Rc Kitten Tavuklu Kedi Maması Aşırı Tüy Dökümü Sorunu?

Merhabalar,
Kedim için 7 aydır RC Kitten mama ve Gimcat multivitamin kullanıyorum. Tüylerini Furminator tarak ve eldiven
tüy toplayıcı ile neredeyse her gün alıyorum. Ama son 1 aydır aşırı tüy dökmeye başladı, her gün taramak zorunda kalıyorum ve her gün bir önceki gün kadar tüy çıkıyor. Mama ile alakalı olma ihtimali nedir? Yada 9 aylık olduğu ve halen hızla büyüdüğü için dökülüyor da olabilir mi? Hormonsal olma ihtimali var mı?
Benim asıl merak ettiğim daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu?

20 CEVAP

Evet RC cidden kalitesiz icerigi de kotu. N&D kaliteli bir mama cogu kisi kullaniyor 1.5 kg alip deneyin begenirse devam edersiniz. Eger sizin icin maddi acidan sorun yoksa orijen ve acana marka mamalar Nd den daha kaliteli.

@Oske22
Fazla taramak dediğiniz gibi cildi tahriş edebiliyor. O yüzden iki günde bir değiştirerek tarıyorum. Ve Furminator dışında normal bir kedi tarağı daha almayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi her gün Furminator ile taramak uzun vadede kesinlikle zarar verir.

bademthecatt

Mamanızda kötü içerisinde ete dair birşey yok tahıl dolu aynı fiyata güzel mamalar alınabilir rc kullanıp sağlık sorunu yaşayan kedim var ona dayanarak yazdım bunu ama zaten içeriği fiyatını haketmiyor bende kullandığım dönemde aşırı tüy döktürüyordu mevsim geçişi felanda değildi

BalliBadem

Yazın çok tüy dökerler ve tavuk ta daha çok tüy döktürtür bu yüden yazın tavuklu yerine balık veya kuzulu öneririm

bademthecatt

Her mama için geçerli iyi gelip gelmeme durumu deneyip öğrenebilirsiniz.

Oske22

Mama hakkında yorum yapmak istemiyorum ama kedinize yaramamış olabilir. Mevsim değişikliğinden olabilir. Küçüklük tüylerini döküyor olabilir. Furminator ile her gün taramanın sağlıksız olduğunu düşünüyorum bu arada. Normal kedi taragiyla günlük tarayabilirsiniz ama. Balikli mamalar tüy dökümüne daha iyi geliyor. Tavuklu olanlar biraz arttırıyor ama yavru kedi mamaları hep tavuklu o yüzden. Balıklı yaş mama verebilirsiniz.

bademthecatt

N&D güzel kedinize iyi gelirse kullanabilirsiniz :) ama tabi rc bağımlılık yaptıysa geçiş zor olur N&D yemek istemeyebilir siz ısrarcı olun rcyi bıraktırın en sağlıklısını yapmış olursunuz. Rc kullananların çoğu aşırı yağlanmadan şikayetçi ve Bizimde aşırı yağlanma oldu göbeğinde birde karaciğer değerlerimiz yüksekti alt özellikle sınırda hekim Mamayı bırakamazsa karaciğer yağlanması bile olabilir demişti zar zor bıraktırdık umarım sizin N&Dye geçişiniz kolay olur

Oske22

Nd çok öneriliyor ama bazi kedilere zarar da verebiliyor. Özelikle kisir kediler hakkında yapılan yorumları okursaniz internetten cok iyi olur. Ona göre karar verirsiniz. Cok iyi gelen kediler de var gelmeyenler de bunu deneyerek öğrenebilirsiniz anca.

Ares87

Benim kedilerim hep royal kitten canin yediler tüy dökümü çok az oluyor bende bilmediğimden alıyordum n&d yaş ve kuru mama aldım yaş mamaya bayıldılar kuru mamaya henüz geçiş yapmadım mama rc biraz azalsın öyle geçiş yapıcam umarım rahat alışırlar

Cansumuezza

Arkadaşlar şu tavuğa olan ön yargınizi bırakın bi. Daha fazla tüy döktürdügu falan yok kediler icin alerji durumu yoksa tavuk en güzel besin kaynaklarından biridir.

Cansumuezza

Yavruluk tüylerini atıyor ve mevsim geçişi sebep bu

Ya aslında bende bu mamayı aldığımda içim hiç rahat değildi. Herkes RC alıcaksın en iyisi o diyerek gazlayarak aldırdı bu mamayı. Bende bütün mama markalarını araştırmaya başladım. Şuan en mantıklısı içerik olarak N&D görünüyor elimdeki mamalar bitince N&D yetişkin kuru kedi mamasına geçmeyi düşünüyorum. Siz N&D'yi tavsiye ediyor musunuz? Mamanın içeriğinde yazanlara göre N&D gayet makul görünüyor.

@bademthecatt, @dumaniskonunsahibi
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bakalım bu sefer hem içeriği güzel bir mama hemde tahılsız bir mama denemiş olacağız.

@BalliBadem
Tavuklu mama tüy dökümünü arttırabiliyor diyenlerin sayısı da aşırı fazla. Bende tavuklu dışında birşey denemek istiyordum. Aylardır tavuklu mama yiyor zaten. Biraz değişiklik olur. Tavsiye için teşekkürler.

@Oske22
N&D'yi denedikten 5,6 ay sonra yeniden iki mamayı hiç değilse kendi kedim açısından değerlendiricem. Kısır kediler ve N&D hakkında da mutlaka yorumlara bakıcam. Tavsiye için sağol.