Ameliyat

Drawhel

Kızım yarın ameliyat olucak bu gece hastane de kalması gerekiyor, ameliyattan geldikten sonra nasil davranmaliyim? Daha önce kedisi ameliyat olanlar bilgilendirirse, zorlukları anlatırsa ona göre davranmak istiyorum.

11 CEVAP

Drawhel

Çok sağolun, sıvı şeyler derken örnek verebilir misiniz, Zifir sadece süt içer onun dışında sıvı herhangi bir besin içmiyor (şu hariç) süt ile de doymuyor, büyük ihtimalle anestezi verirler çünkü karnındaki fıtığı alacaklar, biraz tedirginim aslında korkuyorum veteriner çok uzak evimize bir gün orda kalacak ertesi gün ameliyatı falan ameliyat olduktan sonra hemen almali miyim? Orda söylerler akşam ama ben yine de önceden öğrenmek istiyorum ben daha çok stres oldum galiba ya

Oske22

Ayni benim gibisiniz. Bende öldüm öldüm dirildim resmen. Şimdi iyiyiz. Yoğurt, yoğurt çorbası, tavuk çorbası, yayla çorbası, yas mama, kemik suyu, peyniri ezip verebilirsiniz, yumurta sarısı, et suyu, haşlanmış et gibi yani doğal şeyler daha çok. Kediler icin sut zararlı çok seviyorlar ama vermemek lazım. Mama sert olduğu için hem kırmakta hem yemekte zorlanıyorlar. Hemde dışkısini yaparken yarası açılmasın diye. Veteriner bize bunları önerdi. Siz başka şeyler de yapabilirsiniz. Ben yaş mama yemekten bikti diye kuru mamayı 5 dk civarı suda beklettim o zman yumuşadı öyle yedi.

Oske22

Şimdi yesin diye et suyu et haşlıyorum. Eti ezip suyuyla birlikte vericem. Kakasini biraz zor yapıyor. Veteriner prebiyotik vermişti onu kullanıyorum. Ev yoğurdu varsa onuda kullanabilirsiniz

sekerfare21

Simdiden gecmis olsun. Benim kedim de az once ameliyattan cikmis. Cok stresli ve heyecanliyim su an. 4-5 gibi teslim alacam veterinerden. Cok panik yapan bir kediyse veterinerde kalmamasi daha iyi gibi. Burada birkac kisinin kedisinin tirnaklari kanamisti. Benim de kedim baya panik yapan biri. Yine ortaligi ayaga kaldirdi veterinere giderken, ‘canavar’ diyorlar ona. Kendine geldiginde veterinerde olmasini istemiyorum o yuzden. Rahat hissedecegi bir yerde olsun. Tecrubesizim ama ben de bu konuda basina bir sey gelmez umarim.

Oske22

Evet arkadaş söyleyince aklima geldi ben ağlarım duramam diye kendim almaya gitmedim kediyi. Annemi gönderdim. Kedimin gözleri açıkmis ama tepki vermiyormuş. veteriner ayaklansin iğnesini yapip göndeririz demis ama kedim ayaklanmamis. Ne zman eve geldi hemen ayakalandi beni görünce. Bence de evde uyanmasi daha iyi. Stres yapar orda uyanırsa.

Drawhel

@Oske22 bizimkisi minnos ya veteriner hekimimizin eski kedisinin adı zifirmis ama çok huysuzdu o diyor iş yaparken gelir enseme atlar tirnaklarini geçirirdi bunu kucağıma alırken korkuyorum diyor shzjxn ama çok uysal olmasına da bı o kadar şaşırdı djxjxj ya evet bide şimdi her an bağırsakları birbirine dolanabilirmiş bunu duydugumdan beri rahat değilim yarın inşallah kurtulacak kızım daha sağlıklı bı şekilde uzun yıllar beraber olacağız

BalliBadem

İlk 2gün sadece yaş mama ile besleyin 3 ve 4. Günlerde kuru ile yaşı karıştırıp verin sonra eski beslenme düzeninde devam edebilir bu şekilde yapmazsanız hem kabız olabilir hemde çok az yer

Oske22

Anestezi ile uyutulursa ilk birkaç gun kusar surekli. Yemek pek yiyemez. Yese de sıvı şeyler vermeniz lazim. İlk gün genellikle uykulu ve hareketsiz geçiyor, gün gün gittikçe azalıyor anestezi etkisi. Cok korkmayın. İlk 4 gun tam olarak bir sey yemedi sadece su içti benimki şimdi 6.gun yas mama yiyebiliyor. Zaten cok korktuklari için sürekli saklanmak isteyecek o yüzden tek bir odada dursa daha iyi bence. Benim tüm odalar açıktı ve kaçıp saklandi çıkaramadım ve çıkarmaya çalisinca daha çok korkuyorlar. Tek oda daha iyi o yüzden. Bir de odayi güzelce süpürün toz falan kalmasın çünkü girecek delik arayabilir ve pis yere girmesi cok iyo olmaz yarası için. Onun haricinde sürekli gozlemlemeniz yaninda olmaniz lazım. Herhangi bir sorun olursa hemen veterinere söyleyebilirsiniz böylece. Bir de ameliyattan sonra yarayı yalayip acmasin diye boyunluk takıyorlar. Ben takmadım önermem de cok strese sokuyor kediyi. Onun yerine bir şey giydirebilirsiniz yaranın olduğu yere çok sıkı olmasin ama. Takmak zorunda kalırsanız da poposunu silin tuvalet yapmaya başlayınca çünkü kendileri yalayamadigi icin pişik oluyor. Aklima gelen bunlar şimdilik

Drawhel

@sekerfare21 yok çok uysaldır benim kızım, veterinere gittiğinde orda herkes sever kucaktan kucağa gezer sorun çıkarmaz öyle, şimdi babamın işten izin alması zor olduğu için bugün 12-1 gibi demişlerdi ama bende şimdi öyle götürsem baş edemem o kadar yolda tramvaydi falan derken tedirgin olur diye düşünüyorum açıkçası ameliyat olmadan strese girmesin, Orda kalıp gozlemlenmesi daha sağlıklı gibi geldi bana. @Oske22 bende bugün bi tavuk haşlayım o zaman tavuk suyu falan içirmeye çalışayım, tavugu çok seviyor ama suyunuda içer galiba, yoğurt hiç sevmiyor Zifir ya yediremedim hiç yoğurt görünce bile patisini çekip çekip duruyor sjsjsj biraz değişik benim kızım galiba normal peynir de yemez mesela labne vs yiyor lüksüne pek düşkün shsjsjd

Oske22

Haha cok iyi. Bazi kediler oyle benimki hayatta sevdirmez başkasına ben hariç. Tabi kediniz stresli korkak değilse veteriner de uyanabilir daha iyi olur hatta herhangi bir sorun çıkarsa hemen müdahale edilir en azından. Bazen bazi semptomlar gelişebiliyor kedide o yüzden.

Oske22

Benimkinin dişi dilini delmis mesela veteriner olmasaydı ben panik yapip kesin aglardim.veterinerse durması biraz iyi oldu ama benimki korkak o yüzden eve gelince daha iyi oldu