Engelli Kedi İrklari Mi Uretiliyor Ve Bizler De Farkinda Olmadan Buna Destek Mi Oluyoruz?

tika_waylan

Arkadaslar soyle bir sey gordum ozellikle cins kedi isteyenlerin goz atmasini istiyorum; https://m.facebook.com/anadolukedisi/photos/a.360456387386929.78850.216428581789711/1092857770813450/?type=3
Hem bu gunun engelliler gunu olmasi amaciyla farkindalik icin paylasmak istefim hem de dusuncelerinizi merak ettim.
Ben kisirlastirmayi dogru ve faydali buluyorum ama acikcasi cins kediler icin bu kadar gerekli oldugunu bilmiyordum. Cok uzuldum acikcasi. Benim kedimin de burnunda sorun var dogustan bu tarz durumlar yasayanlar ne sekilde kedilerinin yasam kalitelerini artiriyorlar. Hem farkindalik artsin hem de birbirimize yol gosterelim diye bu konuyu actim yorumlar icin simdiden tesekkurler

19 CEVAP

tika_waylan

İnsallah bu konuda herkes bilinclenir cunku gercekten cok uzucu bir durum bir rahatsizligi olmadigi halde bir kedinin surekli gozlerinin akmasi nefesinde sorun olmasi ne uzucu.
Tuysuz kedileri kisin dusunemiyorum surekli evin isisini yuksek tutmak zorunda kaliyorlardir sanirim ama gene de yetmez ki.
Hele Angora kedileri asigim onlara o kadar guzeller ki ama sagir olmalari o kadar uzucu ki bir kedi gormustum nasil miyavliyor resmen agliyordu sahibine sebebini sordugumda kutudayken zaten kulagi sagir oldugu icib duyamadigu icin cok korktugunu ve gotururken( veteriner) agladigini soylemisti. Nasil uzuldum o yavruya anlatamam hic aklimdan cikmaz. Bir sekilde sokaga dusce arkasindan kopek gelse ya da ona bagiran bir insan farkedemiyecek duyamayacak ne kotu..

tika_waylan

Losyonlar da iyi olmayabilirmis ama ozel bir durum varsa veterineriniz onerdiyse tabi kullanin ama rutin olarak goz temizleme losyonu iyi degil diye biliyorum. Dezenfektan gibi oluyotmus ve surekli alisinca da daha cok akiyormus. İlik su hic denemedim o da aklimda olsun. Kuru pamuk kullaniyorum artik haftada bir iki asid borikli goz temizleme losyonu. Ama ise yariyor mu hayir hep akiyor ve akacak malesef. Bu onu rahatsiz ediyor mu bilmiyorum gerci goruntu benim icin onemli degil o rahat olsun iyi olsun ama gozleri dolunca rahat odlugunu sanmiyorum uzuluyorum

tika_waylan

Cok gecmis olsun. Insallah duzelir gozundeki sorun.
Benim bahsettigim su kronik olan kahverengimsi kizilimsi akinti. Onun acaba kediye zarri ve rahatsizligi ne ve onu rahatsiz ediyorsa minumuma nasil indirebilirz acaba. Normalde goz akintisi temixlenmezse gozun icine kactiginda cok zarar vriyor diye biliyorum ama bu normalin disinda olan bizimki gibi degil de mesela sokak kdilerimde oluyordu veerinere goturuyordum bir goz damlasi veriyirdu onkar icin kullaniyordum.

tika_waylan

Benimki de patisini yalayip siliyor gozunu. Operasyonlar beni korkutuyor ama arastiracagim tesekkurler bilgii icin