Sizce Kedim Kırma Mı?

Aslansutlac
Aslansutlac

322 Puan

merhabalar kedim scottish fold ve sarman kırması olduğunu düşünüyorum (umarım öyledir çünkü bu tür cins kedilerde özellikle safkan olanlarda eklem sorunları daha çok oluyor) kuyruğu çizgili ve sarı sarı lekeler var vücudunda... temennim sarman ve scottish kırması olmasında :)45 CEVAP

sforselin
sforselin

16973

Her fold'da sorun olmuyor mu? Sorun olduğu için fold'lar zaten. Neyse eklem rahatsızlığı kısmı için söylediyseniz kırma olması olayı düzelmiyor, kulağı kırık olanlarda görülen bir durum o eklem rahatsızlığı. Az ya da çok olabilir tabii bu. Her şekilde kontrollerini düzenli yaptırmalı, glukozamin gibi takviyeler için hekiminize danışmalısınız. Tabii dediğiniz gibi anne ya da babası sarmansa diğer kalıtsal hastalıkların ihtimali azalır elbette.


ilaydabal
ilaydabal

786

Fold kedilerin hepsi hasta kediler degiller bunu iyice arastirabilirsiniz. Ama fold ile fold ciftlesirse hasta dogarlar tabiki.


AsenaTuncay
AsenaTuncay

116335

@sforselin boşver anlamak istemeyene birşey anlatılmıyor. Cins hayvan sahipleri sanıyor ki biz onların hayvanlarına takmışız. Sürekli hayvanıyla alakalı soru soran kendileri ama iş cevap okumaya geldi mi hayıııııır bilmiyorsunuz :))))


Yanlış anlamayın ama tercihiniz bir tarafının sarman olmasından yana ise neden gidip bir sarman sahiplenmediniz? Kalıtsal bir rahatsızlığı olup olmadığını merak etmek durumunda kalmazdınız. Ayrıca bunun için bilgisi minimum seviyede olan bizlerin fikirlerine bakmaksızın veteriner hekiminize gidip genel bir kontrol yaptirmanizda fayda var..


ilaydabal
ilaydabal

786

@Petlove3549 cok tesekkur ederiz insanlari bence daha dogru yonlendirici bilgi oldu. Ne yazikki cogu kisi foldlara hasta olarak bakiyor bu uzucu.
@sforselin testleri yaptirdiginda 1.bucuk yasindaydi zaten 2 yasina kadar problem varsa cikiyormus ortaya. Ben sonucta gordugum bir ornegi verdim sizin butun foldlar hasta demenize karsilik olarak degildir dedim. Yani fold demek hastalik demek degildir fold demek kivrim demektir.


Zeynepulku
Zeynepulku

18015

Scottish cinsi bir kediye baktığında zaten direk hastalıklı olduğunu anlıyorsunuz. Hastalıklı tabiri uygun olmayabilir ama anormal denmesi daha iyi sanirim. Anormaller, normal kedilere göre neden çünkü kulakları değişik, kirik. Ayni sekili bir insanda düşünün kulakları kirik, hemen yapıştırırdik aaa hasta bu diye neden kedide hemen 'yoo hasta değiller ki' diyebiliyoruz sasiyorum. Nedeni sadece öyle olmaları hosumuza gidiyor. Ayni şekilde iran kedileri burun yapıları değişik anormal bir suru hastalik belirtisi. Biyoloji bilim katmadanda diğer kedilerden garip ve normal olmadıkları anlıyoruz bence. Hasta olmasalar da hastalıklara daha yatkınlar :/ tabii bu benim düşüncem bir suru bilimsel makale var bununla ilgili. Selin patlamış bir kısmını.


ilaydabal
ilaydabal

786

Sarman kedi tekir kedidir ve tekirle fold ciftlestirilmez bence... Ayrica her foldda eklem sorunu olmuyor . Bu yuzden foldlar sadece british ile ciftlestiriliyor. Sahiplenirken anne babasini gormediniz mi


Seymaaacaan
Seymaaacaan

17036

Sarman olacağını sanmıyorum böyle renk british, scottishlerde var çünkü. Kediyi nerden sahiplendiniz?


PETLOVE3549
PETLOVE3549

2872

@sforselin heterizotunda biraz daha az olması diye bir şey yoktur kırık kulak baskın homozigottur ve iki fold çiftleşirse iki homozigot baskın genden yine yavrularda baskın genle bu hastalığı alır fakat dik kulaklu british gibi bir kediyle çiftleşirse homozigot çekinik veya heterozigot gerekli çaprazlama yapılırsa yavruların hepsi hastalığı taşır fakat taşıyıcılar sağlıklıdır aynı renk körü taşıyıcılarında olduğu gibi. düşük bir ihtimalle de tabi ki yavrular arasında hasta çıkabilir.
Hasta diye genelleme yapmak belki doğru olmaz ama elbet risl almamak gerekir sonuçta genlerinde var bir yandan haklısın :)


PETLOVE3549
PETLOVE3549

2872

taşıyıcı demek hastalığı heterezigot şekide almak yani baskın değil örneğin xYxy ve taşıyıclar sağlıklı olur ama başka taşıyıcıyla çiftleşirse iki taşıyıcı baskın geni oluşturur hasta doğar yavru anlatabildim? @sforselin


PETLOVE3549
PETLOVE3549

2872

yani kırık kulak eşittir hastalık değil kırık kulak eşittir taşıyıcı demek(eğer scottish british çiftleşmesi olursa)


PETLOVE3549
PETLOVE3549

2872

lise biyolojisi değil zaten gidip bilimsel ve biyolojik kaynaklardan gerekli bilgiyi edinip gerekli araştırmayı yaparsan anlarsın. kullaktan dolma ezbere foldlar hasta demek daha kolay geliyordur elbet.. ben yine de elimden geldiğince biyolojik ve bilimsel açıdan açıkladım teşekkürler.


PETLOVE3549
PETLOVE3549

2872

kediler 2004 yılına değin kendi aynı ırkları ile eşleştirilebiliyordu. Ancak her iki ebeveynin fold olduğu yavru kedilerde ciddi anomaliler tespit ediliyordu. Kısa ve kırık boru kuyruk, bacak eklemlerinde ciddi sorunlar ( özellikle patiler bilek ve diz kısmında kemik anomalileri, vertebra adı verilen omurga kemikleri arasında yapışıklıklar ve yamukluklar, sırt kamburluk vb ) sorunlarla kuşatılmış bir çok yavru ciddi şekilde etkileniyordu.


FD ismi verilen bu gen heriki ebeveynden yavruya aktarıldığında FDFD gen olarak şekillendiği gibi bu genin tahribatı yavrunun belli bir dönemde yaşamsal refağını ve sağlığını tamamen olumsuz etkileyen anatomik ve fizyolojik deformasyonlara sebep oluyordu.


KISACASI
okuduğunuz makalede yanlışlık var hastalık demek FD(dominant gen) Fd Fd çaprazlamasından FD çıkma olasılığı 0 dır bunu azıcık biyoloji bilgisi olan anlar ki ben tıp okuyan biriyim.. Fd Fd den çıkan yavrular taşıyıcı olur sağlıklı olur eğerhasta scottish yani FD geni ile heterizgot Fd veya çekinik fd çaprazlanırsa hasta yavru çıkar (hepsi olmasada) yaaani kısacası taşıyıcı scottih ile british den hasta yavru çıkmaz. herhangi bir mutasyon vb istisnalar hariç bu anlattıklarımı en ufak biyoloji brimi olan insan anlar . yine kabullenmek istemezsen makale okumaya devam edebilirsin iyi günler dilerim.. :)


sforselin
sforselin

16973

Nerden alıntıladığınızı bilmediğim bir yazı atarak sırf tıp okuyor olduğunuz için size inanmamı mı bekliyorsunuz? Öyleyse komiksiniz :) Genetik çalışıyor sanır duyan da :) Biyoloji bilgim de yeterli ama siz bu çaprazlama işleri konusunda mendel seviyesi düşünüyorsunuz. Ayrıca tabii ki makale okumaya devam edeceğim. Ortada testler çalışmalar varken yazdığınız kısım da sizi desteklemiyorken afedersiniz size inanmayıp makale okuduğum ve çalışmaları takip ettiğim için.
Ayrıca hadi benim attığım yanlış. Sizinkinin doğru olduğunu nereden biliyoruz?
"Biyolojik kaynak" yazmış insan da benim biyoloji bilgimi sorguluyor. Nereden baksak komik :)


sforselin
sforselin

16973

Garip bi şekilde yorulmuyorum da açıklamaya çalışırken. Sabah online derse giremedim ama gidip okuyabileceği kaynakları bulup atmaya üşenmedim . Yine de bana kaynak olarak youtube video atılmasını bi süre hazmetmeye çalışacağım :)


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 787 Görüntüleme
  • 45 Cevap
  • 0 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 29787 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR