Orijen Six Fish Deneyimimiz

vizardon

Nisanın ikinci haftasından itibaren Orijen kullanıyoruz. Aslında mamasını değiştirmek istemezdim, bir süre iyi gidiyorduk ama son iki ayda hiç olmadığı kadar kedimde tüy dökülmeleri başladı. Her sevdiğimde elime yumak-yumak tüyler geliyor ki kedim o kadar tüylü bir kedi de değil, hiçbir zaman da böyle bir durumla karşılaşmadık. Kedimin bu kadar yoğun tüy dökmesinin sebebinin mevsim geçişinden olduğunu düşünmüştük ama hala devam ettiği için mamasının neden olduğunu düşünmeye başladım. Bu durum birkaç defa kusmasına neden oldu, tüy yumağı oluşumunu engellemek için gimpet'in macununu da kullanıyoruz üstelik (veterinere durumu anlatmıştık o da mevsim geçişinden dolayı çok tüyü döküldüğü için fazla tüy yutması nedeniyle kustuğunu söylemişti). Ama bu kusma işi bu hafta tekrar gerçekleşti.
İlk olumsuz durum kedimin kilo alması oldu. Sağlığı ile birlikte farklı sebeplerden dolayı kilosuna dikkat etmeye çalışıyorum (sürekli oynatmak, bahçeye çıkarmak, sürekli tartılmak gibi) ölçü kabı ile birlikte önerilen ölçüde mamasını verdiğim halde kedim bir ayda 3.7 kilodayken 4.7 kilo oldu, bir süre böyle devam etti ama ne yazık ki son bir ayda beş kiloya ulaştı. Yani 4 ay gibi bir sürede 1.3 kilo aldı. Artık kedimin mamasını buzdolabının üzerine koymaya başladım ki biraz daha hareketlilik katsın ve buzdolabının üzerine çıkmaya üşeneceği için öyle her mama kabının yanından geçerken keyfince mama yiyemesin. Ne yazık ki bunu mama kabını buzdolabının üzerinden yanlışlıkla düşüreceği zamana kadar ancak yapabildim (toprak eşeleme hareketiyle mamasını güya saklamaya çalışıyor sonra yemek için).
Kakasının kokusu kullandıktan bir iki hafta veya bir ay sonra ise iyice dikkatimi çekmeye başlamıştı.
Kaka kokusu önemli değil tabii ki ama en büyük sıkıntımız tüy dökmesi ve şişmanlık.
Siz neler kullanıyorsunuz? Uzun süre kullandıktan sonra memnun kaldığınız mamalar varsa önerinizi bekliyorum. Özellikle tüy ve kilo konusunda bana yardımcı olabilecek mamalar lazım.

24 CEVAP

vizardon

Tavsiyeniz için teşekkür ederim :) benim de aklımda o mamayla birlikte ND düşük tahıllı morina balıklı ve portakallı kedi maması var. Bu mamayı kullanan, tavsiye eden var mı?

batuhantopcu

Zamanında orijen mama kullanan biri olarak tavsiye etmiyorum tahılsız mamaları. Veterinerler bu mamalar yüzünden sağlık problemi yaşayan kedilerle dolu. Hills mamalar içinde en çok tavsiye edilenlerden. Ben de onu tavsiye ediyorum.

Cotontzu_Siri

Bir mamanın içinde sadece yulaf olmalı tahıl olarak. Patates çok içermemeli, hatta mümkünse hiç patates olmamalı. Analiz değerleri önemli olan. Ama içeriğinde zararlı şeyler olmadığına da dikkat etmek gerek. Mısır, buğday, pirincin glisemik değeri çok yüksektir mesela. Koruyucu olmamalı. Ben acana düşük tahıllı tercih ediyorum. Nd düşük tahıllıda buğday var. Nd'nin protein oranı acanadan yüksekti hatırladığım kadarıyla zaten.

vizardon

Benim kedim de hiçbir yaş mamayı yemiyor maalesef.
Kedim dişi ama orijen yine yeteri kadar kilo aldırdı, önerileriniz için çok teşekkür ederim :)

miasugok

Bizim bir önceki mamamız da tahılsızdı ilk aldığımda romeonun tüyleri hiç dökülmüyordu artık biraz dökülüyor ama olur o kadar diye düşünüyorum. Rahatsız edici bi boyutta değil. Zaten kedim daha yavru olduğu için hep iki kiloluk alıyorum mamaları. Doğru mamayı bulmak için, orijen bittikten sonra memnun kalmazsam düşük tahıllı deniyim o zaman.

Bu arada batuhan bey kızınızı kısırlaştırdınız mı? Erkekse; aktif bi kediyse, yaşı küçükse ve kısır değilse henüz, protein içeriği yüksek mamalar daha iyi diye okumuştum. O yüzden tahılsız tercih ettim açıkçası

miasugok

Proplanı kendim bizzat tecrübe ettim ve şahsen özellikle de yavru kedilere asla tavsiye etmiyorum. Kabus gibi günler geçirdim. Uyku uyuyamıyordum romroma bir şey olacak diye. He bayılarak yiyordu orası ayrı, ama ishal oldu ve kan da vardı ishalinde. Anında bıraktım proplanı.

Royal cannin hakkında daha önce de yazmıştım. İki yaşında british kızımıza rc de hiç iyi gelmedi. Kuru mamaya geçtiğinden beri rc kullanıyormuş arkadaşım. Mia mamayı asla yemiyordu. Muhtemelen açlıktan bayılacağını falan hissettiğinde gidip yiyordu, inanır mısınız mama kabının dört günde bitmediğini bilirim. Zaten sonra da kusmaya başladı. Hiç yememeye başladı. Acanaya geçtik. Şimdilik bir problem yok.

Bu saydıklarınızın arasında denemediğim tek marka hills.

vizardon

Yok canım olur mu öyle şey, teşekkür ederim :)
Six fish maması bol kuzey balığı içeriyor tüylere iyi gelmesi gerekir diye düşünüp almıştık biz ama bir faydası yokmuş pek :) teşekkür ederim tekrar

vizardon

Çok teşekkür ederim, bence de düşük tahıllı ile bir sıkıntı yaşanmaz :)

miapaw

six fish kedi maması içeriği harika gözüküyor. tester alarak denedim ve kediler bayıldı. barf/homemade hazırlama imkanı olmadığında tercih edilebilecek harika bir mama.