En Az Ses Çıkaran Kedi Türü

Derdedermanim

İran kedileri; evde 3 iran kedim var bir hafta içinde evde kaç miyav oluyor diye bekledim 3-5 arasında hepte aynı kedim :) Ses tonları inanılmaz yumuşak ve düşük desibelde. Bir diğer özellikleri çok sakin uysal olmaları.Bu özellikleri ile diğer bütün kedi ırklarından ayrılıyorlar.

22 CEVAP

Derdedermanim

Tüm evcil hayvanları seviyor da olsak söz konusu kediler olunca kalbimizde yerleri ayrı. Bu güzel, gizemli ve tarz sahibi hayvanlardan İran kedilerinin özelliklerini keşfedelim.

  1. İran kedileri eski bir kedi cinsi.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İran Kedisi ilk olarak 1871 yılında kayıt altına alınmış olsalar da, 1500'li yıllardan beri Avrupa'da olduklarını gösteren kayıtlar mevcut. İran kedilerinin kökeninin Pers uygarlığındaki dağlık bölgelere dayandığı tahmin ediliyor. İran kedisi doğuştan uzun tüylere sahip. Basık burun yapısı, insanlar tarafından yapılan seçici çiftleştirerek üretme sonucu meydana gelen bir özellik.

  1. İki tip İran kedisi var.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İran kedileri ya Show türü ya da Geleneksel türde. Show türü İran kedisi; düz burun, küçük kulaklar ve büyük kahverengi gözler gibi özelliklere sahip. Vücudu geniş, kısa ve kuyrukları kuş tüyünü andırıyor. Geleneksel İran kedilerinin ise burunları normal uzunlukta, Show türü İran kedisi gibi basık burunlu değil. Her iki tür de uzun ve göz alıcı tüylere sahip.

  1. İran kedileri en popüler safkan kedi türü.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İran kedileri dünya üzerindeki büyük saltanatlarını 30 yıl önce kurdular. Kedi Hayranları Derneği, bu kedi türünün yıllardır olduğu üzere geçen yılın da en popüler türü olduğunu açıkladı.

  1. Bakımları zahmetli.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İpeksi ve parlak kürkleri İran kedilerinin en ayırt edici özelliği. Ancak bu harika kürkün bir bedeli var. Bu tüylerin karışıp yumaklaşmasını önlemek için her gün taramak gerekiyor. Bu yüzden bu kedilerden edinecekseniz buna zaman ayırmaya hazır olun. Birçok kedi sahibi, kedinin bakımını daha kolay hale getirmek için kedilerinin tüylerini kırptırıyorlar.

  1. Birçok farklı renkte mevcutlar.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İran kedilerinin aralarında bej, gri, mavi, siyah, gümüş renkleri de olmak üzere 80 farklı kürk rengi bulunmakta.

  1. Meşhur İngiliz Kraliçesi Victoria'nın iki adet mavi İran kedisi vardı.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

Birleşik Krallık'ın bu ünlü kraliçesi de iki mavi İran kedisi sahibiydi. Kraliçe Victoria kedilerine çok düşkündü ve kedilere sahip olması, o dönemde Büyük Britanya'da bu kedilerin popüleritesinin artmasına neden oldu.

  1. Tam bir kucak kedisi.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

İran kedilerinin bu kadar popüler olmalarının bir nedeni de, yumuşak başlı ve tatlı mizaçlı olmaları. Bu sessiz kediler kucağa alınmaktan hoşlanırlar. Huzurlu ve sakin karakterleriyle uyumlu olacak sakin ve güvenli ortamları tercih ederler, ama ilgi gördükleri sürece gürültülü bir ev ortamına da uyum sağlayabilirler.

  1. Maceracı bir tür değiller.

Eğer bir İran kediniz varsa onu raflara tırmanırken ve mobilyalarınızın tepesinden atlarken görmezsiniz. Bu kediler, ev eşyalarınıza zararı olmayan sessiz ve sakin türlerdir. Devamlı ilgiye ihtiyaç duymazlar ve siz evde yokken bir sandalyeye kıvrılıp kestirirler. Perdeler, tezgahlar ve koltuklar İran kedileriyle güven altındadır.

  1. İran kedileri ile çocuklar bir arada yapamazlar.
    İran (Persian) Kedilerinin 10 Özelliği

Eğer evinizde çocuk varsa, İran kedisi edinme düşüncenizi tekrar gözden geçirin. Bu yumuşak huylu kedi türü, çocuklu evlerin çoğunda bulunan yüksek seslere ve devamlı rahatsız edilmeye gelemezler. Ayrıca küçük çocuklar bazen bilmeden İran kedilerine zarar verebilir. Ama eğer çocuk bu kedinin ihtiyaçları konusunda bilinçli ve duyarlıysa o zaman sorunsuz şekilde anlaşabilirler.
Alıntı dır.

Castielthecat

En sona gülücük koymuştum çıkmamış :D bunu da ekleyelim

Derdedermanim

Karakteri

İran kedileri sakin ve sessiz yapıları ile tanınan bir ırk. Sürekli kucakta olmaktan ve insanlar ile sıcak temasta kalmaktan çok hoşlanan bu ırk, gerekli ilgiyi gördüğü sürece sahiplerine çok sadık olabiliyor. Bir kere sahibine alıştıktan sonra, her adımında onu ilgiyle izleyen Persian ırkı, çok zeki olmasa da belli komutları öğrenebiliyor.

İran kedileri sessizlikten hoşlanan bir ırk. Gürültülü ortamları çok fazla tercih etmeyen bu ırk, eğer çok fazla gürültü varsa ortamı terk edecektir. Aynı şekilde fazla ilgiden de bunalabilen İran kedileri, istemediğiniz zaman sevmeniz halinde sizden kaçabilir.

Bu ırkı ev için uygun yapan özelliklerden biri, tırmanmak ve zıplamaktan çok hoşlanmamaları. Genellikle yerde olmayı tercih eden İran kedileri, yüksek noktalara atlamıyor veya perdelere tırmanmıyor.
alıntıdır

Derdedermanim

demekki bu ve buna benzer türkçe ve yabancı kaynaklarda geçenlerin hepsi yalan sizin dediğinize göre peki öyle olsun bir gün iran kediniz olursa fikir değiştirirsiniz ozaman burdan yazarsınız :)

Derdedermanim

Sahibine çok düşkün ve sakin yapılı kedidir. İlgi gösterilmesinden çok hoşlanır. Sevgisini belli eder. Yumuşak ve sakin ses tonu vardır. Bir şey istemedikçe ve canı acımadıkça miyavlamaz. Tam ev kedisidir. Dışarıyı sevmez. Kucağa alınmaya bayılırlar. Tüyleri uzun olduğundan sürekli taranmalıdırlar.
alıntıdır :)

Derdedermanim

1.Sakin(az hareket ediyorlar)
2.Çok sessizler(az miyavlıyorlar ve ses tonu düşük)
Görünüşleri hariç bu iki özellikleri bence farklı diğer hususlarda bildiğiniz kedilerden farklı değiller.

Derdedermanim

hayır sanki iran kedisi lobisiyim burda :D benim için kedi olsun faretmez ama işin gerçeğinide ortaya koymak lazım.