Bilmiyordum, Hasta Kedimi Çiftleştirdim.

Bu bir soru değildir vicdanımı rahatlatmak için bir yere ihtiyacım vardı.
Benim bir scottish fold, kırık kulaklı kedim var. Yıllar önce 17 yaşımdayken kırık kulaklı, şirin, farklı diye beğendim aileme aldırdım. O zamanlarda hasta filan deniyordu da dik kulaklı ile çiftleşirse sorun olmaz diyenlere inandım. Sonra kedimi 1 yaşındayken çiftleştirdim 1 erkek kırık kulaklı yavruyu kendime aldım diğer 5 yavruyu dağıttım. Sonraki yıllarda bu hastalığı gerçeklerini öğrendim. Yıllarca yıllarca içim içimi kemirdi kendi kendime "bak senin kedilerin iyi bir şeyi yok 2 yaşına, 3 yaşına... 10 yaşında bir şey yok rahat ol, yavrularda da bir şey yoktur" diye diye avuttum. Şimdi doğuran kedim 13 yaşında ve eklem rahatsızlığı çıktı.😭

Doğmasına vesile oldupum yavruların torunlarının torunları olmuştur, şimdi bu iğrenç çarkın parçası oldum. İlk kedimin yavrusu olan erkek kedim 12 yaşında ona da bir şey olur mu? Erkek kedimin kardeşlerinden birine ulaştım, eski komşumuz vermiştim 11 yaşındayken onun durumu çok ilerlemiş uyutmuşlar. 😖 Çok kötü hissediyorum kendimi, hepsi tek tek benzer kaderlerimi paylaşıcaklar ya kaldıramam bunu. O kadar iyi bakmıştım hiç bir şeyini eksik etmemiştim...

18 CEVAP

Warriorsans

Hala bu sisteme bile bile destek olan okadar çok insan var ki.. neden gidip bir kedi satın alırsın ki sokaktan bir canı kurtarmak yerine? Umarım artık hayvan ticareti bir son bulur.

Geç olsa bile fark etmiş olmak hiç farkına varmamış olmaktan iyidir.en azından bundan sonra yanlış bilenlere yada doğru bildiği halde insanları yanlış yönlendirenlere engel olursunuz bu konuda.

orhdoner

Buraya yazarak çok doğru birşey yapmışsınız en azından bilinçlenir insanlar. Olmuş artık üzülmeyin geç olmuş ama yapacak birşey yok herkes hata yapabilir önemli olan hatayı anlayıp onu bir daha yapmamaktır.

teddybal

Herkesin okuması gereken bir yazı..💔

sizi anlıyorum yükünüz büyük, pişmanlığınız büyük ama yapacak birşey yok umarım kediniz düzelir gayet sağlıklı bir şekilde yaşamış o dönemleri bilmiyorum şimdi internet olduğu için araştırıyorum ve fold foldla çiftleştirilmemeli biliyorum üzmeyin kendinizi

Pişmanlığınız vicdanınızı rahatlaması içon bir sebep. Herkes hata yapar. Burda paylaştığınız için teşekkür ederiz hatta. Belki bilgilenenler olur. 1 kişi bile olsa yeter. Hepsi iyidir deyin kedinize. Değilse bile siz pişmanlığınızla elinizden geleni yapmışsınız.

diablerose

Vicdan rahatlatmak icin 13 tane sokak kedisini guzel ailelere sahiplendirin bence

simbakedi

cahilligine denk gelmis keske gelmeseymis. yapacak bir sey yok bundan sonra umarim kedinin agrilari gecer. onemli olan bundan sonra yapacaklarin olmali. keske hic yasanmasaydi ama yasanan olaya artik yapacak bir sey yok. bundan sonrasi icin daha hassas olacagini dusunuyorum zaten. olduktan sonra da sorun yok en azindan aramiza katildin dusunce yapisi olarak❤️

blue_hpood

en azından şu an farkındasınız ve diğer insanların buna ortak olmaması için uyandırılması adına bir şeyler yapabilirsiniz. kendinizi kötü hissetmeyin, şu anda farkındasınız.

Umarım bu yazıyı "genetik yatkınlık hepsinde yok" diye vicdanlarını paklamaya çalışan cins manyağı furya da görür. Bu hayvanları bile bile satın almanın bahanesi yok. 5 yaşını bile görmeden acı içinde ölen kedilerin çoğalması için üreticilere ve petshoplara cesaret pompalıyorsunuz. Şimdi scottish sahipleri tarafından taşlanacağım ama durum bu. Siz en azından fark etmişsiniz. Yine de 10 yıl sonra oturup kara kara düşünmeniz de bir şey değiştirmeyecek, olan olmuş. Temizlenmenin yolu çamurda yuvarlanmak değil.

PixiesBalex

Arkadaşlar insanları eleştirmeye gerek yok, hayvanseverliğinize hayranım ama başınıza gelmeden ağır konuşmayın lütfen.

losive

13 yıl bence gayet uzun sağlıklı yaşamış başka bir cins bile olsa bu yaşta farklı hastalıklarla mücadele edebilirmiş. Siz bunu bilmeden yapmışsınız o yavrular sağlıklı da olabilir bence suçu kendinizde aramayın 13 yıl önce bu kadar kolay değildi internete erişim.

Elliiiis

Ve hala kalkıp bu hayvanların hastalığı yok diyip kendini kandıran insanların bu hayvanları satın alıp bu canların hala böyle acı sonla acı içinde kalmalarına tahammül edemiyorum ve saygı duyamıyorum. Herkes kendini kandıracak bir şey bulmuş. Anlık güzel göz zevki uğruna ki tüm kediler çok güzel o canların böyle acı içinde üretilmesine sebep oluyorsunuz. (GENEL BİR SÖYLEM)

Renklipati

Sizin gibi paylaşım yapanları linçliyorlar bizi diyorlar,oysa kimse linçleme derdinde değil yol göstermeye çalışıyorlar yanlış olduğunu dile getiriyor lar en azından bilmeyenler bilsinki artık dursun bu çark
Olan olmuş en azından hatanızı görmüş ve pişmanlık duyuyorsunuz başkaları için örnek olur bu yazınız.. umarım durumu düzelir sağlığına kavuşur çok geçmiş olsun

Elliiiis

Yani ne desem bilemiyorum. Vicdan rahatlatmak için biraz yanlış bir yer olmuş. Yani yaşınız küçükmüş diyeceğim ama inanın araştırıp görebilirdiniz. 12-13 yıl önce 18 yaşında akıl sahibi, araştırma duygusu olan biriydiniz sonuçta. Keşke insanların o pembe laflarına inanacağınıza biraz internette bunlar hakkında bilgi öğrenmeye çalışsaydınız şu an bu vicdan azabı ile burada böyle bir başlık açmazdınız. Kedilere çok üzüldüm. Sizin vicdanınızı da üzgünüm rahatlatamayacağım. Ve evet bu silsileler hep böyle başlar. Sonu ise günahı olmayan yavrucukların çektiği acılarla son bulur.