Kedi Aknesi Gecmiyor

PandAiluroSena

Yaklasik bir bucuk hafta once kedimin cenesinde ufak tefek siyahliklar farkettim ve kedi aknesi oldugunu anladim. Hemen klorheksidin iceren bir agiz gargarasi alip gunde bir defa once ilik suya organik elma sirkesi sonra bu gargarayla akneleri temizleyip dezenfekte ettim ama en ufak bir iyilesme belirtisi dahi gozlemleyemedim, aksine agiz kenarlarina ve ust dudak kenarlarina bulasmaya baslamis ve derisi iyice acilmis. Ilk farkettigim zamanki haliyle su anki halinin fotograflarini atiyorum. Bu beladan nasil kurtuluruz? Daha ciddi rahatsizliklara yol acar mi? Veterinere goturmeli miyim? Bilgilerinizi paylasirsaniz sevinirim.

18 CEVAP

Themis_hy

Ağız kenarında çıkan akneler genelde yaş mama tüketiminden kaynaklanıyor diye biliyorum. Ağız çevresine bulaşan mamayı tam temizleyemediklerinden olabilir mi acaba.

Merhaba bilgilendirme icin yaziyorum. yas mama tuketmiyoruz biz ama stres kaynakli sanirim cikmisti. Bagisikligi icin Omega 3 yagi satin almistim hergun bir sıkım kuru mamasina koydum, cenesininde sirkeli su ile hergun pansuman yaptim. 1haftaya kucucuk kaldi alan. Geçti geçecek.

Akne sadece stresten çıkıyor ve etken ortadan kalkınca anında geçiyor. Siz sirke vb. şeylerle azdırmışsınız. Sirke sürülmez kediye. Dezenfektanlarla tahriş olmuş derisi. Hiçbir şey sürmeyin. Ortamında yeni biri mi var? Huzursuzluk yaratan bir şey olmalı. Durup dururken çıkmaz akne. Vete götürün acil.