Bütün Scottish Fold Cinsi Kediler Eklem Rahatsızlığına Sahip Midir ?

major24

Merhaba. Şuan British Shorthair / Scottish Straight Silver kedi arayışındayım. Fakat kafamı da sürekli kurcalayan bir şey var, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Scottish Fold kediler.
Bir kesim Fold'ların tamamının kronik eklem problemi yaşadığını savunurken bir kesim fold&fold çiftleşmesinden dünyaya gelen yavrularda bu eklem problemleri olduğunu British&Scottish çiftleşmesinden doğan yavrularda bu eklem problemlerinin yaşanmadığını söylüyorlar.
Sadece kendi zevkim için de hayatı boyunca ağrı sorunu çeken bir kedi satın almak istemiyorum. Konu hakkında bilgi verebilir misiniz. Hatta bilimsel olarak kanıtlanmış bir yazı var ise de güzel olur.
teşekkürler.

21 CEVAP

major24

Bir de secere konusu var. 1500 TL den 5000 TL ye kadar scottish fold bulmak mümkün... İnternette görüyorum ev üretimi yapanda yurtdışından getirip satan da kedilerinin secereli olduğunu söylüyor. Nedir bu secere konusu ? Şimdi 3000 TL ye sahipleneceğim kedinin seceresinin ne kadar doğru ve kedinin ne denli sağlıklı olduğunu nasıl anlayabilirim ? o fiyatlara scot tekir kırmasını kakalamasınlar :)

Alicveben

zaten bir scottıs fold sahibi bunu desteklemez çünkü kedisinin hasta olduğuna inanmak istemez

edasukur

Dün veteriner hekimimizle uzun bir sohbet ettik ve merak ettiğim çoğu şeyi sordum kendisine. Scottish fold cinsi kedilerin hepsinin genetik bir eklem rahatsızlığına sahip olduğunu söyledi. Hatta fark ettiyseniz genelde yan yan yürürler çünkü zeka gelişimleri de farklı gibi bir şeyler söylemişti kendisi. Biz bunu anlayamıyor olsakta ne yazık ki tüm hayatını acı çekerek geçiriyor bu hayvanlar.

Fablemoon

Ve araştırdığım kadarıyla Scottish Fold cinsi kedilerin %99'u galiba doğuştan eklem rahatsızlığı ile karşı karşıya bazıları british ve fold çiftleştiriyor ,british olan kediler de sıkıntı olmuyor ama Scottish fold olan kedilerde yine baba/anne british olsa bile kendisinin o hastalığı taşıma oranı oldukça yüksek.

Duygunur

Veterinerde sıra beklerken kucağında cins kedisiyle bir kadın, benim kedim kafesin içinde miyavlıyor diye "Hmm, tekir mi? Evi de çok dağıtıyordur o şimdi." demişti. O günden beri ayrı uyuzum zaten :D
Kedi kedidir arkadaşlar ya. Cins olunca acayip iyi huylu söz dinleyen canlılar olmuyorlar. Biraz araştırın cins kedi/köpek üretimi için hayvanların ne şekilde tutulduğunu, çiftleştirildiğini, nasıl sefalet içinde yaşadıklarını görebilirsiniz. Yavruları da çoğunlukla annelerinden erken ayırıp sağlıksız koşullarda tutuyorlar. Çünkü önemli olan hayvanların sağlığı değil para oluyor. Çünkü bir yavru demek binlerce lira demek!
Bu sektöre katkıda bulunmayın, lütfen!
Peluş oyuncak almak gibi de olmuyor hayvan sahiplenmek, hiç büyümeyen bir çocuğunuz varmış gibi oluyor. Bilmiyor olabilirsiniz, çok tepkili yazmak istemiyorum ama araştırın lütfen.

Alicveben

@Duygunur gerçekten öyle insanlar varmı