Kedimi Çifleştirmeli Miyim?

Merhaba arkadaşlar benim kedim şu an 19 aylık kedimi 1-1,5 yaşında çifleştirmeyi düşünüyordum ancak İnternette "kediler doğum yaptıkça ömrü kısalır" gibi bir bilgiyle karşılaştım. Arkadaşlar bir de kedim eyer doğum yaparsa ve doğum da bir sorun çıkarsa diye çok korkuyorum.

Sizce kedimi ilerleyen zamanlarda çifleştirmeli miyim???

26 CEVAP

Haklısınız ben sadece merak etmiştim çünkü kedimi kısırlaştırmak da istemiyorum çünkü korkuyorum açıkçası.

Kedisini kısırlaştıran varsa bilgi veren bilir mi

Bgmd

Onu kisirlastirip yanına sokaktan bir tekir sahiplenmenizi tavsiye ederim

develi99

Evet ciflesmeli...

@develi99 neden??

aslihan_e

Kısırlaştırmazsanız kızgınlık davranışları yaşı ilerledikçe şiddetlenir. Artık evin her yerine işeme mi dersiniz, geceleri bağırıp evi yıkma mı, yemek yemeyi bırakabilir, bağışıklığı çok düşer. Çifftleşmediği ve sürekli kızgınlığa girdiği için hormon dengesizliği sonucu rahim ve meme kanseri oluşma riski artacaktır. Sürekli doğurtsanız tabi ki hayvan yıpranır insanlarda olduğu gibi. Sık doğum çok zararlı. Bir kere doğurtsanız yine kısırlaştırmanız gerekecek, doğurduktan 1 ay ya da en geç 4 ay sonra tekrar kızgınlık başlayacak. Yine başa saracaksınız.

GzdeAkbuz

Bende benim kedimi çiftleştirmek istiyordum fakat kaç yavru doğuracağı vs.belli değil o doğum kedinizin psikolojisini nasıl etkiler bunları düşünmelisiniz ama şeye olumlu bakıyorum eğer kediniz başka bir kediyle uyum içinde yasayabiliyor ise çiftleştirmenize gerek yok baska bir kedi sahiplenin mesela benim kedim hep tekti başka kedi görmedi sokakatan geldiğinden beri o yüzden yavrusu olsun kendi yavrusunu başka kedilere göre hemen benimsemek zorunda diye düşüncem vardı fakat şuan o dusuncemden vazgeçtim uygun bir zamanda kisirlastiracam inşallah bu arada kedim3,5 yaşında umarım dediklerim yardımcı olmuştur bilmişlik tarslamak için yazan çok oluyor genelde. Dediğim gibi heleki cins kediler daha uysal olup baska kedilere çabuk adapte olabiliyor en azından çoğu.

@GzdeAkbuz bende sizin gibi düşünüyordum en azından yavrusu olsun sıkılmaz falan gibi sebeplerden dolayı

Kedimin yanına sokaktan kedi almayı düşünmüyorum. Kedim daha bana bile tahammül edemezken kedi alamam

aslihan_e

Peki biliyor musunuz kediler yavruyu sütten kestikten sonra içgüdüsel olarak onlardan nefret etmeye başlarlar. Yavruyu boğmaya çalışabilirler. Zorla yan yana kalırsa psikolojisi bozulabilir.

Twoo

Çiftleştirmeyin gidin kısırlaştırın şu hayvanları artık.