Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

KomurveMia

Arkadaşlar birine evde birine sokakta baktığım iki dişi kedim kömür ve boncuğu kısırlaştırdım. Şu an eve getirdim narkozun etkisindeler. Bakımlarını nasıl yapmalıyım. Bana tavsiye ve tecrübelerinizi söyleyebilir misiniz? Kaç güne iyileşir. Ne zaman sokağa salmalıyım ?

25 CEVAP

Anonymus552223

Bizimki de krem falan vermiyo, antibiyotikte kullanmiyoruz. Birsey giydirmeyin bence daha cok mikrop ureme riski de var. Yarayi gozlemleyin sadece cift dikis yapildiysa yalasa bile acilmiyor kolay kolay. Her veteriner farkli yapiyor veterinerinize guveniyorsaniz onun dediginden cikmayin

BalliBadem

Kafanıza göre bişey yapmayın veteriner o kadar boşa mı okudu

BalliBadem

Belediyede mi kısırlaştırıldı

KomurveMia

Hayır özel klinikte kısırlaştırdım. Tek endişem şu bu hayvan dikişlerinin üzerine yatıyor bazen acaba mikrop kapar mı ? :/

PsLuna

Yara açık değilse kapmaz. Dikişlerini doğrudan suyla ıslatmasın yeter. Belli olur zaten en ufak enfeksiyon dikişin üstünde görürsün

Anonymus552223

Birsey olmaz iyi dusunun iyi olsun. Yattigi yer temiz degil mi sonucta

BalliBadem

Keşke sargı yapsaymış ama herkes sarmıyor boyunluğu mu var

KomurveMia

Boyunluk yok sargıda yok. Yattığı yer temiz ben steril tutuyorum. Yalnız şey boncuk yürümeye başladı toparladı yiyo içiyo ama kömür halsiz yatıyo fazla yemiyo su az içiyo ve yürümüyo ?? Neden ?? Endişeliyim. Kömür 2.5 kg boncuk 3.5 kg. Kömürün ameliyatı daha ağır geçti. Ondan dolayı olabilir mi?

Gozdetemizel

5gunden sonraki zamanda ic dikisler kaynadigi icin distaki dikisleri sokmesi fln sorun degilmis.kisa zmn once boyle bi dikis sokup yarayi acma maceramiz oldu.bunun ustune 10 gun evde furacin merhemle gunde 1 kez pansuman yaptik.ustune yapiskanli bant ve elbise giydirdik cunki surekli sokmeye calisti bandaji.basimiza bunca isi acinca tamamen iyilesme 14 gun surdu.ve vet hergun 1 kez pamukla batikon surun mikrop almasin dedi.ancak normal pamukla surmeyin yapisiyor.makyaj pamuguyla.cok gecmis olsn

smgbkrccc

Bende kedimi kısırlaştırdım beş gün önce. Benimde 3 kat yaptığını söyledi, elbise ve yakalık kullanmamı istemedi. Batikon sürün sabah akşam dedi. 2 günde bir 3 kez antibiyotiğe gelmemizi istedi. Ama benim kedim biraz takıntılı olduğu için dikişin etrafını yara yapmış :( Veteriner dikiş %90 iyileşmiş ancak yaralar için bir kez daha antibiyotik yapacağız dedi. Batikon sürmeye devam ediyorum ancak yarasını yakıyor büyük ihtimalle bağırıyor kaçmaya çalışıyor. Zor zamanlar geçti dikişlerde çok sorun yok ama yaralarla uğraşıyoruz şimdi.

Bademe ameliyattan sonraki gün yemek verdiğimde burun kıvırdı. Yaş mama koydum kokladı kokladı yemek istemedi. Sonra macunu çıkarttım ve tabii ki o an iştahı yerine geldi :)) Bende macunun ucuna yaş mama sürdüm macunmuş gibi yemesini sağladım, yedi de. Macunu yerine götürdüğümde bir baktım yaş mamaya saldırmış. Sonra da suyunu içti. Bir daha da yemek sorunumuz olmadı. Sizde böyle küçük hileler yapabilirsiniz bence. Bir de ameliyattan sonra kaka yapıp yapmamaları çok önemliymiş, dikkat etmenizde fayda var eğer veterineriniz söylemediyse.