha iyi markalar.Sebebine gelirsek,kullandığı proteinin büyük bir bölümü hayvansal kaynaklı ama diğer muhteşem üçlü olan R.c Purina Hill'sde bu oranın büyük bir bölümü hayvansal kaynaklı olmayan ürünlerden sağlanıyor.Şimdi ne farkı var diyeceksiniz.Fark şudur etin protein kalitesi ise yani yapısındaki temeli oluşturan tüm aminoasitler bulunurken,bitkilerde bu şekilde değildir,kinoa tohumları ve chia,karabuğday gibi bazı ürünler,bezelye ve mercimek gibi bazı hariç bu aminoasitlerin tamamını içermez.Yani etçil olan bir kediniz var ise mısır pirinç buğday deposu ürünlerden yararlanır zannetmeyin.Zaten enzimi yok,köpekler gibi 6 kata kadar tolerans göstermiyor,gerçi köpeklerdede karbonhidratın %35 i geçmemesi lazım.Unutmadan buğday ile karabuğdayı karıştırmayın ve kedilerin bolca karbonhidrat içeren gıdaları sindirmeden,dışkılayarak çıkaracağını unutmayın ve tıkama gibi olaylar bu karbonhidratlar sebebiyle olmakdadır.Ek olarak kedilerin karbonhidratların babası kısır kedi mamasına ihtiyacı yoktur.Taşlaşma(kristalleşme)o değerler sebebiyle olması,su içmeye bağlı nedenlerden daha düşüktür.Bunun yanında karbonhidrat miktarı fazlalığı bu sorunların en önemli faktörüdür.Su içme oranı ise bir kedinin günlük 200-250 ml olmalıdır.Benim kedim içiyor haftada üç kez yaş mama yiyor demeyin,o yediği mamaya göre su içiyor demeyin.Son olarak Purina gibi uluslararasıarası firmanın ürününde, chicken by-product meal veya poultry by-product meal ibaresine bakın ve denetlenip denetlenmediğine kendiniz karar verin.Yani size kısaca eğer Farmina R.C Acana vs.gibi markalar denetlenseydi,inanın kimse meal diye bir yazı yazamazdı.Eğer denetlenseydi,kedi mamalarında koruyucu olamazdı.Eğer denetlenseydi içinde bu kadar karbonhidrat barındıramazdı.Hani derler ya,Türkiye çok güvensiz ama İthal ürünler güvenilir.Sadece FDA kurumunun yaptığı icraatlara ve yasakladığı veya izin verdiklerine baksınlar.Son olarak ise,ABD başda olmak üzere Avrupa ülkelerinin Gdo üretim merkezi olduğunu bilerek konuşsunlar,insanları zehirleyen,hayvana acır mı?
Türkiyede ise Gdo üretimi yapılmamakta,ancak dışarıdan bu ürünler izin ile giriş yapabiliyor.Her ne kadar ginede iyi olmasada o çok güvendiğimiz Avrupadan ginede biraz daha iyi.Avrupa daha çok yakın tarihde Afrikalıları Hayvanat bahçesinde sergileyen,günümüzde ise George Floyd gibi insanları acımasızca öldüren,Afrikada test yapılsın diyen,denek gibi...
O yüzden sözü fazla uzattım ama insana değer vermeyenin,hayvana değer vereceğini düşünmüyorum.

lwb

yurtdışında biyolojik beslenme o kadar revaçta ki, insanlar raw yapamasa bile orjien gibi mamaları kullanmaya çalışıyorlar.

biz de hala deneylere ve dövüşlere sponsorluk yapan RC mi Hills mi iyi diye tartışalım. araştırmaktan, kaynak kurcalamaktan çok aciziz. acaba? demekten de, ünide beslenmeyle ilgili çok bir bilgi almayan, sponsorluk dahilinde konuşan hekimlerin ağzının içine bakıyorsunuz. hiçbirşeye şüpheyle yaklaşmıyorsunuz.

araştırın, araştırın.

nilayy24

Kesinlikle katılıyorum. Buraya kedimin mamadan apayrı bambaşka bir sorununu yazıyorum bişey öğrenmek için yazıyorum, hemen "mamanızı değiştirin proplan iyi bir mama değil instinct nd fitmin alın" diyorlar. Benim kedime proplan çok iyi geldi her kediye iyi gelen marka farklı ve biraz deneme yanılma yoluyla herkes doğru mamayı bulabilir.insanların maddi durumunu ve kedinin ihtiyacı olanları bilmeden burda kalıplaşmış marka önerilmesine gerçekten karşıyım

lwb

bu mamaların bu kadar popüler olması bir sponsorluk iki eski olması, içerik falan değil.

kısaca money talks

lwb

karnivor bir canlıya et fazla mı gelmiş?
devam edin kedinize un,tahıl yedirip katliamlara da bir katkı benden olsun demeye.

mama forumlarının yorumlarını okumak bile istemiyorum artık.

Carathras

Tata bence boşuna yoruyorsun kendini bırak devam etsinler Royal Canin'e ve Proplan'a hatta da bunları öven kullanın diyen veterinerlere gitmeye ...
Biz okuyup araştırmaktan çok aciziz ne diyeyim :/

İçinde sadece un tahıl olan kedinin hicbir faydasini goremedigi birşeyle aylarca kedinizi beslerseniz kaliteli mamaya gecince sorun yasarsiniz tabi. Aylqrca devam ettirmeniz gerekebilir geçiş kismini. Hayir ND matisse kotu geldi o zaman bir alt bir mamayi al ne bileyim mystic al. Enjoy alsam bonacibo alsam RC kadardir icerigi.

sekerfare21

Kendinizi iyi hissetmek icin RC falan ovmeyin bos yere. Parasini hak eden bir mama degil. İcerik olarak zayif. Bunlar hayir ben boyle susunmuyorum diyebileceginiz seyler de degil. Niye inat ediyorsunuz anlamiyorum.
RC ile beslemeniz kediniz de buyuk bir sorun yaratir mi? Hayir, yaratmaz. Kedinin yasam kalitesi duser. Her gun McDonald’s ile beslendiginizi dusunun ayni sey. McDonald’s oven de bir suru kisi bulunabilir. Kagit ustunde fena da gorunmuyor olabilir, lezzeti de kotu degil istahla yenebiliyor hatta yedikce daha da cok yemek istiyorsunuz. RC kediniz icin tam olrak bu.
Son olarak da kedinizi oyuncaga cevirmeyin artik. Bu kadar mama 5 yil icinde bile denenmez.

LadyAndCat

Pardon ama bir kedi avlansa BİLE öldürdüğü hayvanı yese bile %90 ete ulaşması pek mümkün DEĞİL.
Daha çok deri, kalp gibi iç organları tüketmiş olur çünkü avda etten çok miktarda bunlar bulunur...
Kaldı ki ev kedisi bunlar.
Hep söylüyorum evde Aslan beslemiyoruz. Bu kadar protein yüklemesi neden???
AltininAnnesi gibi olmayın sonra??
Ağır ve fazla gelen proteinler sonucu hasta oldu Altın ve artık yaş mama BİLE yiyemiyor.

Carathras

Farmina'nın da medikal maması var ? Yani medikal mama üreten iyi mi oluyor orası tartışılır bu kıyaslama doğru değil.
Eğer sadece marka adı ve tarihine göre yorum yapacaksak bu asla objektif olmayacak.
Kıyaslama anca istatiksel yapılır oda içerikle oranla rakamla yapılır ...

Tata, Goody ile alakalı yorumları yerli mama ve bilinmeyenleri yönünde yaptı, sokak kedilerine mama konuştuğumuz yorumların bu konu ile ilgili yok bence kıyaslama unsuru olamaz.
Ben bu konuda Tata ile aynı fikirdeyim.

Kötü içeriğe sahip ve ithal olduğu için pahalı olan ama tercih edilen bir marka iyiyken sırf yabancı marka olduğu için denetlendiğini düşünebiliyorken, yerli firmaları kötülemek biraz gaddarca.

Benzer konular sanayinin her alanında mevcut, bir mühendis olarak söylüyorum, yıllarımı otomotiv sektörüne veren biri olarak asla kendimizi o gözünüzde büyüttüğünüz yabancılardan aşağıda görmüyorum hat da çok daha iyiyiz.

Carathras

Artık şunu öğrenelim ithal olunca iyi olmuyor, yerli olunca da kötü olmak zorunda değil.

bademthecatt

Selam royal canin övücüleri nasılsınız iyisiniz inşallah ckwlwmöfm şaka bir yana öncelikle yazılan herşeyi tek tek okudum konuyu başka yönlere saptıranlar olmuş ben konuyla alakalı yorumda bulunucam kişisel tartışmalar bizi ilgilendirmez neticede neyse şimdi bu rc varya lanet rc :D ben ilk kedimi sokaktan aldığım zaman herkes bunu çok iyi diyordu kullandık (bilinçsizken artık kullanmıyorum)ve sonra asla bırsktıramadım baya bir devam ettik kısırlaşınca allahtan zorda olsa bıraktırdım ve bizde aşırı yağlanma yaptı TEST YAPTIRDIM ONA DAYANARAK SÖYLÜYORUM alt değerimizde sınırda bir dönem ilaç kullanmak zorunda kaldık tabi bu benim deneyimim sizde sorun olmayabilir ama bu mamanın iyi olduğu anlamına gelmiyor kedi mi besliyoruz koyun Mu belli değil içinde et yok saçma sapan tahıllar ayrıca birkaç hafta önce brit care övüp sonra rcyi şaha kaldırıp diğer mamaları kötülemenizde hiç iyi bir davranış değil bende brit care geçiş yaptım ishal durumumuz yok sizin kedinizle ilgili bir durum olsa gerek ve çok kısa bir sürede o kadar çok mama değiştirilmez tabi yine diyorum kediden kediye değişir ama sizin kedinize yaramamış seçim sizin bu benim deneyimimdi hayatımda rc kullandığım kadar hiç pişman olmadım arada uyurken bile ciddi anlamda keşle kullanmasaydım diyorum ama bilinçsizdim artık kendimce daha sağlıklı mamalarla beslemeye çalışıyorum artık mama alırken içeriğinde mısır, mısır gluteni, pancar küspesi gibi kedilerin ihtiyacı olmayan saçma içerikli mamaları almıyorum ve bu mamalar bazı kedilerde egzama ve hassasiyet yapabiliyor

bbeyzvv

yahu şunu bi anlayın biz içeriğe bakıp konuşuyoruz burda RCDE GERÇEK ET YOK biz napalım sanki kafamıza göre konuşuyoruz bizim için en önemli şeylerden biri protein oranı kaç kaynağı ne rc fiyatında çok daha iyi mamalar varken onu kullanmayın diyoruz ama tabiki burda kedinize iyi geleni bulmanız önemli HER MAMA HER KEDİYE İYİ GELMEZ en kaliteli mamanın bile hasta ettiği kedi var RC KÖTÜ DEMEM AMA İYİ DE DEMEM KEDİNE İYİ GELİYORSA TABİKİ ONU KULLANICAKSIN AMA İÇERİĞİNDE GERÇEK ET YOKSA BUNU SİZİN KARŞILAMANIZ GEREK

TATA4242

@Carathras
Doğru söylüyorsun,bende yoruldum.Bilmemek değil,öğrenmemek ayıp.

TATA4242

@Kedimiriltisi
Şunuda eklemek istiyorum;
Bir kedinin yeni diyete alışması aylar sürer.Sürekli mama değiştirilmez.Matisse dediğiniz mamanın yavru kedi mamasında bile %35 karbonhidrat var,yani Nd aldıysanız bu oran en kötü ihtimalle %10 fark edicek bu şekilde düşünün.İçerik sindirim vs.olayına hiç girmiyorum.