Kedim Gençlik Hastalığına Yakalandı! Atlatanlar Var Mı?

AlacaHurrem

**Merhabalar, 1 ay önce dünyalar tatlısı bir scottish straight kedisi sahiplendim. Sahiplendiğim kadın tanıdıktı ve kendi kedisinin yavrularından birini biz sahiplendik. Aşılarını yaptırdık (Karma-1, Lösemi ve Karma-2) Ancak kedim 13.01.2017 tarihinde kusmaya başladı. Ertesi gün de ishali başladı kaptığımız gibi veterinere getirdik. Dışkı örneğinden maalesef minik kuzuma (3 aylık) gençlik hastalığı teşhisi konuldu.. Kedim hiçbir şey yemiyor ve içmiyordu. Bugün hastalığın 5. gününe girdik. Kedim artık kusmuyor ve mama yemeye başlamış. (Klinikte gözlem altında kalıyor). Ishali devam ediyor ancak kıvam almaya başlamış. Veteriner bunların iyiye yönelik olduğunu söyledi ancak süreci hala atlatabilmiş değiliz ve her an her şey olabilir dedi. Onun için çok endişeleniyoruz. Daha çok küçük. Bu hastalığı atlatmış olanlar var ise, kedinizin iyileşme süreci nasıldı biraz bahsedebilir misiniz? Sanki günler saatler ve hatta dakikalar geçmiyor. Her an kötü haber alacakmışım gibi 5 gündür mutsuz bir şekilde telefonun başında bekliyorum. **

26 CEVAP

ndlce

benim kedime de bugün teşhis kondu daha 2.5 aylık umarım iyileşir

buddha_bar

Bugün 2. Haftayı gecti hala korkuyorum ben 8-9 aylikti benimkisi biraz yaştan dolayı kurtardı sanki ama hala cekiniyorum devam ediyormudur diye en onemli sey veterinere goturdukten sonra duzenli beslemek bence koymalı mamayi siringalarla cok az cok az sık sık veriyordum onun cok faydası oldu sanki ki kedilerin kan testinde bağışıklık 4 un altindaysa cok kurtulma riski yoktur denmisti benimkisi 2 idi saat başı siringayla 200 ml kıymalı kaliteli mama vere vere hergun aşı yaptira yaptira gecirdik 4-5 inci gun siringayla 500 ml yiyebiliyordu sonra haftanin sonunda dolu dolu yiyebiliyordu veteriner kan degerlerinin normal oldugunu soyledi atesi icin bi kac gun daha götürdüm ilk veterinere goturmemden 17 gun gecmis ama hala yas mamayla besleyip korkuyorum bisey olur diye.

buddha_bar

Bol bol suda vermistim unutmadan

Cemay26

İNŞÂALLAH. MAŞAALLAH

central

Merhaba arkadaşlar zamanında kedim gençlik hastalığı oldu bende çok aradım araştırdım ve bu süreci nasıl yendiğimizi size anlatacağım çoğu kişi hastalığı yendikten sonra geri dönüp forunlara yaşadığı süreci yazmıyor çünkü artık kurtulmul oluyor.Benim kedim gençlik hastalığını atlattı çok şükür umarım sizinki de atlatır.Öncelikle üzülmeyip ağlamayıp güçlü bir şekilde tedavi sürecini yönetmeniz gerekiyor.ben her gece ağlamaktan uyuyamıyordum ama çok şükür kedimi kurtarabildim.kendi sürecim şu şekilde oldu kedim koşum oynarken hiç bir sorunu yokken bir gün eve geldiğimde kedim sapsarı kusmuştu sonra kedimi elime aldığımda o kadar bitkindi ki sanki canı çekilmiş gibi halsizdi.sonra hemen veterinere götürdük kan testi yapıldı.panlökopenisi yani gençlik hastalığı denildi.Kedi parvovirüsü de denilen kedi panlökopeni virüsü (FPV) kedinin bağışıklığını çok hızlı bir şekilde düşüren kedinin bağırsaklarına saldıran bağırsaklarını yiyip bitirip kanatıp kanlı ishale nedne olan bir virüsmüş.Biliyorsunuzdur ki virüsleri öldürebilecke bir ilaç yok tek çare bağışıklığı güçlü tutmak. sonrasında kedimiz yatışa alındı ve interferon tedavisine başlanacağı söylendi bana tüm tedavisi ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.kedim 4 aylık ve dişiydi kilosu çok değildi yenemeyebileceğini sölediler.Biz tedavisine kanlı ishali başlamadan başladık.veteriner kanlı ishalinin de 1-2 güne başlayacağını söyledi ve dediği gibi d eoldu. kedi kanlı bir şekilde tuvaletini yapıyordu biz onu görünc ekalpten gittik o kadar üzüldük ki anlatamam. sonrasında ben bu hastalık için rusların kullandığı destkeleyici bir vitamin takviyesi buldum adı feliferon sonrasında her gün 1 ml kedime kas içi yaptırdım veterinerimizde etkisi olduğunu tedaviye bunu da eklememizde sorun olmayacağını iletti kedim 10 gün veterinerde tedavi oldu ve kan testi iyi çıkması içi veterinerden taburcu olduk. 10 gün boyunca evde viyo ve fortiflora karıştırarak verdik. bağırsaklara çok iyi bakılmaıs gerekiyordu. gastroent. mamalar kullandık en iyi mamalarla besledik ve kedimiz 2 ay içinde tamamen toparlandı tabi bu süreçte diğer kedilere bulaşmaması için ayrı odada tedavisini yaptık.tedavi biteli 1 yıl oldu ma kedimiz sürekli ishal veterinerimizie söylediğimde bu kedi gençlik hastalığını atlattığı için ülser olabileceğini söyledi.bakalım umarım bunu da atlatırız. kediniz eğer bu virüsle savaşıyorsa kaybedecek zanınız yok hemen iyi bir veterinere götürüp interferon tedavisine başlamanız ve bulabilirseniz ka siçin feliferon yaptırmanızdır tabi bu rüeçte onu yanlız bırakmayıp sürekli ilgilenmeniz de tedavi sürecini hızlandıracaktır.

central

son mesajıma eklemeyi unutmuşum ilk sayfada 05.01.2022 08:46 tarihinde kedimin gençlik hastalığı ile savaştığım zamanlar yazı yazmışım nerdne nereye

Melisolog

1 saat kadar önce 5 aylık biricik oğluma fpv teşhisi kondu. Dünyam başıma yıkıldı. Onu klinikte bırakıp eve gelmek o kadar zor geldi. Sizin mesajlarını okuyup kedilerinizin iyileştiğini görünce bir umut yeşerdi içime. Bir tane daha oğlum var o da 4.5 yaşında. Dr tüm evi dezenfekte etmemiz gerektiğini söyledi ancak böyle bir şey mümkün mü? Evden taşınıp tüm eşyalarımı yenilersem evi dezenfekte etmiş olurum. Hiç mantklı gelmedi. Sizler nasıl yaptınız. Özellikle 11 kedisi olan arkadaşım, umarım diğer kedilerinin sağlığı yerindedir.

aslihan_e

@Melisolog Evet gençlik hastalığını evden tamamen yok etmek için eşyaları yakmanız gerektiği söylenir. Tam olarak dezenfekte etmeniz mümkün değil ancak, daha çok yattığı yerleri, kustuysa falan o alanları, kum kabını, mama kaplarını, kedinin yatağını, ufak tefek paspasları örtüleri yıkarsanız, yerleri çamaşır sulu suyla silerseniz iyi olur. Ben o şekilde yaptım, zaten dokunduğu yere bulaşmıyor yine de temizleyebildiğimiz kadar temizlemek gerekiyor. Karma aşısı yapılan kedide gençlik hastalığı pozitif çıkması çok normaldir. Çoğu kişinin kedisi gençlik hastalığı olmuyor bile, yanlış teşhis konuluyor.

Benim 3 kedim vardı bir tanesi kısırlaştırma sonrası vefat etti maalesef. Veteriner on tane şey saydı yok ağrısı vardır yok akciğerleri enfeksiyon kapmış. En sonunda evdeki diğer kedim de hasta olunca gençlik hastası olduğunu anladı. Şuan tedavisi sürüyor ama çok durgun çok korkuyorum ona da birşey olacak diye öbür kedim öleli daha 1 hafta bile olmadı...

cakiyas

Bu sabah benim Efe'mde de bu virüs çıktı.İshal ve kusma yoktu sadece bir şey yemiyor diye götürdüm sonuç bu...

cakiyas

Hastalığı atlattık Allah'a şükür.