Yavru Kedi Beslenmesi

emiratelli

6 haftalık Scottish yavrum var. Süt tozu ile besliyordum ama 3 gün önce süt tozum bitti bulunduğum yerde satılmıyor internetten sipariş verdim ve kuru mama ile besliyorum sulandırılmış inek sütü veriyorum sabah ve akşam bir zararı olur mu ? Bugün hareketsiz ve bitkin gibi sürekli uyuyor endişe ediyorum...

13 CEVAP

Sselin1

Yavrular 5 haftalik olunca kati gıdaya geçmeye başlıyor zaten. inek sütu sakin vermeyin yaş mama ve ıslatilmiş kuru mama verin. süt tozu tek basina yeterli degil artik. Yaş mama olarak gimcat tavsiye ederim market mamalari ishal yapar yavruyu. Ya da tavuk gögsunu sebze(havuc kabak veya patates) ile haslayin blenderdan gecirip verin. Ishali varsa tavugu pirinc veya patatesle birlikte haslayin.

Tikos

Inek sutu sakin vermeyin sizi endiselendirmek istemem ama bu konuda basima cok kotu seyler geldi inek sutu cok gaz yapiyor sanirim ve karinlarinin sismediginden emin olun karnina masaj yapin

Hidatot

Bu siteden bir hanımefendi bana kuru mamaya su katabileceğimi söylemişti eğer kedinin önüne öğünlük mama konuluyorsa (mama çok uzun süre sulu beklediği takdirde bakteriler artacaktır çünkü) . Ben bu konuda pek bilgili değilim ama belki hafifçe su katarsanız miniğinizin de yiyebilmesini kolaylaştırmış olursunuz. Söylediğimde yanlış bir şey varsa bilen arkadaşlar uyarsın lütfen

Sselin1

Bircok sebebi var sart degil tabiki herzaman sebze katmaya gerek yok. Ama Yeterli oranda verildigi zaman sebzelerin kedilere faydalari var ayni zamanda kuru mamalari da tahilli veya sebzeli Oldugu icin ayni dengeyi saglamiş oluyoruz. Bazi kediler de Sadece et iceren mamalar agir geldigi icin ishal yapabiliyor. Ayrica kedilerimiz ev ortaminda yasiyor cok hareketli degiller fazla protein de gerekli degil bu sekilde hem dengeyi saglamis oluyoruz hem de sebzelerin yararindan faydalaniyoruz. Sebzenin orani da %30 dan fazla olmamali ama sonuc olarak etobur canlilar

Hidatot

Çok teşekkür ediyorum

srplzngl

İnek sütü vermeyin, ishal yapar. Siparişiniz elinize ulaşana kadar yani kısa süreliğine yaş mama ile besleyebilirsiniz.

minnoskoss_123

İnek sütünden uzak durun.

emiratelli

Kuru mamanın bir sakıncası var mı peki ?

minnoskoss_123

Süt tozuna devam edin. Birkaç hafta sonra yavaş yavaş yaş mamaya alıştırın. Sonra yaş mama ile kuru mamayı karıştırıp verin. En sonunda kuru mamayı tek başına vermeye başlayın.

Hidatot

Bir de ayrı bir soru sormak istiyorum ufak kedilere böyle bir durumda tavuk haşlanıp küçük küçük doğranıp verilebilir mi?

Sselin1

Hidadotun dedigi gibi kuru mamayi azar azar islayin taze olarak tüketsin. Yas mamanin da islatilmis kuru mamanin da açıkta uzun süre beklemesi iyi degil.

emiratelli

Şuan mecburen sadece kuru mama veriyorum umarım bir şey olmaz...

Hidatot

Evde kendimiz mama hazırlarken içine sebze de katmamızın sebebini biliyor musunuz? @sselin1 öğrenmek için soruyorum gerçekten