HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 46783 KG MAMA BAĞIŞLANDI

Akbaş Sahiplenme İlanları

Ülkemize has bir köpek ırkı olan Akbaş dünyadaki en eski köpek cinslerindendir. Genellikle çoban köpeği olarak yetiştirilen Akbaş ırkı köpekler zeki, sadık ve farkındalığı yüksek köpeklerdir. Cüssesinin büyük olması bazı insanlarda saldırgan olduklarına dair ön yargıya neden olabilse de Akbaşlar yalnızca tehlikeli durumlarda saldırganlaşırlar. Normal yaşamlarında saldırganlık eğilimleri bulunmaz. Dengeli bir mizacı olan Akbaş ırkı köpekler utangaç ve agresif olmamalarına rağmen çok sosyal bir ırk da sayılmazlar.

Neden Akbaş Sahiplenmelisiniz?

Genellikle çiftliklerde bakılan bir Anadolu çoban köpeği olan Akbaş, güçlü ağız yapısına ve oldukça güçlü bir vücuda sahiptir. Bekçi köpeği özelliklerine fazlasıyla sahip olan Akbaş çoban köpeği ev ortamında beslenmeye uygun cinsler arasında yer almaz. Son derece zeki, cesur ve ailesine bağlı olan Akbaş çoban köpekleri çiftliklerde ya da çoban sürülerinde herhangi bir saldırgan hayvana karşı koruma sağlanması için sahiplenilebilir. Bu tür bir korumadan yararlanmak için köpek sahiplenme düşüncesinde olanlar için Akbaş çoban köpekleri korumacı ve savunmacı özelliklerinden dolayı en doğru tercihlerden biri olabilir.

Akbaş Karakter Özellikleri Nelerdir?

Akbaş cinsinin havlama eğilimleri ve çocuklarla iletişimi orta düzeydedir. Kedilerle daha iyi anlaşan Akbaş çoban köpekleri yabancılara şüpheyle yaklaşır ancak saldırgan bir tutum sergilemezler. Tehlikeli durumları önceden sezebilirler. Kendi başlarına düşünerek hareket edebilmeleri kimi zaman avantaj kimi zaman dezavantaj yaratabilir. Uyum sağlama konusunda başarılı ve zeki bir ırk olarak bilinirler. Ancak özgür ruhlu ve başlarına buyruk olmaları eğitimlerinin zorlu bir süreç haline gelmesine neden olabilir.

Akbaş Bakımı Zor Mudur?

Bakımı özel bir çaba gerektirmeyen Akbaş ırkı köpeklerin düzenli olarak veteriner kontrollerinden geçirilmeleri ve aşılarının ihmal edilmemesi yeterlidir. Yaz aylarında çok tüy döktükleri için sık sık taranıp ölü tüylerden kurtulmalarına yardımcı olunmalıdır.

Köpek sahiplendirme ilanı veren kişiler aracılığıyla siz de bu güçlü ve sadık arkadaşınıza kavuşabilmek için köpek ilanları Akbaş özelinde arama yapabilir, böylece hem siz hem de hayvan dostunuz için keyifli bir sürece adım atabilirsiniz.

Devamını Göster »