Yeni Bir N&D Vakası

tekir_boncuk

Herkese merhaba arkadaşlar bugün instagramda denk geldiğim bir kedide daha n&d kullanırken sağlık sorunu oluşmuş bunları bir iki kedi yaşadığında önemsememiştim ona iyi gelmemiş olabilir diye ama artmaya başlayınca şüphelendim. Yüksek proteinden alerji olmuş olabilir mi? Kedinin tüylerinde o kadar çok ama o kadar çok kepek oluşmuş ki abartmıyorum avuç avuç. Bu markaya artık güvenmemeye başladım. Sizce sorun nedir? Uzun süredir kullanıp sorun yaşamayan var mı? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

42 CEVAP

kayrae

sağlıklı bir kediye protein dokunmaz. dokunuyorsa da kendisini kepek şeklinde göstermez.

kedi canlısına protein dokunmaz. canlısına kedi protein dokunmaz.
dokunmaz kedi canlısına protein.
protein canlısına kedi dokunmaz.

sekerfare21

N&D %100 proteinmis gibi davraniyorsunuz. Abartili denecek kadar protein yok icinde. Kedilerin etcil olmasini falan gectim cidden piyasada bulunan mamalardan protein orani duzgun olan bir mama. Asla etcil bir hayvan icin fazla denilecek bir hayvansal protein yok icinde. Surada okudugum en mantiksiz sey N&D’nin fazla protein icermesi. Muhtemelen kediniz icin yeterince protein bile icermiyor ama piyasadakiler icinde fiyatina gore iyi olani.
ProLine kum ovun ama N&D hastalik yaratacak kadar fazla protein iceriyor gibi sacma sapan seyler yazmayin.

nilayy24

Yüksek protein alerji yapıyorsa ne olacak? Var böyle kediler. Belirtileri de ciltte kızarıklık, tüy dökümü, kaşıntı. Hiç yokmuşçasına babanızın malı gibi neden savunuyorsunuz anlamıyorum her mama her kediye iyi gelmiyor işte markanın iyi olması yüksek proteine alerji geliştirme ihtimalini ortadan kaldırmıyor.

kubracetin9

Ben veterinerimden mama önerisi istedim geçen hafta. Kendileri royal canin hills gibi mamaları satıyor. Ben suan royal canin baby cat kullanıyorum ama değiştiricem veterinerim royal canini ne kadar cabuk bırakabilirsek o kadar iyi olduğunu söyledi bağımlılık yapıyormuş zaten parasını haketmeyen bir mama birde nd için yüksek proteinden dolayı ileride deri ve tüy problemi yaratabileceğini söyledi. Şuan fitmin purity kitten alıp denemeyi düşünüyorum.

kayrae

kedilerimi %50-60 protein içerikli besliyorum, hepsi parıl parıl parlıyor. zorunlu bir etçil düşük proteinle beslenemez.
asıl sıkıntı o mamalardaki karbonhidrat oranı.
vallahi anlamıyorum. o mamalar karbonhidrat doluyken şüphelenilen makro neden protein? arkadaşlar bu protein muhabbeti hurafenin daniskası. türkiye’de var bir de bu sadece. yabancı bir hekime söyleseniz suratınıza güler. yapmayın. yaymayın şu uydurmayı.

kayrae

protein yüklemesi ne demek allah aşkına. kedi bu ya. yediği etten tabii ki bolca protein almalı. protein tozu içirin diyen yok ki.
mamada protein olmasın, yağ olmasın, e ne olsun?
düşük proteinli mamalarda karbonhidrat yüksektir. karbonhidratlar şeker metabolize edilir ve diyabet, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarır.
kedinin bir hastalığı yoksa yüksek proteinli beslenmelidir. düşük protein diyetleri yalnızca hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

kayrae

yüksek proteinin alerjisi olmaz, kedinin spesifik bir proteine, daha doğrusu ete alerjisi varsa vardır. bunun çözümü düşük protein değildir. hiçbir kuru mama inanın ki umrumda değil. benim derdim şu acayip yüksek protein kötü bir şeydir algısıyla.

bademthecatt

Sadece nd için geçerli değil ki başka markalardaki içindeki herhangi bir besine de kedinin alerjisi olabilir direk yüksek proteine bağlamak çok saçma proplanda da alerji durumu yaşayan kediler vardı rcde karaciğer sorunu yaşayan kişilerden biri benim alt değerimizde sınırdaydı bence mamaları arada değiştirerek kullanmak lazım zaten hepsi mükemmel mamalar değil sonuçta bir sürü işlemden geçiyorlar

Zukoo

Arkadaşlar kediler %80 e kadar proteini tabiki de tolere edbiliyorlar ve zorunlu etçil hayvanlar. Bunda sorun yok fakat yüksek protein içerikli "kuru mama" demek yüksek koruyucu maddesi ve paketin arkasına yazmak bile zorunda olmadıkları et kaynağı demek. Taze et demesi hiçbir anlam ifade etmiyor, doğal demesi hiçbir anlam ifade etmiyor. Bunların hepsi birer kelime oyunu. Sorun bakalım cattery olan birine hayvanına n&d yedirmiş mi? Sadece n&d kullanmak bana uygun gelmiyor. Mutlaka arada bir mama değiştirmek lazım. Aksi takdirde böyle problemler ortaya çıkar.

sekerfare21

Acin mama degerlendirmelerini, oralarda icindeki alerji yapma ihtimali olan yumurta, ringa baligi tarzi besinler yaziyor. Muhtemelen alerjik reaksiyondan baska bir sey degildir.
Burda da ayni seyi soyleyen biri vardi. Kedisi cins. Kedisinin kim bilir kac seye alerjisi var. Kalitsal hastaliklarini saymiyorum bile. O kedinin hala hayatta olduguna sukredecegine, kedim fazla proteinden hasta oldu diyor. Sence o kedinin proteinden daha buyuk sorunlari yok mu?

sekerfare21

Mama degistirip durmayin. Onun yerine mamanizi yas mama ve evde hazirladiginiz mamalarla destekleyin.

Oske22

Bana göre de rotasyonlu mama kullanımı daha mantıklı. surekli nd nd olmaz ki. Veterinerle konustum araştırdim suzionlineda da gördüm kafama yattı. Tabi ki sık sık değil her ay mama değiştirmek zararli. Sürekli aynı seyi bende yemek istemem zaten bir süre sonra sıkılıyorlar değiştirmek gerekiyor.

gamzeerdurmus

Herkes mamayı ya da proteinin alerji yapmıcanı savunmuş ama insanlarda bile en faydalı enzimlerin vitaminlerin minarellerin fazlalığı azımsanmıcak sayıda hastalıklara sebep oluyo. Kedilerde de olamaz mı?

kayrae

ben asla mama savunmuyorum. herkes protein korkusundan düşük protein yüksek karbonhidratlı mamalarla besliyor. bir sürü alerjen gıda var. tek sıkıntı protein mi böyle bir durumda?

nilayy24

Tabii ki tek sıkıntı protein değil fakat nd yüksek protein ile bilinen bir mama olduğu için herkes nd de proteinden korkuyor