Barf Diyeti Uygulamanın Artısı/Eksisi

froginpain

Köpekler için BARF (bone and raw food) diye adlandırılan bir besleme şekli var (http://www.barfworld.com/) . Direkt tercüme ile kemik ve çiğ gıda diyeti.
Yakın zamanda uygulayan biri olarak fayda/zarar oranından bahsedeyim dedim kısaca. Uygulayananız varsa tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Özellikle Amerika güdümlü (ki aslında benim gözlemim bu işe daha çok İtalyanlar el atmış) kuru mama firmalarının bir işgüzarlığı olduğundan dem vurularak aslında köpeklerin doğal hayattaki beslenme rejiminin daha doğru olduğunu savunan kimselerce ortaya konmuş bir diyet diyebiliriz.

Köpeklerin çiğ et ve kemikle beslenmesinin diş sağlığı, tüyleri, iskelet, kas sistemi kısaca tüm organizma için çok daha faydalı olduğu söyleniyor. Buradaki tek sıkıntı iç parazit oluşumu. Bunu engellemenin bir yolu olarak da besinleri en az 3 gece -20'de bekletin deniyor. Detaylı araştırılınca hangi gıdadan (sakatat, löp et:), kemik, sebze) hangi oranlarda verilmeli gibi bir çok reçete mevcut internette. Peki söyledikleri gibi mi? Ben pek emin olamadım açıkcası.
Bir defa çiğ et hayvanları saldırganlaştırır, mazallah önüne geleni ısırtır, kana susatır filan gibi şehir efsanelerine aldırış etmemek lazım. Ben köpeğimde saldırganlıktan ziyade daha bi' sakinleşme gözlemledim. Ancaaaağk şu iç parazit meselesi gerçekten bir sorun. Öyle difrizlerde bekletmekle filan olmuyor bu iş. İç parazit ilacını kullanma sıklığını da arttırdım. Öyle suyuna sirke koy, haftada 1, küçük bir diş sarımsak yedirlerle iç parazit mücadelesi mümkün değil. Denedim olmadı. Evet dişler bembeyaz gıcır gıcır,ağız kokusu hiç yok, tüyler parlak ve daha az dökülüyor. Bunlara lafım yok. Ama en son içirdiğim parazit ilacından sonra dışkıda gördüğüm barsak mahlukatları ile tüylerim diken diken oldu. Bu işi çok ciddiye alan ve nette (gerek türkçe, gerek ingilizce forumlarda) ölesiye bu diyet şeklini -politik konular da dahil olmak üzere- savunan insanlar var. Bir bildikleri var demek. Ama ben kuru mamaya devam. sorry.Siz?

18 CEVAP

srplzngl

Ben Raw For Us tavsiye ederim. Parazit konusunda endişeniz olmasın. Temiz ve dondurulmuş etin parazite neden olması çok zor. Ben 1,5 senedir çiğ besliyorum, hiç parazit ilacı kullanmadım.

srplzngl

Çiğ et ve kuru mamayı karıştırmak sindirim problemlerine neden olabilir deniyordu geçen seneye kadar. Son zamanlarda bu durumu yalanlayan araştırmalar çıktı. Yaş ve çiğ karışık beslemek daha mantıklı geliyor bu yüzden bana ama siz bilirsiniz.

srplzngl

Ayrıca sarımsak, kabak çekirdeği, sirke gibi doğal yöntemler parazit problemini kökten çözmez. Parazitlerin başlarını öldürmek için ilaç gerekli. Eğer hayvanın parazit problemi kesin olarak varsa ilaç kullanmak zorunlu. Ama ben rutin olarak parazit ilacına karşıyım. Zaten hekimimiz de önermiyor.