Neden Sürekli Yaş Mama Verilmez?

Aklima takılan bir şey var kuru mamadan daha sağlıklı ise ve böbrekleri için faydaliysa neden sürekli vermemiz zararlı? Schesir'in açıklamasında bile ara sıra verilmesi gerektiği yazıyor

19 CEVAP

srplzngl

inanın ki kuru mamalar yaş mamalardan çok çok daha fazla kimyasal içeriyor. çünkü zaten yaş mamaların raf ömrü kuru mamaların aksine konserveleme yöntemiyle uzatılır. diğer bir yandan, kuru mamaların kuru mama formuna gelebilmesi için uygulanan ısıl işlemler bile kanserojen maddelerin oluşmasına sebep olur.

ortalama bir kedi günlük en az 236 ml su içmelidir. 236 ml su içebilmek için dilini yaklaşık 8000 defa suya daldırmalıdır ve hiçbir kedi bunu yapmaz, yapamaz. çünkü kediler suyu yedikleri yiyeceklerden alacak şekilde yaratılmışlardır. eğer yedikleri yiyecek nem içermezse kedi su ihtiyacını karşılayamayacak ve kronik dehidrasyon yaşayacaktır. kronik dehidrasyon ise tabii ki genel sağlığı, özellikle böbrek ve idrar yolu sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. ve maalesef ki yalnızca kuru mama ile beslenen kedilerin bir çoğu kronik olarak dehidredir ve bu bir yerden patlak vermedikçe sahipleri tarafından fark edilmez.

bazı vet hekimlerin yaş mama yedirmeyin deme sebebi diş sağlığını olumsuz yönde etkileme ihtimalidir. fakat bunu bir çözümü var, o da rutin olarak diş fırçalamak. bu iş neden herkese çok zor geliyor anlamıyorum ama sırf üşengeçlikten dolayı sorumluluğumuz altındaki kedilerin sağlıklı kalması için gereken suyu almalarına engel olmanın hiçbir mantıklı açıklaması olduğuna inanmıyorum.

kısacası bir kedinin her gün en en en az bir öğün yaş mama yemesi gereklidir.

ve yaş mamadan korkmayın, kuru mamadan korkun.

LadyAndCat

Evet maalesef ki tüm paketli mamalarda kimyasal var özellikle yaş olanlarda çünkü bilirsiniz et çabuk bozulan bir şey. Haftada bir verebilirsiniz değişiklik olsun o da sevinsin. Daha çok etle beslemek istiyorsanız siz evde yapın. Evde yapacağınız etin , tavuğun , ciğerin yerini hiçbir yaş mama tutmaz ;))

LadyAndCat

Bu arada biz insanlar için de geçerli:
SU ! Suyun yerini hiçbir şey tutamaz. Su ve oksijen hayat demektir bu yüzden dünya dışı gezegenlerde su ve oksijen aranır :)

Kedimiriltisi

@Ladyandcat yorumlarını o kadar beğeniyorum ki. Bu güne kadar senin tavsiyelerinle veterinerlerin söyledikleri hep paraleldi.

LadyAndCat

İçinde kimyasal var ve kedinizin dişleri için sürekli veya her gün verilmez. Dişleri mahvolur.

Anladim bilgi için teşekkür ederim hepsinde var yani? :(

En güzeli su o zaman

Haklısınız, bende mamayı koydukları kutuda bir keramet var sanıyodum açıkçası her dokunduğumda buz gibi olduğu için :) keşke doğal koruyucu maddeler olsa sağlık açısından zararı da bulunmayan.. Suyun kıymeti büyük umarım hiçbir zaman yokluğu ile sınanmayız :) benim kalbimde kolanın yeri de büyük ama :p kedime dikkat ettiğim kadar kendime hiç etmedim onların ömrünün insanlardan kısa olması çok üzücü

Evde yaptığım doğal tavuk suyu da bana çok yağlı geliyor ev yapımı veriyorum ama zararı olur mu?

srplzngl

geniş bir kaba döküp soğutursanız yağ üstte bir tabaka oluşturup katılaşacaktır. kaşıkla fazlasını alabilirsiniz.

LadyAndCat

Sayın Veli çok sevimlisin hahaha :)
Evet ben de aynı şeyi düşünüyorum çocuklarımın ömrünün benden kısa olması gerçekten üzücü ! Kızım beni gerçek Annesi sanıyor. Bakıp o surata ağlayasım geliyor :s
Şimdi yaşlandığında o ölürken aklından geçmeyecek mi hiç “Annem burda ve ben ölüyorum” diye. İçim parçalanıyor cidden düşüncesi bile kâbus gibi...
Hayvanlar aptal DEĞİL ve bir zekâları var. 2 yaşında çocuk zekâsı olsa da...

LadyAndCat

Tavuk haşlamayın suyu katılaşıyor bu tıpkı yaş mamalardaki jöle gibi ;)
Evdeki doğal oluyor ve evet oldukça yağlı bu yüzden buzdolabı poşetlerinde dondurup azar azar verebilirsiniz ;) üzerine kuru mama veya et ile servis yapın.

LadyAndCat

Tavuk haşlamanın * olacak .

Hislerin hislerim.. @LadyAndCat

Bizimki ayran çok seviyor onu veriyorum genelde sıvı tüketimi artsın diye, tavuğun yağı katılaşınca da suyu kalmıyor hiç malesef doğal olması hariç sıvı alımına pek destek sağlamıyor