Kopek Bakmak İcin Nelere İhtiyac Vardir Alinmasi Gerekenler Nelerdir

Cigdemm

Daha once kisa zamanli yardima muhtac kopeklere baktim ve artik omurluk oldun istiyorumbunun icin neler gerekli aylik ne kadar masraf yapmaliyim egitimi nasil yapilir sevgi konusunda kesinlikle eksigim yok ama teknik bilgide sizlerden ogrenmek istedigim cok sey var yardımcı olursaniz çok sevinirim

25 CEVAP

dollfacepersian

Blackone
Haysev ,haytap gibi yerlere şikayet etsek bir sey yapabilirler mi?
Üyeliğini dondurmaları iyi olmuş,hem terbiyesizce konuşuyor hem de doğru olmayan bilgiler veriyordu

dollfacepersian

Corcx
Ben hep sadece boğma tasmalarının kopeğe o şekilde mesaj verdiğini ve kullanılmaması gerektiğini düşünüyordum. Siz böyle söyleyince mantıklı olduğunu düşündüm.
Cesar Millan'a gerçekten bayılıyorum ve onun sayesinde birçok konu hakkında bilgim oldu. Metotlarını köpeğim olmadığı için denemedim ama ileride olunca denemeyi çok istiyorum. Tasma konusunda dediğiniz gibi hızlı sonuç almak istediği için olabilir ama amacının can yakmak olduğunu düşünmüyorum. Çünkü onun kadar köpekleri seven birini görmedim. Daddy ölünce intihara teşebbüs etmiş ve depresyona girmişti.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
Size köpeklerinizle mutlu,sağlıklı ve uzun ömürler dilerim:)

Blackone

Ben fatih bilmem neye sinirlenince sizden de çıkardım kusura bakmayın evet bloğunuz güzel takip ediyorum
Bu arada kaç yıldır hayvan besliyorsunuz? 8seneden uzunsa bilemem ama ben 25 senedir bakıyorum:)
Evet her hayvana yaramıyor maalesef:(

Cigdemm

Burasi tartisma alani degil herkes bi sekilde yardımcı olmaya çalışıyor teşekkür ederim bundan sonra sizlerden aldiklarimla detayli bi arastirma yaparak bilgi eksikligimi tamamlayacagim teşekkürler

kediaskim

Youtubedan kral köpek ailesini dinleyebilirsiniz o daha açıklayıcı oluyor

Corcx
Blackone üyemiz zaten çok çekiştiren bir köpek ise demiş:) mesela bende bu şartlarda blackone nickli üyemizin katılırım

Puppy730

Cigdemm nickli arkadaş. Sizi aydınlatabilirsem ne mutlu bana. Tasma konusunda corcx'a kesinlikle katılıyorum. Boyun tasması ile yürüyüş yapmakla şok tasması ile eğitim vermek arasında pek bir fark göremiyorum.

Mama konusuna gelelim. Tahılın hayvanlar için birden fazla etkisi vardır. Hatta tahıl bazı (BAZI!) alerji durumlarına çözüm olmak amacıyla hipoalerjenik etiketli mamalarda toplanmıştır. ( Bu yüzden tahılsız mamaların hasta ettiği evcil hayvanlarla karşılaşıyoruz.) Ama söylediğim gibi eğer kedi-köpeğimiz bu alerji durumlarından birini yaşamıyorsa tahıllı mamalar zehirdir. Köpeklerimizin kurtlardan türediğini hatırlatmak istiyorum. (Kurtlar oturup buğday yemiyordu herhalde!) Ama çoğu alerji tahıllardan kaynaklanır. Glisemik indeksi yüksek olan tahıllar çoğunlukla market mamalarında bulunmak üzere, market ve orta sınıf mamalarda bulunur. Ve bu tahılların çoğu ağır alerji sebebidir. Glisemik indeksi düşük olan ve az miktarda kullanılması şartı ile koyulan bazı tahılların hiçbir zararı yoktur. Örneğin yulaf.

Kötü sonuçlara maruz kalma ihtimali bile olsa deneyerek öğreneceğiz miniklerimizin yapısını.

Ülkemizde tahılsız mama markaları şunlar: Orijen (yüksek protein), Wildfield (kurutulmuş et ile yüksek protein miktarı.), Acana, N&D( tahılsız serisi kullanılmalı). Bu arada eğer yüksek proteinli mama seçerseniz egzersizler her gün sıkı bir şekilde ve daha uzun süreli yapılmalı. Ve evet, hem yüksek protein hem sıkı egzersiz şüphesiz en iyisidir. Bunun dışında (Brit Care, Bozita gibi) tahılsız bilinen ama tahılsız mama kriterlerine zerre kadar uymayan mamalar da var. Ama yukarıda saydığım mamalarda tahıl yerine köpeklerin beslenmesine uygun meyve ve sebzeler kullanılıyor. Kalitesiz mamalar sadece köpeklerin tat zevkine uygun mama yapmanın peşindedir. Böylece müşteri, kedi-köpeğinin mamayı iştahla yediğini görür ve o mamayla devam eder. Sonra alerji vakası, şu bu vakası vesaire. Köpek bu kalitesiz mamalardan ya yediği ile kalır ya da kaybeder. Asla bir yararı bulunmaz. Belki de yararlı gibi görünür.

Sonuç olarak, çok azda olsa tahıl bazı ender durumlarda yararlıdır. (Bu arada kristalleşme hastalığı yüksek proteinle alakalı, tahılsız mamayla değil. Egzersiz süresini arttırmalıydı bu sorunu yaşayanlar.) Ama bunun dışında tahılsız mama kullanılmalı mutlaka. Kolay gelsin.

Shewky

Ben raw diyet uyguluyorum köpeğim için, mamanin yüzüne bakmıyor :)) Ekonomik açıdan da gayet tatmin edici kaliteli mamaların fiyatlarından daha uygun. 15 kg köpeğim ve aylık 140 150 lira maliyeti oluyor bana son zamlar ile.

corcx

-Blackone- ın ilk postunda sadece bir kaç konuya katılmıyorum ve bunları dile getirmek istiyorum.

  1. Eğer köpeğinizle düzenli yürüyüş yapılacaksa yürüyüş ve yaptıkları kazı işlemleri onlara törpü görevi görecektir. İsteğinize göre kestirebilirsiniz tabi ama ben doğallıktan yanayım.

  2. Eğer ki bolca zamanınız varsa kısa süreli, sık sık su ve yemekten sonra dışarı çıkarak tuvaletini dışarı yapmayı alıştırabilirsiniz. En iyisi dışarı yapmasıdır.

  3. Köpeğiniz sizi ebeveyni gibi göreceğinden yanınıza yatmak isteyecektir büyük olasılıkla. Yani yatakta. Yatakta yatmasa bile yatağın dibinde yatacaktır. SADECE aynı yatakta yatmanın liderliği kaptırmanıza sebep olacağını düşünmüyorum. Bende aynı yatakta yatıyorum ama ip benim elimde. Yatarım yatağıma gelip suratımı koklar iki yalar ayağımın dibine yatar.

  4. EN ÖNEMLİSİ boyun tasmasını yürüyüş için kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Dengeli bir göğüs tasması en iyisi. Boyun tasmasını sadece künyesini, bilgileri(adresiniz numaranız vs.) veya av köpeği ise GPS takılı olduğu için olabilir. Kayış boyun tasmasına takılmamalı. Uzun vadede fiziksel sorunlar yaratacaktır. Elinizle aynı kuvvette bir göğsünüze birde boynunuza baskı uygulayın hangisi daha iyi ? Boyun tasmasındayız. Güzel bir tasma eğitimi olduğunu varsayalım. Normal şartlar altında gevşek halde yürüyor rüzgarda sürüklenen bir yaprak gördü yakalamak için hop çekti bütün kuvvet boyuna bindi. İlerde sıkıntı elbet çıkacaktır olay tekrarladıkça. Yaprak olmaz kedi olur kuş olur fare olur. Hadi diyelim bunuda hallettik hiç bir şeye tepki vermiyor. Mükemmel diyebileceğimiz bir yürüyüş yapıyorsunuz. Tam yanınızda araba tekeri patladı, veya inşaatın yanından geçiyorsunuz hop alçı çuvalı düştü bam diye bir gürültü ve yavrucak korktu kaçmak istedi ve ısrarla çekecek. Ne oldu ? Yine boyuna bindi. Bunlar olabilecek şeyler. Kısaca boyuna o basınç uygulanacak ve ilerde fiziksel sorunlara yol açacaktır. Göğüs tasmasında ise (Güzel ve dengeli) basıncı eşit olarak göğüse dağıtacağı için daha yararlı olacaktır.

dollfacepersian

Ben boyun tasması mı yoksa göğüs tasması mı daha iyi bilemiyorum.
Cesar Millan her zaman boyun tasması kullanıyor ve tasmanın boynun en üstünde durması gerektiğini her zaman söylüyor. Kendisi benim örnek aldığım ve sevdiğim bir kişi.
Boyun tasmasının yürüyüş için kullanılması hakkında sevgili köpeğim adlı blogda şu yazıyı okuduktan sonra bilemedim. Köpeğim yok ama şimdiden bilgi edinip kendimi geliştirmeye çalışıyorum. https://sevgilikopegim.com/2014/11/19/tasmalar-1-boyun-tasmasi-yurume-tasmasi-degildir/