Safkan Sibirya Kedisi

Tugcedd

Safkan Sibirya kedisini nereden bulacağım :( bu cinsi isteme sebebim kedi alerjim var bu cinsin safkan olanlarında fel d1 proteini az salgıladığı için alerjik reaksiyon göstermiyor ama herkes bu yavrucakların safkan olanlarını ücretli sahiplendiriyor

19 CEVAP

sarmanbirkedi

Russian blue de alerrji yapmazmis ve ülkemizde çok yaygın. Sahiplendirme olanı filtresine yazarsanız bulabilirsiniz. Kaynak:ajanimo

Ayseghoul

Alerijisi olan arkadaşımın 763876 kedisi var büyütmemek lazım demek gerçekten o kadar anlayıştan uzak ve ön yargılı bir laf ki. Dünyada beni bu kadar sinirlendiren başka laf çok zor bulurum sanırım. Ben üniversiteyi okurken bile bir an önce iş bulup en az 3 kedi hayaliyle yanıp tutuşuyordum. Kaldı ki sokakta yuvarlandığım yavrum, canlarım kediler sonrası eve döndüğümde hiçbir alerji belirtisi yaşamıyordum, aklımın ucundan geçmezdi. Peki ne mi oldu? İlk kedimi sahiplendiğimin 10. günü nefes yolum tamamen kapandı ve acilde 2 saat bilinçsiz yattım. Uyandığımda kısa kısa nefes almaya başlayabilmiştim, bu defa da panikten dengemi kuramıyordum. Neyse ki olay anında arkadaşlarım yanımdaydı beni hastaneye götürebildiler. O 10 gün boyunca da soluma problemleri yaşadım ancak kedi anneliğine tutunmak benim için hayat meselesiydi. Gerçekten de öyle olacaktı, ölecektim çünkü.

Bazı alerjiler hapşırma, kaşınma, kabarma ya da akıntı gibi değildir arkadaşlar. O seviyede olsa katlanılır çünkü, o seviyede olsa benim gibi orta gelirli, ki şimdinin Türkiyesi'ne göre açlık sınırında yaşayan insanlar keyfinden sibirya kedisi hayali kurmaz. Ölmeden mutlaka deneyimleyeceğim bir yoldur ancak ülkede safkan sibirya kedisi diye satılan kedilerin safkan olamayacağı hemen hemen kesindir. Yani yine alerji yapacaktır. Buralarda satılan sibirya kedileri görüntüleri eşleştiği kadar sibirya kedisi fikrimce. Boşuna paranızı ziyan etme riskine girmeyin. Rusya'dan getirten insanlar var, elbette maliyetini kaldırabilecek aileler bunlar. Ben kaldırabilir miyim? Hayır. Ancak bu çaba göstermeme engel değil. Kedisiz hayat yarım, o hayatı tamamlamak için çabaya devam. Çözümünü bir yerlerde, bir şekilde bulana dek.

Mehmetkr

Ben olsam alerjim varsa almazdım. Sonuç olarak kedi veya köpek sahiplenirken amacımız bir hayvanı kötü koşullardan kurtarıp ona yuva olmak olmalı. Eğer ki para vermek zorunda kalacaksam hiç almam daha iyi, para ile alınca hem amacımıza uygun olmuyor hem de sırf ben bir kedi istiyorum diye kötü şartlarda çiftleştirilen ve üretilen hayvanların satılması ile ayakta kalan bu piyasaya yardım etmek istemem. Kediye alerjim varsa köpek sahiplenirim. Para ile almaktan iyidir ikisine de alışırsıniz zaten sıkıntı olmaz.

Anonymus179224

Ben de alerjim varken sahiplendim, zamanla alerjimin şiddeti azladı şu anda alerjimin yok olup gittiğini düşünüyorum o derece yani. Tabi bu ikinci denememizdi, ilk olarak evimize 4-5 aylık dişi bir tekir getirdik, inanılmaz tepki gösterdi vücudum. Kızardım domates gibi, kaşıntı inanılmazdı ayrıca öksürüyordum da. Ve bütün bunlar sadece 20 dkde olmuştu. Çok sevmiştik yavrucağı ama sokağa geri bıraktık :( Sonra yaklaşık bir ay sonra tekrar denedik şansımızı bu seferki 7 aylık bir erkekti, yapılan araştırmalara göre erkekler fel d1 i daha büyük oranda üretiyorlar sonuç 0 alerji. Daha önce veteriner ile görüşmüştük, kendisinin de tavşanlara alerjisi var ama vücudu her tavşana karşı aynı tepkiyi göstermiyormuş.Aynısı bende de oldu normalin aksine bu kedi erkek olmasına rağmen bana iyi gelmişti, ilk gün burnumun derinliklerinden gelen bir kaşıntı hissetsem ve bir iki öksürsem de, bir hafta sonra tüm bunlar yok oldu. Şimdi oğluşumla pek mutluyuz, YANİ bazı cinsler daha az fel d 1 üretse de bu aynı cinsin fertleri içinde de çeşitlilik gösteriyor. Sibirya kedisinin bırakın safkanını bulmayı kırmasını bile bulamazsınız bence. Siyamlarda bu proteini az üretmesiyle bilinirler hem bunca sene Tayland tapınaklarından dışarı çıkmaları yasak olduğundan safkanlıkları da korunmuştur ama dediğim gibi bir siyama alerjiniz olmayacağının garantisi yok!