Kedilere Yaş Mama Ne Kadar Ve Ne Sıklıkta Verilmelidir?

nunnajiina

İlk zamanlar normalden biraz ufak diye istediği şekilde beslenmesine izin verdim. Yani her gün yaş mama yedirdim. Şimdi iyice büyüdü, gayet sağlıklı ve neredeyse günde 100 gr yaş mama yiyor. Sizce bu durum sağlık problemine yol açar mı? Purina'nın felix mamasına bayılıyor, kuru mama olarak da proplan veriyorum. Haliyle yaş mama verken kuru biraz az yeniyor.

32 CEVAP

Sahsimuhterem

diş taşı oluşumunu yaşmamaya bağlamak doğru değil kaldıki hergün kurumamada yiyor üstelik yaş mama su ihtiyacınıu karşılaması sebebiyle kuru mamadan daha iyi bence imkan var ise günde bir yaş mamaya devam edilebilir çok daha sağlıklı olur yazan arkadaşlar ezbere yazmışlar kusura bakmasınlar ama kuru mama böbrek sorunlarının baş sebepçisi yaş mama bunu önelemede çok etkili çünkü %80 i su.

ugurkoker

Forumda uzun süreli mama kullanım sonuçları diye bir başlık açılmalı;kim hangi marka mamaları kaç sene ne sıklıkla kullandı,miyavında sağlık problemi vs gelişti mi gibi veriler bence çok faydalı olurdu

nunnajiina

Uzun zaman sonra mevcut durumu yazayım. Kedim 2,5 yaşında şu an be neredeyse her gün yaş mama ve kuru mamayı birlikte yedi. Yemekte et varsa ondan da yedi yani ek gıdalar da yiyor. Şimdiye kadar çok şükür sağlık problemi yaşamadık. Düzenli veteriner kontrolü de oluyor. Kilosu da normal çıkıyor kısırlaştırmış olmama rağmen. Kuru mama olarak royal canin e geçtim ama yaş mamalar hala felix. Tüyler parıl parıl tuvaletinde de hiç sorun yok. Bilgilendirmek istedim. Belki de kediden kediye de değişiyordur.

nildogcat

Benim bildiğim yaş mama diş taşı oluşturuyor her zaman vermek iyi değil.

polo

ben yaş mamaları çok yaglı buluyorum onun yerine haftada bir veya iki defa kurumamasına biraz su biraz laktozsuz süt ve bikaçtane ödül maması karıştırıp lapa yapıyorum ve onu veriyorum yaş mama niyetine çıldırıyor sevinçten tuvaletide normal kokuda yok ben öyle deniyorum...

nunnajiina

2019 yılından güncelleme gireyim: Kuru mamada n&d 'ye geçeli 2 ay oluyor ve yaş mama isteği biraz azaldı. Ama hala bugüne kadar yaş ve kuru mamayı birlikte yemeye devam etti. Kilosu ortalama 5,5 kg da seyrediyor. Genel sağlık durumu iyi. Veterinerimize göre biraz diş taşı oluşmuş ama korkunç durumda değil. Yine veterinerimize göre kuru mamalar da çok farklı sağlık sorunlarına sebep oluyormuş. Bu zamana kadarki tecrübelerime göre de bu beslenme işinin kesin bir kuralı yok. Kedinizin isteğine ve kendi mantığınıza göre hareket edebilirsiniz. : )

Suraemir

Kuru mama yiyor benimki ama iki günde bir hatta günde bir bile yapabiliyorum evde kendim yaş mama hazırlıyorum örneğin ciğer,tavuk,dalak,sakatad,kılçıksız balık vs...suyu havuç pirinç yumurta ıspanak patates tahıllı şeyler maydonoz brokoli bunların hepsini yiyebilir yeteri kadar etle karıştırıp hazırlıyorum yiyor güzelce ben seviyorum böyle hazırlamayı nr kadar kaliteli olursa olsun dışarıdaki mamalardan daha iyidir bu arada çok az zeytinyağı koymanızda fayda var onun haricinde haftada bir iki bir yemek kaşığı ev yoğurdu veriyorum bağırsak florası için iyiymiş çoo vermeyin tabi ki yumurtayı çok seviyor pişmiş olarak hergün biraz verdiğimde oluyor vermediğim zamanda sağlıklı beslendiği yönündeyim vücudu etçil fakat daha uzun yaşayabilmesi için güzel sebzelerle besliyorum

Ozge00

Haha gerçekten okurken Güldüm. 3 haftada bir ne ya. Kuru mama da diş taşı yapabilir sadece yaş değil ki. Düzenli olarak diş kontrolünü yaptırın bir zahmet. Sürekli kuru yediğinizi düşünün bir bakalım. bagirsaklari kurur be hayvanın. En azından haftada 1 yada 2 kez verin ya. Ayda bir de verilmez yani.

ugurkoker

yaş mama kuru mamadan daha sağlıklı bile olabilir;sıvı olduğu için su ihtiyacını karşılaması ciddi bir avantaj.Kuru mamanın avantajı ise etobur olan kediciklerimizin sindirim sistemini aktifleştirmesi;çene kasları,dişleri,barsakları vs .Yaş mama çeneyi vs tembelleştirir.İçerik olarak sağlam yaş mama(schesir,naturea,n&d,gimcat gibi) kullanılacaksa kuru mama ile birlikte verilmesi bence sıkıntı oluşturmaz...

mhtpyldz

Ben cok cok nadiren süpriz olarak veriyorum dis tasi yaptigi icin ve koku sorunu sebebiyle. Yeterince buyuduyse cok vermemenizi oneririm

fatmatina

Önceleri bende daha sık veriyordum ama şu an kuru mama ve ekstralar olduğu için yaş mamaya çok ihtiyaç kalmıyor tabii yine de arada veriyorum şımartmak için bazen haftada 1 bazen 2 haftada 1 değişken yani.sürekli vermeyin alışır ve sağlığı için de iyi olmaz onun yerine kuru mama ile ekstraları verin daha sağlıklı olur arada bir de yaş mama ile destekleyin sonuçta onunda içeriğinden faydalanmalı.

nunnajiina

Diş taşı oluşumunu biliyorum, bu yüzden kuru mama da yiyor aslında. Acaba başka sağlık sorunları yaşar mıyız diye endişeliyim örneğin kolesterol vs gibi. Zamanla azaltmayı planlıyorum ama insan kıyamıyor :/

milodelisi

Merhaba. Biz ilk başta gourmet kullandık ve kuzucuğumu hasta bile etti. Hem içinde şeker var hemde isal yapıyor. Mamacımız Schesir'i önerdi. Sıfır şeker %100 doğal. Ayrıca insanlar bile yiyebiliyor. Sıklığına gelirsek, ben her sabah kalktığımda bir çatal ucu, yatmadan öncede bir çatal ucu veriyorum. Gayet multi halinden bizimki :)

Yaş mama yerine tuzsuz yağsız tavuk haslayin bence balık da olabilir tabi yaş mama yemiyor benimki hem tavuğu kendim pisiriyorum yaş mamanın içinde ne var belli değil. Birde kuru mamaya alıştırmak için dedikleri gibi yaşla kuruyu karıştırın evde olmuyorsanizda sadece kuru mama koyun yaş mamanin yokluğuna alişsın :D

Mayis1

Royal canin iyi değil. Ucuz ve kaliteli olarak matisse,profine,sanabelle,brit care. Orta fiyatlı ve pahalı olarak da now fresh,n&d,acana ,orijen. Royal canin yerine ucuz ve rc den çok daha iyi 4 mama yazdım. Onları alıp yaş mamasını daha kaliteli bir marka alabilirsiniz. Gimcat vb. gibi