Kısırlaştırma Öncesi Ve Sonrası Yapılması Gerekenler.

Sutunannesi

Arkadaşlar merhaba. Kedim bugün kızgınlıktan çıktı ve bizde bu hafta içi prriembe yada cuma kısırlaştırmaya götüreceğiz diye düşünüyoruz. Her şeyden önce inşallah sorunsuz bir ameliyat olur ve güzel kızım uyanır. Öncesinde görüşmeye gideceğim veteriner ile. İlk kısırlaştıracağım kedim olacak o yüzden tecrübe ve bilgiye sahip değilim. Öncelikle veterinere ne gibi taleplerde bulunmalıyım kan testi vs, ve hangi konularda soru sorup Bilgi almalıyım. Kısırlsştırma sonrası orda 1 gece nöbetçi veteriner tarafından göz kulak olunma şartıyla konaklayacağını ertesi gün ise istediğimiz saatte gelio alabileceğimiz söylendi. Bu doğru mudur yanlış mıdır sizin kedileriniz de konakladı mı? Ve eğer sorunsuz bir kısırlsştırma olursa sonrasında nelere dikkat etmeliyim. Bizi ne gibi bir süreç bekliyor ve benim o süreçte üstlenmem gereken görevler, dikkat etmem gereken hususlar nelerdir. Tüm tecrübelerinizi benimle paylaşır mısınız. Ben ameliyattan çok korkuyorum :(( çünkü süt hep sağlık sorunlu bir kediydi. Yarın vitamin alacağım o güne kadar kullansın. Gimcat diye düşünüyorum uygun mudur. Üstelik burda kedisini daha önceden kısırlsştırma sonucu kaybeden var mı :(( annemin kuzeninin kedisi narkozdan uyanamamış ve Melek olmuş. İnan’ın çok korkuyorum asla götürmek istemiyorum ama götürmek zorundayım. Bu konuda içimi rahatlacak bilgilere de sahipseniz benimle paylaşır mısınız. Şimdiden teşekkür ediyorum

25 CEVAP

Sutunannesi

Sanırım götüreceğim yer narkoz ile yapıyor :(( çünkü bir kaç kez gittiğimizde denk gelmiştim sıra beklerken içeride sanırım narkoz hazırlanıyordu. Gaz anesteziyi soracağım ama sanırım yapmıyorlar :(

Sutunannesi

Az önce süt kızım için perşembe sabahına randevu aldım :((( çok korka korka gittim stresten karnım ağrıyordu yolda yürürken şu anda baya stres içerisindeyim. Bu kadar korkmam doğal mı bilmiyorum ama heyecandan narkoz mu gaz anestezi mi diye sormayı unuttum. Perşembe sabahı gittiğimizde öğreneceğim. 1 gece orda konaklayacak ve ameliyat karından yapılacakmış, karından yapılmasının daha risksiz olduğunu söylediler ve çok küçük bir dikiş izi olacakmış o yüzden elizabethe gerek yokmuş. Kan testi isteğe göre yapılıyormuş ben istedim ücret üzerine ekstra eklenecek kan testi. Sonrasında antibiyotiğe falan getirmiyormuşuz dikişlileri kendiliğinden atacakmış. Ben 1 gece orda kalma sürecini haklı buluyorum. O gün ne kadar hareketsiz olursa o kadar iyi diyorum kendimce üstelik veteriner gözetiminde olması içimi rahatlatıyor. Ve muhtemelen onu öyle görünce ben gereksiz endişe yaparım hem kendimi hem onu strese sokarım. Bu süreçte ekstra eklemek istediğiniz bir şeyler var mı? Şöyle yapmalısınız böyle daha iyi olur şu olsun ya da bu olmasın diyebileceğiniz

Amedsoner

@alika güzel başlayıp sonra da kesi' ye ya da insizyona 'yarık' demek kullanmak istediğiniz dile uymamış. Baştan böyle başlamaniz bu konuda neredeyse cerrahi bilgiye sahip olduğunuz düşüncesini yaratıyor. Burada herkes veterinermis gibi şeyler soylemesin. Burada çoğu yorum telkin ya da öneri gibi olmalı. Bir canlının fizyolojisi ve anatomisini bilmeden sadece gözlem ve bir iki örnek gormekle yorum yapmak çok sığ bir davranis. Yanlış yonlendirmerlere neden olabilir. Herkesi bu gibi etik değerleri göz önünde alarak yorum yapmaya davet ediyorum. Sizi baz alarak değil daha genel konuşuyorum.

Amedsoner

Bir hemşire ve anestezi teknikeri geçmişi olan bir sağlık personeli olarak konuşuyorum. Narkoz mu ya da gaz anestezi mı ?
Narkoz dilimize pelesenk olmuş yıllar öncesinden kalmış bir tabirdir. Güncel sağlık bilimlerinde narkoz bir etkidir. Bir canlının narkotik ilaçlarla tamamen uyutulmasi ya da uykulu olma durumudur. Bu damardan alınan sıvı ilaçlar ağızdan alınan oral ilaçla ya da gaz gibi inhalasyon ilaclari ile olabilir. Narkoz daha genel bir tabirdir. Gel gelelim kediler de anestezi ye. Kedilere kombine anestezi uygulanır. Yani hem ağrı çekmemesi hem de operasyon esnasında hareket etmemesi için bir dizi ilaç yapılır. Genelde gözleri açık olur. Acı çekmez. Solunumu yavaşlar. Akciğer ve belli başlı kasları dışında bir çok kas hücresi felç geçirir. Bu ilaçları vücudundan atması kullanılan doz ve ilacin atılım mekanizmasına göre farklılık gösterir. Dişi kedilerde uzun sürmesinin nedeni daha derin anestezi yapılması. Çünkü erkek kediler gibi yüzeysel bir kesi yok. Daha intra uterin bir kesi vardır. Herkese geçmiş olsun. Umarım az da olsa birşeyler anlatabilmişimdir

Amedsoner

Bu arada kedinize anesteziyi vet onerir. Sizin bir isteğiniz olamaz yok tamamen uyusun yok derin sedasyon olsun diye. Çünkü her ikisinin de komplikasyonu vardır. Sonuçta ölüm de bu komplikasyonlardan biridir. Bu yüzden siz anestezi kısmına karışmayin. Zira sizin vereceğiniz kararla beraber yaşadığınız canlının ölümüne sebebiyet vermeniz akabinde sizde travma yaratabilir. Bu yüzden işi ehli olan veterinere bırakın.

kedilimadam

Gözünüz aydın:) ne güzel bir haber:)

dollfacepersian

@Sutunannesi
Çok sevindim başarılı bir ameliyat geçirmesine:) Umarım iyileşme süreci de kolay geçer. Güzel kız artık iyi olur:)

gazme1997

ghjkgöyukıl

Sutunannesi

Anlamadım ?

Tekirmami

kaç aylık dı kediniz?